BRATISLAVA. Ak si vyberáte hotovosť v pobočke banky, zaplatíte za výber aj dve eurá. Tento poplatok pritom považujú klienti bánk za nezmyselný.
Pravdepodobne sa stane aj víťazom súťaže o najabsurdnejší bankový poplatok na Slovensku i v Česku, ktorú web Bankovnipoplatky.com uzavrel včera v noci.
Niektoré banky u nás majú tento poplatok zahrnutý už v cene, ktorú platíte za balíček služieb. Ak ho však v balíčku nemáte, zaplatíte zaň podľa banky od 0,60 do 2,50 eura .
Poplatok banky nemajú
V trojici najabsurdnejších poplatkov sa podľa návštevníkov portálu ocitli aj poplatky za predčasné splatenie úveru a za zistenie zostatku na účte cez bankomat. Poplatok za zistenie zostatku na účte cez bankomat pritom vyberajú iba štyri banky na Slovensku.
Poplatok za predčasné splatenie spotrebného úveru je od júna minulého roka podľa zákona vo výške jedného percenta.
„Ak sa však úver predčasne splatí v priebehu posledného roka splatnosti úveru, poplatok je polpercentný," povedala hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Pri ostatných typoch úverov sú však tieto poplatky v každej banke rozdielne, ich výšku zákon neupravuje.
„Poplatky pri hypotékach sú najčastejšie vo výške od štyroch do päť percent zo zostatku úveru," povedal Maroš Ovčarik z internetového portálu FinancnaHitparada.sk. Výnimočne sa však podľa neho dá splatiť hypotekárny úver aj bez poplatku.
Anketa nemá logiku?
Banky tvrdia, že tieto poplatky odrážajú ich reálne náklady. „Ak sa klient rozhodne úver predčasne splatiť, banka musí urobiť niekoľko úkonov, ktoré si premieta do ceny služby," povedala hovorkyňa Volksbank Jana Lukáčová.
Cieľom ankety o najabsurdnejší poplatok, ktorá sa vyhodnocuje na Slovensku i v Česku, je podľa majiteľa portálu Patrika Nachera zlepšiť informovanosť klientov o bankových službách, zvýšiť ich angažovanosť vo vzťahu k výberu banky a tlačiť na znižovanie či rušenie najväčších poplatkových nezmyslov.
Analytik Symsite Research Vladimír Dohnal si však myslí, že táto anketa je len marketingovým ťahom na zvýšenie návštevnosti portálu.
„Nemyslím, že anketa má nejakú ekonomickú logiku. Bankové poplatky sú na Slovensku pri transakciách v poriadku," tvrdí Dohnal. Podľa neho sú porovnateľné s Poľskom a Maďarskom, v Česku sú však oveľa vyššie.