BRUSEL. Najslabšie štáty eurozóny dnes na summite v Bruseli požiadali bohatších susedov, aby im poskytli ďalšiu pomoc v boji s dlhovou krízou.
Medzinárodné trhy totiž neveria tomu, že krajiny ako Grécko, ktoré muselo ako prvý štát menovej únie požiadať o záchranný úver, dokážu byť v krátkom čase finančne sebestačné aj napriek tomu, že zaviedli tvrdé úsporné opatrenia.
"Pokračujeme v reformách a prijímame bolestivé opatrenia, aby sme pomohli našej ekonomike," vyhlásil grécky premiér Jorgos Papandreu a dodal, že teraz je potrebné, aby únia prijala zásadné rozhodnutie, ktoré upokojí trhy.
Papandrea podporil aj nový írsky premiér Enda Kenny, ktorý prišiel do Bruselu okrem iného lobovať za zníženie úrokov z pôžičky pre Írsko od EÚ a Medzinárodného menového fondu.
Portugalsko, ktoré je považované za ďalšieho potenciálneho kandidáta na záchranný úver, prijalo ďalšie úsporné opatrenia v snahe presvedčiť členov eurozóny, že robí, čo je v jeho silách, aby prekonalo krízu.
Ale vlády finančne silných štátov, ako sú napríklad Nemecko, Holandsko a Fínsko, sa pod tlakom svojich daňových poplatníkov zdráhajú poskytnúť ďalšie peniaze na záchranu nedisciplinovaných krajín.
Rokovania pokračujú a podľa agentúry AP sa tlačová konferencia o ich výsledku neuskutoční skôr ako po 22. hodine SEČ.
Informovala o tom agentúra AP.