BRATISLAVA. Položky, ktoré si môžete odpočítať z daňového základu, sa oproti minulému roku nezmenili.
Stovky eur si možno odpočítať na seba, manželského partnera aj za sporenie na dôchodok.
1. Odpočet pre všetkých
Najvyužívanejším odpočtom z daňového základu je nezdaniteľná časť na daňovníka. Je to časť príjmu, ktorá sa nezdaňuje. Pred samotným výpočtom dane si tak zdaňovanú sumu možno znížiť a zaplatiť na daniach menej.
Väčšina ľudí si z daňového základu môže z príjmov za minulý rok odpočítať 4025,70 eura. Tým, ktorí zarábajú viac (ich daňový základ za minulý rok je vyšší ako 15 387,12 eura), sa nezdaniteľná suma znižuje a na daniach zaplatia viac. Ide o takzvanú milionársku daň.
Nárok na nezdaniteľnú časť základu dane majú všetci – zamestnanci, živnostníci, študenti aj deti (ak podávajú daňové priznanie). Majú naň nárok bez ohľadu na to, koľko mesiacov pracovali, prípadne poberali príjmy.
Výnimkou sú dôchodcovia, ktorí poberali dôchodok celý minulý rok a mali vedľajšie príjmy. Tí si môžu uplatniť len rozdiel medzi výškou dôchodku a nezdaniteľnou sumou. Celú sumu si môžu uplatniť len tí dôchodcovia, ktorí začali poberať dôchodok počas minulého roka, teda napríklad od marca, nie od 1. januára.
2. Odpočet na partnera bez príjmu
Rovnakú sumu, 4025,70 eura za rok si možno odpočítať od daňového základu aj na partnera, ktorý vlani nemal príjem. Môže ísť napríklad o nezamestnaného manžela či manželku, ktorá je doma s dieťaťom. Ak títo partneri príjem majú, ale je nižší ako 4025,70 eura za minulý rok, odpočíta si ich partner z daňového základu rozdiel medzi týmto príjmom a sumou 4025,70 eura. Ľudia s vysokými príjmami však nárok na odpočet na partnera nemajú.
Takisto treba upozorniť, že hoci sú od dane z príjmov oslobodené aj dávky sociálneho poistenia (materské) a štátne sociálne dávky (štátny príspevok), pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane na manželku sa do vlastného príjmu manželky materské zahŕňa, štátny príspevok nie.
3. Sporenie na dôchodok
Daňový základ si môžu znížiť aj tí, ktorí si sporia na dôchodok cez doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie či účelové sporenie. Bez ohľadu na to, koľko si sporíte, odpočítať si môžete najviac 398,33 eura, ak ste počas roka zaplatili menej, odpočítate si iba zaplatenú sumu. Potvrdenie od poisťovne treba priložiť k daňovému priznaniu.
Nie z každého príjmu treba zaplatiť štátu
Dôchodky, rodičovské príspevky či štipendiá pre vysokoškolákov netreba dáva do daňového priznania.
BRATISLAVA. Nie z každého príjmu, ktorý ste vlani zarobili, treba platiť daň. Sú prípady, keď sa daňami netreba zaoberať.
Sociálne dávky
Príjmy, ktoré vypláca štát určitým skupinám ľudí, sa nezdaňujú. Napríklad alimenty, dôchodky či príspevky v hmotnej núdzi. Od dane je oslobodená napríklad dávka v nezamestnanosti či rôzne dávky pre rodičov s deťmi.
Predaj nehnuteľnosti
Aby bol príjem z predaja rodinného domu či bytu od zdanenia oslobodený, treba splniť podmienky. Daň sa neplatí, ak mal majiteľ v prípade bytu alebo rodinného domu v nehnuteľnosti prihlásený trvalý pobyt aspoň dva roky pred predajom alebo nehnuteľnosť vlastnil aspoň päť rokov. V prípade predaja chaty, pozemku či garáže treba nehnuteľnosť vlastniť aspoň päť rokov pred predajom.
Prenájom bytu
Príjem z prenájmu bytu sa nezdaňuje a nezahŕňa do daňového priznania, ak bol vlani nižší ako 925,95 eura. Ak ste vlani zarobili viac, zdaňuje sa len príjem nad túto sumu. Pri prenájme sú vo výhode manželia, ktorí majú prenajímanú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve. Tí si môžu príjem medzi sebou rozdeliť (v ľubovoľnom pomere) nárok na oslobodených 925,95 eura majú obaja. Z príjmu pri prenájme si možno uplatniť výdavky vo výške 40 percent.
Prebytky zo záhrady
Príjmy za predaj paradajok, papriky či zemiakov ako prebytkov zo záhradky sa nezdaňujú do výšky 925,95 eura za rok. Ak ste zarobili viac, zdaníte len príjem nad túto sumu. Výdavky možno uplatniť vo výške 25 percent.
Ale pozor! Limit oslobodených príjmov 925,95 eura za rok platí na všetky príležitostné príjmy spolu. Ak ich máte viac, odpočítať si môžete len raz.
Výhry
Výhru v lotérii alebo podobnej hre, ktorú povolil štát, zdaňovať nemusíte, nezapisujete ju ani do daňového priznania. Ostatné výhry sú od zdanenia oslobodené, ak ich výška nepresahuje 165,97 eura. Vyššie výhry zdaní organizátor súťaže, nepeňažné výhry (auto, televízor a podobne) si zdaňujete sami.