BRATISLAVA. V lokalitách jeho realizácie sa tak majú znížiť negatívne dopady lokálnych bleskových povodní, ako aj miera povodňových rizík v spádovom území. Opatrenia by tiež mali zvýšiť zásoby podzemnej vody.
"Vytvorenie vodozádržných prvkov a realizácia revitalizačných opatrení si vyžiada vytvorenie minimálne 2500 pracovných príležitostí v roku 2011 sezónneho a prechodného charakteru vrátane rozšírenia existujúcich odborných kapacít," uvádza sa v návrhu prvého realizačného projektu. Ten sa má realizovať v tých častiach povodí a poškodenej krajiny, kde sa povodňové riziká prejavujú vo významnej miere a opakovane.
Do projektu by sa malo zapojiť 200 obcí. Ich výber bude prebiehať na základe prihlásenia sa do prvého realizačného projektu prostredníctvom formuláru, ktorý obec zašle na Úrad vlády SR. Samosprávy môžu túto možnosť využiť do 17. marca.
Realizáciu projektu privítalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Uvidíme, aký bude záujem samospráv, v každom prípade sa im ponúka veľmi atraktívna pomoc. Jednoducho teraz sú na ťahu obce," konštatoval výkonný podpredseda združenia Milan Muška.
Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR má ambíciu vytvoriť vodozádržné prvky a systémy na území každej zapojenej obce. Jednotlivými opatreniami by sa mali znížiť protipovodňové riziká a zmierniť dopady prívalových dažďov na tvorbu lokálnych povodní.