Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia nerobia tí poberatelia dôchodku, ktorí pracovali na dohodu.
BRATISLAVA. Koniec marca je už druhý rok termínom, keď sa okrem daňového priznania robí aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za uplynulý rok.
Táto povinnosť sa týka aj penzistov, no len v niektorých prípadoch.
Pozor aj na honoráre
K prípadom, keď penzista musí zúčtovať zdravotné poistenie, patrí situácia, keď popri dôchodku boli vlani čo i len jediný deň evidovaní ako samostatne zárobkovo činná osoba, a to bez ohľadu na to, aký mali v skutočnosti príjem.
Ročné zúčtovanie penzisti robia aj vtedy, ak popri dôchodku pracovali a mali z tejto činnosti príjem vyšší ako 2479,20 eura (mesačne to je 206,60 eura). To platí vtedy, ak napríklad poberali honoráre. A to aj v tom prípade, že doposiaľ neboli v zdravotnej poisťovni prihlásení ako samoplatitelia poistného.
Ročné zúčtovanie nemusia robiť, ak pracovali na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti a tento rok ešte ani vtedy, ak prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť.
Za penzistu, ktorý je v riadnom pracovnom pomere (mal takzvané kolísavé príjmy - napríklad 11 mesiacov nedosiahli výšku 2169,09 eura a v jednom mesiaci mal nad túto sumu alebo naopak) a stihol do 15. februára o to požiadať, robí ročné zúčtovanie zamestnávateľ.
Niekedy sa to vyplatí
Pre zamestnaného penzistu, ktorý nemusí robiť zúčtovanie a zarobil veľmi málo, napríklad na čiastočný úväzok, môže byť urobiť ho aj výhodné.
„Ročné zúčtovanie môže urobiť zamestnanec, ktorý bol počas roka, celý rok alebo jeho časť aj dôchodcom a v čase, keď bol v súbehu týchto dvoch kategórií, úhrn jeho príjmu zo zamestnania nepresiahol súčet úhrnu minimálnych základov na dané obdobie," hovorí Zuzana Rusinková, manažérka odboru výberu poistného a vymáhania pohľadávok Union zdravotnej poisťovne.
V praxi to znamená, že jeho príjem neprekročil 206,60 eura mesačne alebo 2479,20 eura za rok (prepočítava sa na počet kalendárnych dní). V takomto prípade totiž dôchodcovi vyjde preplatok, a ten zdravotná poisťovňa vráti.
Chyba sa predraží
Pre penzistu, ktorý ide vypĺňať tlačivo ročného zúčtovania, je tak ako pre mnohých ďalších poistencov lepšie, ak si nechá pomôcť. Okrem inteligentných elektronických formulárov, ktoré sú voľne dostupné na stránke http://www.rzzp.sk, každá zo zdravotných poisťovní ponúka bezplatné poradenstvo alebo jej pracovníci dokonca tlačivo za poistenca rovno vyplnia. Tak sa chcú vyhnúť zbytočným chybám.
„Najčastejšou chybou pri vypĺňaní ročného zúčtovania dôchodcami je, že skutočnosť, že sú dôchodcami, vôbec v tlačive neuvedú. To je pritom veľmi dôležité pri výpočte poistného a celkového výsledku," vysvetľuje Rusinková.
Pre dôchodcu totiž platia minimálne základy, z ktorých odvody neplatí - úhrn minimálnych základov má 2479,20 eura za rok. Ak si to, že je dôchodca, neuvedie, poisťovňa naňho pozerá ako na inú samostatne zárobkovo činnú osobu. „Výsledok ročného zúčtovania je potom iný, ako by mal byť," dodáva Rusinková.
Aké tlačivá si vyberá dôchodca
Pri ročnom zúčtovaní poberateľov dôchodku do úvahy prichádzajú všetky typy tlačív ročného zúčtovania. Výber je odvodený najmä od druhu príjmu – dôchodca živnostník bude mať tlačivo typu B, dôchodca s honorármi typ C, zamestnaný dôchodca, ak si robí zúčtovanie sám, použije tlačivo S alebo X
(v závislosti od výšky príjmu).
Pri výbere tlačív nie je dôležité, či ide o invalidného, alebo starobného dôchodcu, ak celý rok boli dôchodcami.
Jedinou výnimkou je, ak sa poistenec počas roka stal invalidným dôchodcom. Vtedy sa totiž mení sadzba poistného zo 14 na sedem percent. Invalidný dôchodca preto musí podať ročné zúčtovanie výlučne na tlačive typu X.
Čo si treba zapamätať
31. marec – ak máte povinnosť urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, musíte to urobiť do tohto termínu.
14 a 7 percent – prvé číslo je sadzba poistného pre dôchodcu, druhé pre invalidného dôchodcu.
Príjem z dohody – má výnimku, zúčtovanie pri ňom už tretí rok robiť netreba.
30. jún 2011 – dátum, keď sa vyrovnáva preplatok alebo nedoplatok na poistnom. Na preplatok alebo nedoplatok nižší ako tri eurá sa neprihliada.
Príklad - Pán Ivan Predloha je starobný dôchodca. Dôchodok dostáva vo výške 366,10 eura. V roku 2010 mal živnostenský list na vykonávanie samostatne zárobkovej činnosti, z ktorej dosiahol ročný príjem vo výške 500 eur.
Počas roka 2010 zaplatil do zdravotnej poisťovne preddavky vo výške 100 eur.
Pretože nedošlo k zmene sadzby poistného (to znamená, že sa nestal invalidným počas roka) a bol evidovaný počas roka čo i len jeden deň ako samostatne zárobkovo činná osoba, ročné zúčtovanie musí urobiť a to na tlačive typu B.
Strana 1
V položke 1 pán Predloha uvedie svoje rodné číslo a zaškrtne, že podáva druh ročného zúčtovania „riadne". V položke 4 zaškrtne možnosť, že osobou so zdravotným postihnutím nebol celý rok.
V I. oddiele uvedie svoje osobné údaje – meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, prípadne telefónne číslo.
Strana 2
V položke 21 uvedie opäť svoje rodné číslo, v položke 22 IČO. Dátum, odkedy dokedy bol vlani samostatne zárobkovo činnou osobou, vpíše do položky 24.
To, že podnikal 365 dní v roku, zapíše do položky 25. V ďalšej zapíše, že za celý rok odviedol na poistné preddavky 100 eur a do položky 27 napíše svoj základ dane z príjmov (500 eur).
Do položky 28 uvedie, že mal 100 eur výdavky na zdravotné poistenie, o ktoré si znížil základ dane z príjmov.
Vymeriavací základ pre potreby zúčtovania pán Predloha uvedie v riadku 29. Vypočíta sa podľa vypísaného návodu (matematické operácie medzi očíslovanými položkami), v našom príklade vyjde 280,37 eura.
IV. oddiel je pre pána Predlohu dôležitý. V položke 31 dátumom zapíše, že bol od 1. 1. do 31. 12. 2010 poistencom štátu, dôvod označí písmenom B – to znamená, že bol celý rok dôchodcom. To má vplyv na ďalší výpočet – do položky 34 si preto môže zapísať úhrn minimálnych základov vo výške 2479,20 eura (sumu určuje zákon a každý rok sa mení).
V položke 32 sa vpisuje 365 dní, v položke 33 treba zapísať výsledok podľa v tlačive uvedeného výpočtu (vyjde opäť 280,37). Rovnakú sumu vpíše pán Predloha aj do položky 36. V položke 35 označí možnosť áno.
Strana 3
V položke 51, 52 a 53 bude mať náš dôchodca nulu.
V položke 54 si zapíše sadzbu poistného – tá je 14 percent. Iná by bola len vtedy, ak by bol invalidným dôchodcom.
V položke 57 (opäť po odpočítaní hodnôt, ako je uvedené v tlačive) pánu Predlohovi vyjde preplatok na poistnom. Je to preto, že mu vymeriavací základ vypočítaný v riadku 29 vyšiel nižší ako zákonný úhrn minimálnych základov v položke 34.
V VIII. oddiele si pán Predloha zaškrtne možnosť, ako mu má poisťovňa preplatok vrátiť (napríklad peňažným poukazom).
V IX. oddiele si opäť podľa uvedených vzorcov pri položkách vypočíta preddavok na poistné.
Keďže v položke 65 mu vyšla suma vyššia ako tri eurá (3,27), bude v roku 2012 platiť preddavky na zdravotné poistenie. Platiť bude 3,27 eura mesačne. Zákonný minimálny preddavok 46,06 eura by platil vtedy, ak by prestal byť poistencom štátu.
Príklad vypracovala Zuzana Rusinková, Union zdravotná poisťovňa