TOKIO. Japonský akciový trh v pondelok prudko oslabil. Po zemetrasení a vlnách tsunami, ktoré v piatok spustošili severovýchod krajiny, utrpeli straty najmä automobilky, výrobcovia elektroniky a rafinérie, keď hodnota ich akcií zaznamenala počas obchodovania dvojciferný prepad.
Očakávaný dopyt po rekonštrukčných prácach na druhej starne podporil akcie stavebných spoločností. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 6,2 % na 9 620,49 bodu. Širší index Topix stratil 7,5 %, čo bol najhlbší denný prepad od októbra 2008, a uzatvoril na úrovni 846,96 bodu.
Akcie spoločnosti Tokyo Electric Power klesli o 23,6 %. Najväčší energetický podnik v Japonsku vlastní jadrovú elektráreň, v ktorej hrozí roztavenie reaktorov. V stavebnom sektore poskočili akcie spoločností Kajima Corp o 22,2 % a Taiheiyo Cement o 21,2 %.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full N225 chart at Wikinvest
Centrálna banka naliala do ekomomiky 15 biliónov jenov Japonská centrálna banka dnes naliala na finančné trhy rekordných 15 biliónov jenov, aby po piatkovom ničivom zemetrasení a cunami pomohla stabilizovať finančný systém a zmiernila negatívne dôsledky na ekonomiku. Zároveň ponechala úrokové sadzby na pôvodnej úrovni.
Ešte v ranných hodinách poskytla trhom 7 biliónov jenov, o niekoľko hodín ďalších 5 biliónov a v popoludňajších hodinách 3 bilióny jenov. Podpora trhov vo výške 15 biliónov jenov bola najväčšou, akú centrálna banka vo svojej histórii uskutočnila. Trhy pritom očakávali len okolo 2 až 3 biliónov jenov.
Rating neklesol Ratingová agentúra Standard & Poor's dnes potvrdila rating Japonska na úrovni AA- s tým, že aj keď piatkové zemetrasenie ťažko zasiahlo do ekonomiky krajiny, nebude mať okamžitý vplyv na súčasný rating.
"Zemetrasenie mohlo zasiahnuť do ekonomického výhľadu, no v prípade, že škody pre makroekonomiku nebudú dlhodobého charakteru, súčasný rating je udržateľný," uviedla Standard & Poor's.
Podobne aj ďalšia agentúra Moody's Investors Service oznámila, že aj keď dôsledky pre ekonomiku budú podľa všetkého väčšie než sa čakalo ešte v piatok, nepredpokladá v najbližšom období v krajine nástup finančnej krízy.
Podľa agentúry to vyzerá, že najväčšie japonské banky by "mali byť v poriadku," keďže v najviac zasiahnutej oblasti sa v príliš veľkej miere neangažovali. Horšej situácii budú čeliť regionálne banky.