BRATISLAVA. S daňovými priznaniami pre väčších živnostníkov sa zvyčajne trápia profesionálne účtovníčky, ktoré im celý rok spracovávajú agendu, starajú sa o dokladovanie výdavkov, aby nechýbala jediná faktúra či pokladničný blok.
Daňové priznanie však často musia podať aj obyčajní zamestnanci, ktorí tomu veľmi nerozumejú, iba si počas roka zarobili pár stovák eur k platu navyše.
Ako by mali postupovať, aby pri vypĺňaní tlačiva neurobili chybu?
Najprv príjmy roztrieďte
Postup je pre všetkých rovnaký. Najprv si treba ujasniť, aké príjmy ste vlastne mali a pohľadať k nim všetky potrebné potvrdenia. Zdaňovať sa bude podľa toho, o aké príjmy ide a v akej výške ste ich dosiahli.
Potom treba zistiť, či príjem, ktorý ste vlani mali, nie je od zdanenia oslobodený (napríklad predaj chaty po viac ako piatich rokoch vlastníctva) alebo nie je oslobodená aspoň jeho časť (napríklad prenájom bytu).
Až zvyšné príjmy treba zahrnúť do daňového priznania a k niektorým uplatniť výdavky. Pri výdavkoch v skutočnej výške treba viesť evidenciu. Ľudia, ktorí sa tým nechcú trápiť, môžu si výdavky uplatniť paušálne.
Potom ako zo všetkých druhov príjmov vypočítate daňové základy a spočítate ich do jedného, môžete si odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka, na manželku na materskej alebo rodičovskej dovolenke, prípadne nezamestnaného manžela, ak spĺňate podmienky.
Odpočítať môžete aj peniaze zaplatené životnej poisťovni alebo doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
Z výslednej sumy vypočítate daň, od ktorej si ešte môžete odrátať daňový bonus na každé dieťa, takisto po splnení podmienok.
Po zohľadnení zrazených preddavkov vám buď vyjde povinnosť zaplatiť daň, alebo budete mať daňový preplatok a peniaze vám vrátia.
Problematické byty
Chýb býva v priznaniach dosť. Paradoxne to sú najčastejšie nedostatky z nepozornosti. Okrem nesprávne vyplneného daňového identifikačného či rodného čísla, prípadne chýbajúceho podpisu, sa v priznaniach vyskytujú aj matematické nepresnosti či nesprávne zaokrúhľovanie.
Ľuďom, ktorí majú príjmy popri bežnom zamestnaní, robí najväčí problém zdaňovanie príjmov z predaja nehnuteľností, časté sú aj otázky k príjmom zo zahraničia.
Účtovníka ešte zoženiete
Ak si s daňami skutočne neviete poradiť a táto povinnosť vás do konca marca čaká, firmu či účtovníka, ktorý by vám s daňovým priznaním pomohol, ešte nájdete.
„Žiadneho klienta neodmietame," potvrdil Peter Pašek, manažér daňového oddelenia spoločnosti accace.
Ceny na trhu sú však rôzne, pohybujú sa zvyčajne od 30 do 150 eur pri zamestnancoch s vedľajšími príjmami a živnostníkoch s paušálnymi výdavkami. Čím bližšie ku koncu marca, tým je cena za vyplnenie daňového priznania vyššia.
„Ak ide o daňovníka s príjmami zo závislej činnosti v kombinácii s príjmami z prenájmu alebo s príjmami z podnikania s uplatnením paušálnych výdavkov, spracovanie daňového priznania stojí 16,50 eura," uviedla Dana Tonkovičová zo spoločnosti Lucra team.
Ak by ten istý človek prišiel 28. marca, za vyplnenie priznania by zaplatil 66 eur.
Najdôležitejšie čísla potrebné pri vypĺňaní daňového priznania
19 percent – sadzba dane z príjmov
2012,85 eura – daňové priznanie podávate, ak príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu, presiahli za rok 2010 túto hranicu. Nepočítajú sa sem príjmy od dane oslobodené alebo také, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou.
Odpočet pre každého
najviac 4025,70 eura, ak je základ dane rovný alebo je nižší ako 15 387,12 eura. Ak je vyšší, odpočíta sa menej.
Odpočet na partnera
najviac 4025,70 eura, ak manželka, či manžel nemali žiadny vlastný príjem a ak je základ dane daňovníka rovný alebo nižší ako 31 489,92 eura.
Odpočet za poistenie
najviac 398,33 eura si možno odpočítať na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie.
Daň vyberaná zrážkou
165,97 eura – mesačné príjmy zo závislej činnosti (napríklad dohody) sa do tejto výšky zdaňujú zrážkou, ak si daňovník neuplatnil nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus.
Oslobodené príjmy
925,95 eura – do tejto výšky sú oslobodené príjmy z prenájmu a z príležitostných činností (napríklad predaj prebytkov zo záhradky, príležitostný prenájom auta či predaj akcií a podobne). Ak tieto príjmy neznížené o výdavky sumu 925,95 eura presiahnu, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto sumu.
Do rovnakého limitu sú oslobodené aj príjmy z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov obstaraných od 1. januára 2004, z prevodu účasti (podielu) na eseročke, komanditnej spoločnosti alebo družstve. Ak tieto príjmy znížené o výdavky sumu 925,95 eura presiahnu, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad túto sumu.
Ak má daňovník obe skupiny príjmov, spočíta jednu skupinu nezníženú o výdavky aj druhú, zníženú a uplatní oslobodených 925,95 eura len raz.
Paušálne výdavky
40 percent - si uplatní daňovník s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a prenajímateľ,
60 percent – si môže odpočítať remeselník,
25 percent – si odpočíta ten, kto má príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva.
Minimálna výška dane
16,60 eura - daň sa nevyrubí a neplatí, ak za minulý rok nepresiahla túto sumu alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka vlani nepresiahli sumu 2012,85 eura, ak si daňovník neuplatňoval daňový bonus,
3,32 eura – ak vám v daňovom priznaní vyjde takáto daň na úhradu a menšia, nemusíte ju uhradiť (ak nechcete darovať dve percentá z daní)
Čo musíte dosadiť
Vstupné údaje
Tie základné sú rovnaké pre všetkých. Rodné číslo, druh zúčtovania (riadne), kód poisťovne a otázka, či poistenec nebol, alebo bol osobou so zdravotným postihnutím celý rok.
Rodné číslo býva problém. Ľudia ho nepíšu všade, kde majú.
Človek so zdravotným postihnutím má nižšiu sadzbu poistného.
Obdobie poistenia
Asi väčšina poistencov napíše: od 01. 01. 2010 do 31. 12. 2010.
Samoplatiteľ uvedie tieto dátumy aj vtedy, ak časť roka poberal nemocenské, ošetrovné alebo materské, bol práceneschopný dlhšie ako 52 týždňov alebo ošetroval člena rodiny viac ako desať dní. Vtedy za neho platil poistné štát.
Zaplatené preddavky
Spočítate všetky preddavky za rok 2010, teda aj tie, čo ste zaplatili v roku 2011. Zväčša ide o preddavok za december splatný do 8. januára.
Poistencom sa stáva, že sem započítajú aj poistné za predminulý december alebo nedoplatok z predchádzajúceho zúčtovania. Ako prvú započítajte platbu za január 2010.
Základ dane z príjmov
Opäť častý zdroj problémov. Pomôže daňové priznanie.
U zamestnanca je to rozdiel príjmov a výdavkov na zdravotné a sociálne poistenie. Živnostník si môže uplatniť aj paušálne, 40-percentné výdavky.
Daňové výdavky
Živnostník potrebuje vedieť výdavky na zdravotné poistenie, o ktoré sa mu znížil základ dane. V daňovom priznaní sú zahrnuté v kolónke „poistné a príspevky" spolu s odvodmi do Sociálnej poisťovne.
Sem patrí aj nedoplatok z predchádzajúceho zúčtovania, teda všetko, čo ste zaplatili v roku 2010.
Jozef Čavojec