BRATISLAVA. Ľudia, ktorí rozhodujú o cenách liekov, by mali svoje možné konflikty záujmov s farmaceutickými firmami nahlasovať. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) im chce takto predísť.
Nahlásiť možné ovplyvnenie bude môcť aj iná firma či zdravotná poisťovňa. Uhliarik to navrhuje v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá je v pripomienkovom konaní.
O tom, či ide o zaujatosť, má rozhodnúť minister. Ak povie, že áno, člen komisie by už o danom lieku rozhodovať nemohol.
Všetky ohlásenia by mali byť zverejnené na internete. Aj tie, ktoré sa nepotvrdia.
Zverejňovanie zmlúv ľudí, ktorí rozhodujú o cenách, s firmami či účasť na platených kongresoch zákon nerieši. Uhliarik to chce upraviť v inom zákone.
Mäkké a nedostatočné Koaliční poslanci namietajú, že by nahlasovanie možnej zaujatosti nemalo byť dobrovoľné. „Mali by sa povinne zverejňovať zmluvy, práce a štúdie pre farmaceutické firmy," vraví člen zdravotníckeho výboru parlamentu Peter Kalist z SaS.
Čo je v zákone Verejné majú byť:
mená a životopisy členov poradných orgánov ministra, oznámenia člena o veciach, ktoré nasvedčujú vylúčenie, oznámenia účastníka konania o skutočnostiach, ktoré nasvedčujú vylúčenie člena, odborné odporúčania, odhad vplyvu kategorizácie na zdroje verejného zdravotného poistenia, podania, rozhodnutia vrátane ich odôvodnení. Zrýchlene sa môže konať, ak:
ide o pandémiu alebo o epidémiu, o prírodné alebo o ekologické katastrofy, pri možnej úspore z verejného zdravotného poistenia najmenej milión eur ročne. Návrh zákona o rozsahu zdr. starostlivosti
Viliam Novotný z SDKÚ tvrdí, že vyhlásenie je dosť málo: „Mali by sme mať prehľad o tom, či členovia kategorizačnej komisie môžu byť v konflikte záujmov."
Vraví, že by mali zverejniť s kým sa stretli, kým boli oslovení alebo či prednášali na kongrese farmaceutickej firmy. Kontakty, vďaka ktorým môžu získavať informácie, nepovažuje za zlé, no tvrdí, že by mali byť verejné.
Opatrenia v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti nepovažujú za dostatočné ani analytici.
„Člen kategorizačnej komisie môže usúdiť, že jeho účasť na odbornom seminári farmaceutickej firmy na Havaji nie je potenciálnym konfliktom záujmov a nebude to teda oznamovať," povedal analytik INEKO Dušan Zachar.
Dalo by sa tomu predísť, ak sa všetky údaje povinne uverejňovali spolu s rokovaniami kategorizačnej komisie.
Zverejňovanie príjmov od firiem a zoznam blízkych ľudí, ktorí sú vo funkciách vo farmaceutickom priemysle, by privítal šéf Transparency International Gabriel Šípoš. „Definovanie konfliktov záujmov je mäkké, veď tí ľudia rozhodujú ročne o desiatkach miliónov eur," vraví.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor navrhol, aby členovia poradných orgánov rezortu zdravotníctva nemohli mať žiadne konflikty záujmov. Teda ani prepojenia na farmaceutické firmy.
Bude ďalší zákon Sprísnenie kontroly konfliktu záujmov žiadala od Uhliarika aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), krátko po medializácii spôsobu kategorizácie vakcíny Prevenar. Dve balenia tejto vakcíny totiž boli zaradené medzi hradené lieky v skrátenom konaní – pri jednej z nich za jeden deň.
Radičová žiadala, aby sa určili pravidlá pre výnimky v kategorizácii aj pri konfliktoch záujmov. Od Uhliarika žiadala, aby stanovil presné pravidlá tvorby cien liekov.
Chcela, aby sa povinne zverejňovali možné konflikty záujmov či finančné príjmy od farmaceutických firiem. Zverejniť by sa malo podľa nej aj to, či lekárom platia farmaceutické firmy štúdie.
Premiérkine návrhy rezort do navrhovanej novely zapracoval, tvrdí hovorkyňa Katarína Zollerová. „Novela je v súlade s požiadavkami premiérky," povedal aj Radičovej hovorca Rado Baťo.
Zaujatosť sa však má ešte doriešiť. „Minister sa s premiérkou dohodol, že problém možného ovplyvňovania predpisovania liekov, napríklad platby za rôzne postmarketingové štúdie, bude riešiť novela zákona o lieku," povedal Baťo. Tá by mala byť podľa Zollerovej v pripomienkovom konaní v marci.