BRATISLAVA. Bežnej rodine na západnom Slovensku v bytovke pred pár mesiacmi zdražela elektrina. Teraz je možné, že by im mohla zlacnieť.
Aktuálne sa za elektrinu na chodbách bytoviek platia firemné sadzby. Jedinou možnosťou, ako sa dostať k lacnejšej elektrine, je zdokladovať, že v bytovke sa nepodniká. Nie je to však možné pre enormné množstvo dokumentov, ktoré sa často ani nedali získať.
„Žiadatelia budú musieť dokladovať len žiadosť o zmenu tarify a čestné vyhlásenie správcu bytového spoločenstva a jednotlivých vlastníkov bytov," povedal šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík. Takto majú dokázať, že v bytovke sa nepodniká.
Rozhodnutie o tom včera zverejnil regulačný úrad na svojej stránke.
Mierny posun Správcovia bytoviek tvrdia, že by išlo o čiastočnú pomoc. Odbudla by napríklad povinnosť priniesť doklad od „zákonom ustanovených subjektov, že na adrese nie je sídlo firmy". Takéto potvrdenia totiž nikto podľa správcov ani nevydáva.
Treba predložiť V žiadosti: identifikačné údaje žiadateľa, adresu bytového domu, čísla vchodov bytovky, číslo listu vlastníctva, na ktorom je zapísaný bytový dom a iné. V prílohách žiadosti: čestné vyhlásenie žiadateľa, že sa v spoločných častiach bytovky nepodniká, vyhlásenie vlastníka bytu alebo odberateľa elektriny v domácnosti, že byt slúži výlučne na bývanie a spotreba elektriny v byte, ktorý užíva, je výlučne pre vlastnú spotrebu a iné. Zdroj: urso.gov.sk
Problém by však zostal s množstvom potrebných dokumentov, hovorí Jozef Popluhár, asistent technickej sekcie Slovenského zväzu bytových družstiev.
„Naďalej treba spoločné čestné vyhlásenie vlastníkov. Kopa ľudí je v zahraničí, ako má vyzerať to spoločné vyhlásenie?" pýta sa ekonomický námestník Stavebného bytového družstva Komárno Richard Ledvinský.
Odhadol, že napríklad komárňanské družstvo by muselo predložiť tisíce strán dokumentov. Bremeno dokladovania a dokazovania, či niekto podniká, alebo nie tak zostáva na odberateľoch.
Zväz družstiev vypočítal, že preradenie medzi domácnosti by prinieslo úsporu najmä malým bytovkám. Ročne by to mohlo byť v určitých prípadoch asi 23 eur.
Nebude to hneď Domácnostiam však účty neklesnú tak výrazne, ako im v minulosti vzrástli. Bytovky už totiž museli investovať do nových ističov, vysvetľuje Ledvinský.
Okrem toho faktúry tiež neklesnú hneď, najskôr v druhom polroku 2011.
Určitý čas si vyžaduje zmena tarify. Zlacnenie môžu brzdiť aj energetici, ktorí majú právo skontrolovať, či sa v bytovke naozaj nepodniká. Stačí aj jediný podnikateľ v bytovke a aj ostatní musia platiť podnikateľské sadzby.
Či a ako si bude Západoslovenská energetika preverovať podnikavé domácnosti, sa zatiaľ nevie. Podobne ako to, či sa proti rozhodnutiu regulátora odvolá. „Rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví analyzujeme a zatiaľ sa k nemu nebudeme vyjadrovať," povedal Peter Kimijan zo spoločnosti.
Pôvodný prevádzkový poriadok ZSE tiež schválil regulátor.