Expertná skupina prišla s dvoma alternatívami riešenia. Rozhodnutie o odvodoch má padnúť v pondelok.
BRATISLAVA. Pred štvrtkovým stretnutím ekonomických expertov koalície sa zdalo, že so zvyšovaním odvodov a daní živnostníkom by mohlo mať problém až 20 koaličných poslancov. Večer to už také jednoznačné nebolo.
Proti zvyšovaniu sa ráno jednoznačne ozvala OKS. „Nepodporíme to," povedal predseda strany Peter Zajac.
„Sme pevne rozhodnutí. Budeme sa podieľať na práci skupiny, budeme rokovať, ale trváme na tom, že reforma by nemala znamenať zvýšenie daňového a odvodového zaťaženia," vysvetľoval podpredseda OKS Ondrej Dostál.
Proti je aj Bugár
Zvyšovanie odvodov či daní sa nepozdáva ani predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi. „Prvý krok reformy sa nedá robiť tak, že na ňom škoduje veľa ľudí."
Koaličných partnerov upozornil už v pondelok, keď dostal návrh reformy do rúk, že zvyšovanie nepodporí. „Pre mňa nie je riešením, ak na základe uberania živnostníkom dáme každému zamestnancovi o päť a pol eura viac. Tí to ani nezbadajú a živnostníci na nás budú mať ťažké srdce."
Jeho spolustraník Ivan Švejna po stretnutí expertov tvrdil, že sa vedia dohodnúť. Podstatné je, aby živnostníkom nestúpli výrazne náklady. „Priblížili sme sa k dohode na 90 percent," povedal Švejna.
Rozdelené KDH
„Som pevne rozhodnutý, že to nepodporím, pretože by to bolo proti všetkému, čo sme chceli," povedal o zvyšovaní daní a odvodov poslanec KDH Anton Marcinčin. Podobný názor má podľa neho „veľká časť klubu KDH, možno väčšina".
Marcinčinov odmietavý postoj prekvapil jeho straníckeho kolegu Júliusa Brocku, ktorý sa zúčastnil na štvrtkovom rokovaní. „Neviem, ktorú verziu komentoval."
Odvody treba znížiť, myslí si Ivan Štulajter.
Rudolf Zajac sa vracia, aby rokoval za OKS
BRATISLAVA. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac sa opäť zapája do slovenského politického diania.
Za OKS sa bude zúčastňovať na rokovaní expertnej skupiny na reformu verejných financií, ktorá rieši dane a odvody. Na včerajšom stretnutí ešte nebol, stranu zastupoval Ján Králik.
„Je predsedom programovej komisie OKS a zároveň poradcom českého ministra financií Miroslava Kalouska (TOP 09), takže na toto je absolútne kompetentný," povedal predseda OKS Peter Zajac o činnosti svojho brata. „Aj tento krok je jasným dôkazom, že ho budeme zapájať do politických aktivít OKS."
Rudolf Zajac sa priamo do politiky zapájať nemieni. „Je to čisto odborná záležitosť. Aj v Česku sa podieľam na podobnom projekte, " povedal pre SME.
Bývalý minister z rokov 2002 až 2006 bol nominantom ANO. Je spoluautorom zdravotníckej reformy, ktorá bola vnímaná kontroverzne najmä pre zavedenie poplatkov pri návštevách lekárov a pohotovostí.
Poplatky zrušila Ficova vláda ako jeden zo svojich prvých krokov. Zajacova reforma bola naopak v Česku, a hlavne v pravicovej ODS, vnímaná ako inšpirácia pre tamojšie zmeny.
Miroslav Kern
Dohoda by mala padnúť do pondelka
O stretnutí pracovnej komisie k odvodom hovorí štátny tajomník ministerstva financií BRANISLAV ĎURAJKA.
Čo sa dohodlo na rokovaní expertnej skupiny?
„Bolo to ťažké, ale konštruktívne, a tak sa stanoviská zbližovali. Zatiaľ nezverejníme podrobnosti, lebo niektoré nápady, ktoré tam odzneli, treba prerátať. Celkovo to ide dobrým smerom."
V priebehu týždňa sa ukázalo, že niektorí koaliční partneri mali problém najmä s tým, čo sa navrhuje pre živnostníkov a dohodárov. Vy po stretnutí cítite, že aj tu sa smeruje k dohode?
„Áno, smeruje to k dohode, ktorú by som zatiaľ nerád špecifikoval."
Minister financií tento týždeň viackrát hovoril o možnosti daňového bonusu pre živnostníkov a o umožnení odpisu 100 percent hodnoty nadobudnutého majetku v prvom roku. Alternatívy, ktoré budete preratávať, rátajú aj s touto možnosťou?
„Tieto témy sú stále živé."
Je dohoda aspoň na tom, či sa zruší, alebo zostane milionárska daň?
„Aj táto téma je stále živá."
Dokedy máte pripraviť nové podklady?
„V pondelok ráno by mali byť raňajky predsedov koaličných strán. Dúfam, že na tomto stretnutí už padne minimálne rámcové rozhodnutie. Otvorených otázok a detailov bude ešte veľa a budú sa dolaďovať priebežne, ale minimálne hrubé kontúry a smerovanie budú, dúfam, v pondelok nastavené."
Marianna Onuferová
Rátajú dve možnosti
Diskusia zastala na otázke, či je pre živnostníkov vhodnejší vyšší odvod plus daňový bonus, alebo nižší odvod bez bonusu.
BRATISLAVA. Ministerstvo financií po včerajšom stretnutí expertnej skupiny prepočíta pre živnostníkov dve alternatívy zmien v daniach a odvodoch.
Prvou je, že živnostníci budú platiť sociálny odvod 16 percent, no zároveň sa zavedie daňový bonus. O ňom tento týždeň viackrát hovoril minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Bonus má znížiť daňovú povinnosť skupine živnostníkov, ktorá bude platiť odvody z vyššieho ako minimálneho vymeriavacieho základu. Ten má byť vo výške zhruba 641 eur a živnostník by z neho uhradil zdravotný a sociálny odvod spolu vo výške 160,47 eura.
Prvá alternatíva ráta tiež s tým, že by si živnostníci mohli nadobudnutý majetok odpísať v plnej výške hneď v prvom roku. To by uľahčilo situáciu napríklad začínajúcim podnikateľom.
Druhá možnosť počíta s tým, žeby živnostníci platili sociálny odvod vo výške 13 percent, zostali by 100percentné odpisy, no nebol by daňový bonus.
Pre dohodárov sa oproti pôvodnému návrhu zrejme nič nezmení. Od januára 2012 by mali teda platiť zdravotný odvod 9 percent a sociálny odvod 13 percent. Diskutuje sa však o tom, že by sa zvýšil počet hodín, ktoré bude môcť pracovník počas roka odpracovať na dohodu.
Marianna Onuferová
Živnostníci menej platia aj dostávajú
Živnostníci platia trikrát menej odvodov ako zamestnanci, no aj trikrát menej dostávajú späť.
BRATISLAVA. Hlavný argument, prečo majú živnostníci platiť viac na odvodoch a daniach, je podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) ten, že sú nimi podstatne menej zaťažení ako zamestnanci.
Mikloš tvrdí, že kým živnostník zaplatí na daniach a odvodoch za rok priemerne 1700 eur, zamestnanec približne trojnásobok (5200 eur).
Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu na tento argument reagovala požiadavkou vyčísliť nielen pomer toho, koľko zamestnanci a živnostníci platia, ale aj to, koľko zo systému dostávajú späť.
Len nemocenskú
Z údajov Sociálnej poisťovne vyplýva, že zamestnancom na nemocenských dávkach v roku 2010 vyplatili 277,2 milióna eur a živnostníkom, ktorí si povinne platia odvody, 22,5 milióna eur.
Na Slovensku je dnes viac ako 400-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb. Povinnosť platiť si odvody vznikla podľa údajov Sociálnej poisťovne koncom minulého roka asi 248 tisícom z nich. Zamestnancov je viac ako 1,7 milióna.
Zamestnanci alebo zamestnávatelia za nich platia aj odvody na poistenie v nezamestnanosti, úrazové poistenie či do garančného fondu. Z týchto troch fondov poisťovňa vlani vyplatila takmer 199 miliónov eur.
Peniaze vyplatené v dôchodkovom fonde sme neporovnávali, pretože v seniorskom veku je zatiaľ minimum živnostníkov.
Férovo
Poisťovňa tak vlani vyplatila v prepočte na jedného zamestnanca dávky vo výške zhruba 276 eur. Na jedného živnostníka vyšli vyplatené nemocenské dávky v priemere 90,5 eura.
Živnostníci teda do Sociálnej poisťovne platia trikrát menej ako zamestnanci, ale aj trikrát menej z nej dostávajú.
Marianna Onuferová