BRATISLAVA.
"Podľa prvých správ prišlo k poškodeniu viacerých rafinérií a priemyselných zariadení. Ázijské trhy reagovali na prvé správy rozsiahlym výpredajom, ku ktorému sa v menšej miere pridala aj Európa," uviedol pre TASR analytik TRIM Broker Martin Baláž.
Japonský jen po nešťastí paradoxne posilňuje. "Je to spôsobené tým, že japonskí obchodníci pociťujú neistotu z ďalšieho vývoja. Uzatvárajú svoje pozície v zahraničí a sťahujú ich do domácej meny," vysvetlil Baláž. Klesajú tiež akcie poisťovní a zaisťovní, u ktorých je predpoklad, že riziko zemetrasenia poisťovali.
Nálada na finančných trhoch sa bude preto v nasledujúcich hodinách odvíjať od výšky zistených škôd. Čím budú väčšie, tým vyššie bude riziko ďalších poklesov.
"Nervozita ohľadom rozsahu škôd vytiahla investorov z rizikovejších aktív, ako sú akcie a komodity. Naopak, kapitál tečie do bezpečných aktív, akými sú dlhopisy najväčších svetových ekonomík," priblížil situáciu analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Ako však dodal, z dlhodobého hľadiska by toto zemetrasenie nemalo mať výraznejší dopad na finančných trhoch.
"Japonsko má nevýhodu v tom, že na rozdiel od Nového Zélandu, ktorý zažil ničivé zemetrasenie nedávno, nemá priestor na znižovanie úrokových sadzieb. Preto v prípade, ak sa škoda ukáže byť značná, prichádza do úvahy iba podpora ekonomiky prostredníctvom fiškálneho stimulu. Ten by však zvýšil rozpočtový deficit a tiež zadlženosť krajiny, čo by mohlo viesť k zníženiu ratingu krajiny," uzavrel Baláž.