BRATISLAVA. Už niekoľko rokov by mala pomáhať nezamestnaným absolventom škôl do 25 rokov zvýšiť svoju cenu na trhu práce absolventská prax. V praxi to ale celkom nefunguje. Od januára v nej nastalo niekoľko zmien.
Tá najdôležitejšia sa týka jej dĺžky. Novela zákona o službách zamestnanosti striktne vymedzila, že nesmie byť kratšia ako tri mesiace. Najdlhšie ju absolvent môže vykonávať šesť mesiacov. Zmenili sa aj podmienky, za ktorých možno na ňu nastúpiť. Absolvent musí byť v evidencii nezamestnaných tri mesiace.
„V tomto roku je na absolventskú prax vyčlenených 18,5 milióna eur, ktoré by ju umožnili vykonávať 16-tisícom absolventov," povedala hovorkyňa ministerstva práce Slávka Sélešová. Koncom januára takýto príspevok poberalo 7975 absolventov.
Prax neskončia všetci
Úrady práce počas minulého roka zaradili na vykonávanie absolventskej praxe takmer 21 200 nezamestnaných absolventov škôl. Skončilo ju vyše 18tisíc absolventov.
„Po ukončení absolventskej praxe sa na trhu práce umiestnilo 8291 absolventov škôl. Jej úspešnosť teda bola len niečo cez 45 percent," povedala hovorkyňa ústredia práce Danica Lehocká.
Stáva sa, že absolvent školy z rôznych dôvodov prax neukončí. „Najčastejším dôvodom je jeho umiestnenie na trhu práce alebo ďalšie štúdium," povedala Lehocká.
Podľa nej nastávajú aj situácie, že absolvent nedodrží podmienky v dohode, ktorú uzatvoril s úradom práce, alebo musí byť vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie, lebo svojvoľne bez vážnych dôvodov prestane vykonávať prax.
V koho prospech?
Slabinou absolventskej praxe je aj skutočnosť, že niektorí zamestnávatelia absolventskú prax využívajú len vo svoj prospech. Potvrdzuje to aj riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na úrade sociálnych vecí v Čadci Jana Marťáková.
„Úrad preto pred uzatvorením dohody o absolventskej praxi vždy zisťuje, či je možnosť po jej skončení prijať uchádzača do pracovného pomeru." Rovnako sleduje, ktorý zamestnávateľ umiestnil na trhu práce absolventa po skončení praxe.
Najväčší záujem zo strany zamestnávateľov o vykonávanie absolventskej praxe prejavujú organizácie štátnej a verejnej správy, tie uprednostňujú absolventov s ekonomickým vzdelaním s maturitou, alebo absolventov gymnázií.
Lepšie, ako sedieť doma
Účelom absolventskej praxe je získať u zamestnávateľov odborné zručnosti a praktické skúsenosti, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania.
Počas nej vyplácajú úrady práce nezamestnaným mesačný príspevok 185,38 eura. Absolventská prax sa vykonáva najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov bez možnosti predĺženia
Podľa personalistov je to vhodný nástroj na vytváranie pracovných návykov, a je lepšia, ako keby ako nezamestnaní sedeli len doma.
Čo sa tento rok zmenilo
Od januára platí novela zákona o službách zamestnanosti.
Dĺžka praxe
Prvá zmena po novele zákona sa týka spresnenia dĺžky vykonávania absolventskej praxe.
Do konca decembra minulého roku mohla absolventská prax trvať aj menej ako pol roka, napríklad jeden alebo dva mesiace, záviselo to od spokojnosti zamestnávateľa. Ten ju mohol skrátiť a absolventa zamestnať.
Ohraničená bola najviac polrokom, bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu dvadsiatich hodín týždenne.
Od 1. januára ju absolvent musí vykonávať najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov. Absolvovať sa dá iba raz, a nemožno ju predĺžiť.
Tri mesiace v evidencii
Druhá závažná zmena sa týka dĺžky vedenia týchto uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce.
Opäť platí, že uchádzač, ktorý žiada o príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, musí byť v evidencii najmenej tri mesiace.
V prechodnom období od 1. novembra 2009 do 31. decembra 2010 trojmesačná evidencia odpadla.
Nárok na príspevok mali žiadatelia na druhý deň po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Kto a kde sa môže uchádzať o štátny príspevok
Získať dobrú pracovnú pozíciu bez praxe je takmer nemožné. Tieto skúsenosti sa dajú získať počas absolventskej praxe.
1. O príspevok na vykonávanie absolventskej praxe sa môže uchádzať občan mladší ako 25 rokov, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie.
2. Môže to byť aj uchádzač o zamestnanie do 25 rokov veku. A to bez ohľadu na to, či skončil sústavnú prípravu na povolanie a bez ohľadu na to, či získal pravidelne platené zamestnanie.
3. Uchádzač vyplní žiadosť, ktorá je dostupná na každej webovej stránke príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
4. Po podaní žiadosti na úrade práce uchádzačov zaraďujú na výkon absolventskej praxe postupne podľa požiadaviek. Vychádza sa zo žiadostí zamestnávateľov.
5. Začiatok vykonávania absolventskej praxe, ako aj jej rozsah, určuje zamestnávateľ.
6. Po skončení vydá zamestnávateľ absolventovi potvrdenie o jej absolvovaní.
7. Počas tejto praxe u zámestnávateľa absolvent ostáva v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
8. Uchádzač o zamestnanie má v tomto obdobínárok na mesačný paušálny príspevok a to vo výške životného minima.
9. V súčasnosti to je 185,38 eura mesačne.
10. Príspevok sa kráti za dni voľna a za ďalšie ospravedlnené dni neprítomnosti na praxi na základe evidencie dochádzky.
11. Každý uchádzač musí mať uzatvorené úrazové poistenie. Úrad práce mu ho preplatí.