Agentúrne spravodajstvo sme o 19:51 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Za potraviny, bývanie, ale aj dopravu sme minulý mesiac platili oproti januáru zas o niečo viac. Spotrebiteľské ceny u nás sa totiž podľa Štatistického úradu medzimesačne zvýšili v priemere o 0,3 percenta.
Z dvoch tretín sa na ich zvýšení podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka podieľal rast cien potravín, z menšej časti zdraženie palív.
Ešte výraznejšie stúpli ceny vo februári medziročne. Zvýšili sa totiž až o 3,3 percenta, čo je najviac za dva roky. Ministerstvo financií tvrdí, že takýto nárast cien očakávalo.
Ceny sa zvyšujú od apríla
Potraviny zdraželi vo februári oproti januáru o vyše percento. Oveľa viac sa však ich ceny zvýšili v medziročnom porovnaní, a to o 6,6 percenta.
Ceny potravín tlačili podľa analytikov a obchodníkov hore najmä zvyšujúce sa ceny komodít na svetových trhoch. V cenách sa podľa analytika SAV Vladimíra Baláža odrazila napríklad aj slabá úroda v minulom roku.
„To sa automaticky premietne do cien. Na jednej strane sa znižuje úroda, na druhej sa zvyšuje dopyt,“ tvrdí Baláž.
Analytici sa zhodujú v tom, že pod nárast cien potravín sa nepodpísala zvýšená sadzba DPH. „Zvýšenie DPH sa nemôže prejaviť tak, ako sa prejaví turbulencia na svetových trhoch,“ vraví analytik obchodu Ľubomír Drahovský.
Ceny potravín začali podľa Drahovského rásť už v apríli minulého roku, a to práve pre situáciu na svetových trhoch. „Vstupy zdraželi a ich zvýšením stúpli aj náklady na logistiku tovaru,“ povedal.
Za posledný mesiac podľa štatistikov zdraželi najmä ovocie, zelenina a cukor. Po zvýšení cien pekárenských výrobkov či oleja možno podľa Baláža očakávať aj zdraženie kávy. „Nepatrne zlacnieť by naopak mohol cukor, pretože Európska únia uvoľnila na trh niekoľko stotisíc ton tejto komodity,“ povedal.
Podpredseda COOP Jednoty Slovensko Martin Katriak potvrdil, že tento reťazec už zaznamenal od dodávateľov požiadavky na zvýšenie cien múky či a kávy.
Zdraženie má aj pozitívum
Analytici tvrdia, že ceny budú rásť aj naďalej. „Rast spotrebiteľských cien sa bude mierne zrýchľovať. Nebude to však také skokové zvýšenie ako v januári. Medzimesačne by to mohlo byť na úrovni 0,3 percenta,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Mušák odhadol, že sa v marci a apríli bude inflácia držať blízko súčasnej úrovne 3,3 percenta.
Analytička Next Finance Markéta Šichtařová vidí v zvyšovaní cien aj pozitívum. Stúpajú totiž nielen ceny potravín a palív, ale aj náklady na ubytovanie a vzde〜lávanie. „To súvisí skôr s domácou ekonomickou aktivitou a je znakom toho, že sa ekonomika rozbieha,“ dodala.