Projekty ako demagog.sk či dotankoch.sk prinášajú možnosti kontrolovať politikov a úradníkov.
BRATISLAVA. Viete, kto z politikov v diskusiách najviac klame alebo ktorí poslanci najmenej hlasujú? Podobné informácie prinášajú viaceré študentské weby. Ich práca si už získala pozornosť aj samotných politikov.
Na nedeľné diskusie politikov sa zameriava server demagog.sk. Stoja za ním študenti Ondrej Lunter a Matej Hruška z Masarykovej univerzity v Brne.
„Nikto systematicky neupozorňoval, že politici vo svojich televíznych prejavoch uvádzajú fakty bez ohľadu na ich korektnosť,“ povedal Lunter. „Okrem nadávania sme to chceli zmeniť tým, že na to začneme systematicky poukazovať,“ dodal.
Inšpirovali sa podobným serverom v Amerike, PolitiFact.com, ktorý získal v roku 2009 Pulitzera. Slovenský demagóg funguje od marca minulého roku. „Prvým pokusom bola diskusia Anny Belousovovej a Richarda Sulíka a je asi ešte stále najčítanejšia,“ povedal Hruška.
Bez Googlu to nejde Študentské weby demagog.sk – Kontrola tvrdení z politických diskusií. dotankoch.sk – Hľadajte zaujímavosti z parlamentu od roku 1998. kohovolit.eu – Nech viete, kto vás naozaj zastupuje.
Analyzovať výroky politikov počas hodiny diskusnej relácie trvá tvorcom demagog.sk asi 15 hodín. Od januára 2010 odsledovali približne 120 relácií, teda asi 85 hodín. Analyzovaním strávili asi 53 dní.
Využívajú len verejné zdroje, bez Googlu by sa nezaobišli. „Ak sa politici bavia o správach, ktoré na webe nie sú, tak sa ich občas snažíme kontaktovať. Zatiaľ takmer vždy bez úspechu,“ povedal Hruška.
Do leta všetko robili sami, pomáhali spolužiaci. Neskôr ich zastrešil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť SGI. „Je to kreatívny a užitočný nápad dvoch študentov politológie,“ hovorí Marián Kišďurka za SGI.
Straty nadšenia a zastavenia projektu sa momentálne demagog.sk báť nemusí. „Skôr ako chýbajúce nadšenie chýbajú financie, ktoré by dokázali zaplatiť napríklad rozšírenie našich aktivít na rozhlas alebo na priebežné monitorovanie iných výstupov počas týždňa,“ povedal Hruška.
V diskusiách ich často obviňujú, že časti politikov nadŕžajú. V správnej rade SGI sedí napríklad minister vnútra Daniel Lišpic (KDH) či ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Inokedy zase podľa diskusii vraj nadŕžajú Smeru.
"Ideálom by bolo, ak by ľudia, ktorí v diskusiách pod článkami nadávajú, že za niekoho kopeme odkázali na konkrétne veci, s ktorými nesúhlasia, či na to, kde sme spravili chyby. Pri tom množstve informácií sa môže stať, že aj nám niečo unikne. Ak sa ale niekto bude len sťažovať na facebooku, že sme nedôveryhodní, tak to našej práci nepomôže," dodáva Hruška.
Informatici kontrolujú poslancov Analýzu dát zo slovenského parlamentu ponúka projekt dotankoch.sk. „Všetky verejné dáta sú pre nás zaujímavé. A ešte keď môžeme pomôcť demokracii, tak prečo nie,“ hovoria Ján Suchal a Dušan Zeleník, študenti informatiky STU v Bratislave. Ich prácu si všimol aj predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) a ponúkol pomoc.
Kontrolou politikov je aj československý web kohovolit.eu. Porovnať si tam môžete vlastný názor s tým, aké ich majú kandidáti hoci na primátora Žiliny. „Impulzom bol pocit, že na internete sú dostupné veľké množstvá dát o verejnom priestore, ale nikto s nimi riadne nepracuje,“ hovorí spoluautorka projektu Veronika Šumová.
Niekoľkým českým poslancom sa nepozdávala ich štatistika dochádzky. „Ukázalo sa, že väčšina poslancov, ktorí svoju neprítomnosť ospravedlňovali zdravotným stavom, v predchádzajúcich obdobiach nebola na tom s dochádzkou oveľa lepšie,“ dodáva Šumová.
Na začiatku to bola čisto dobrovoľná práca, ale ako projekt začal spotrebovávať viac a viac času, začalo to byť neudržateľné. „V súčasnosti čerpáme granty od Open Society Fund v Čechách, na Slovensku aj na Európskej úrovni,“ povedala Šumová.
Dôležitosť projektov je podľa šéfa Transparency International Gabriela Šípoša v tom, že umožňujú lepšie hodnotiť a kontrolovať prácu politikov či úradníkov. Očakáva, že v blízkej dobe vzniknú ďalšie. Niekoľké prevádzkuje aj Transparency, ďalšie zase napríklad Aliancia Fair-play.
Dotankoch.sk Sulík ponúkol pomoc
Vymýšľajú programy, ktoré ukážu, kto sa v parlamente fláka. Dušan Zeleník a Ján Suchal, študenti z webu dotankoch.sk študenti Fakulty Informatiky a Informačných Technológií STU v Bratislave.
Ako vznikol nápad na portál o parlamentných štatistikách?
Dušan Zeleník: Začalo sa to tým, že Jano spravil foaf.sk (vizualizácia obchodného registra, pozn.). Vtedy sme všetci boli nadšení, že urobíme niečo ďalšie. Stránka parlamentu má dáta, ale málo spracované. Sme informatici, hráme sa s nimi radi a je fajn, keď sa niečo ukáže.
Ako sa vám ozval Richard Sulík?
Ján Suchal: Niekde to našiel a zavolal, že sa mu to páči, že by nám vedeli dať aj ďalšie dáta. Páčil sa nám jeho prístup. Majú napríklad prezenčné listiny, ktoré na webe nie sú. Stretli sme sa, povedal nám čo majú. Je to zatiaľ otvorené.
Reagujú na vašu prácu aj ďalší politici?
J. S. Najviac z SaS. Viacerí si na facebooku vymieňali názory, kto má aké štatistiky. Ozval sa nám, ale len Sulík.
D. Z. Myslím si, že je to to najlepšie, že sa ozval práve on. On sa tiež snaží mať prehľad čo sa v parlamente deje. Povedal by som, že je to ako keď riaditeľ firmy chce vidieť, čo jeho zamestnanci robia.
Prečo ten názov dotankoch.sk?
D. Z.: Projekt sa začal vyhľadávaním v rozpravách a ten výrok sa nám zapáčil. Pri návšteve v parlamente sme však hovorili aj o tom, že názov je trošku neseriózny. Chápeme, Národná rada asi nemôže podporovať projekt s týmto názvom. Máme teda plán, zmeniť meno domény a urobiť serióznejší redizajn.
Čo sa ľuďom najviac páči?
J. S.: Rebríčky. Rovnako máme štatistiky, ktoré inde nie sú, ako napríklad najvzdelanejších či najlojálnejších poslancov alebo súdržnosť strán.
Ako projekt financujete?
D. Z.: Vlastne z ničoho. Všetko je viacmenej o nejakých dohodách, webhosting máme zdarma. Náklady boli asi 15 eur a ten potom čas, urobiť to.
J. S.: Ak by bol záujem o aktuálne informácie častejšie, dokážeme to pripraviť. Ak by za to niekto chcel platiť, tak vznikne nejaký biznis model, napríklad pre novinárov.
Akú máte návštevnosť?
J. S. Vždy je to nárazové. Nakoniec tie informácie nie sú také, že by tam niekto klikal každý deň. Však ani zasadnutia nie sú každý deň. Raz to bolo letmo spomenuté s správach na Markíze.
D. Z. Vtedy za 5 minút prišlo z ich webu asi 500 ľudí. Dlhodobejšie máme tak 50 unikátnych návštevníkov denne. Samozrejme sa snažíme vymyslieť niečo ako pritiahnuť tých nových ľudí na stránku. Ešte ich nebolo tak veľa, aby sme mohli povedať, že to nie je zaujímavé. Ide najmä o to, či sa ľudia vracajú.
Dáta beriete zo stránky národnej rady. Je na to prispôsobená?
D. Z. Nemyslím si, že to sťažujú, ani že to je ich cieľ. Nie je to tam zase až v takej jednoduchej podobe. Ak by chceli mohli by nám dať surové dáta, nech sa páči stiahnite si.
Michal Trško