BRATISLAVA. Dovolenkové obdobie sa blíži, niektoré cestovné kancelárie stále ponúkajú zájazdy ako first moment, teda za veľmi dobrú cenu. No táto cena sa môže zvýšiť. Dôvodom je konflikt v Líbyi, ktorý sa nás dotýka viac, ako si myslíme.
Líbya je totiž významným dodávateľom ropy na svetové trhy a jej cena v poslednom období radikálne stúpla. Ťažba čierneho zlata v krajine je stále prerušená.
Z týchto dôvodov začiatkom týždňa barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy s dodávkou v apríli zdražel o 1,97 dolára na 106,39 dolára, čo je najvyššia cena od septembra 2008.
Následne síce veľmi mierne klesla po vyhlásení Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, že uvažuje o zvýšení produkcie. Agentúrne správy však hovoria o opatrnosti investorov. Ak budú stavy ropných zásob v USA nedostatočné, môže to opäť vyhnať cenu hore.
Môžu zaviesť palivový príplatok Cestovné kancelárie na Slovensku očakávajú, že ak sa situácia neupokojí a cena ropy radikálnejšie neklesne, zdražovanie budú musieť premietnuť aj do cien zájazdov a to už aj predaných.
Ako sa vyhnúť príplatkom Vyberte si zájazd čím skôr a uhraďte zaň plnú sumu. Vyhnete sa tak riziku, že pri drahej rope budete musieť platiť palivové príplatky, ktoré môžu predražiť zájazd o niekoľko percent.
Tak sa to stalo aj v roku 2008, keď ropa zdražela zájazdy o niekoľko percent.
„Cena samotného zájazdu je zazmluvnená, preto sa zvýšenie cien ropy odrazí na vyšších palivových poplatkoch," vysvetľuje produktový manažér CK Ruefa Reisen Pavol Frankovič.
Zvýšenou cenou paliva budú totiž zaťažené dopravné spoločnosti a tieto náklady sa presunú na cestovné kancelárie a ich klientov.
„Zvažujeme zvyšovanie cien zájazdov z dôvodu vysokých cien ropy," potvrdil generálny riaditeľ CK Koala Tours Oliver Kluch. Každá cestovná kancelária má v zmluvách inak nastavenú úroveň ceny leteckého benzínu respektíve nafty v autokarovej doprave.
„V našom prípade sa práve teraz dostali ceny na najvyššiu zmluvnú úroveň a ak by naďalej rástli, pravdepodobne prikročíme k zavedeniu nových palivových príplatkov," hovorí riaditeľ CK Fifo Tibor Bajaník.
V súčasnosti uvažujú v CK Fifo nad palivovým príplatkom okolo desať eur pri leteckých zájazdoch a tri eurá pri autokarových zájazdoch, „čo je približne jednopercentné zvýšenie ceny," dodáva Bajaník. Ostatné cestovné kancelárie ešte nevedeli povedať, o aké zvýšenie by v ich prípade mohlo ísť.
„Monitorujeme situáciu, neustále komunikujeme s leteckými prepravcami. Výška palivového príplatku bude závisieť od toho, o koľko pôjdu ceny ropy hore," konštatuje Kluch.
Situáciu budú sledovať celý marec a potom sa rozhodnú, či zvýšia príplatky.
„Je však možné, že cena palivového príplatku nebude fixná, ale fluktuačná," dodáva Kluch. To znamená, že sa bude meniť každý mesiac podľa toho, aká bude aktuálna cena ropy. „Účelom je totiž pokryť náklady a nie zarobiť," povedal riaditeľ CK Koala Tours.
Ak cena bude privysoká, budú sa podľa neho snažiť časť nákladov preniesť aj na seba.
Výhoda uhradenia celej sumy Na možné vyššie ceny z dôvodu zdražovania ropy by sa mala pripraviť veľká skupina dovolenkárov. Postihne totiž všetkých, ktorí za zájazd ešte neuhradili celú sumu.
Dovolenkári, ktorí už zaplatili plnú cenu, budú od ďalšieho cenového pohybu oslobodení. „Využijú výhodu zaplatenia celej sumy za zájazd vopred," vysvetľuje Bajaník.
Na možné zdražovanie sa tak musia pripraviť nielen noví zákazníci, ale aj tí, ktorí si už zájazd zarezervovali, prípadne už zložili zálohu.
Bajaník upokojuje, že zvyšovanie cien z dôvodu zavedenia palivových príplatkov nebude drastické: „Je tu trh, ktorý to cestovným kanceláriám nedovolí. Zvyšovanie cien sa uskutočňuje len na úrovni niekoľkých percent."
Niektoré cestovné kancelárie upokojujú, že aj v prípade, ak cena ropy bude vysoká, neplánujú zaviesť palivové príplatky. „Naša cestovná kancelária sa zatiaľ nechystá zvyšovať ceny pobytov a neuvažujeme ani o zavedení palivových príplatkov," konštatuje šéf CK Globtour Tomáš Gašparík.
Otázky a odpovede
V akých prípadoch môžu cestovné kancelárie zvýšiť ceny aj v prípade už kúpeného zájazdu?
V zmluve o obstaraní zájazdu, ktorú uzatvára zákazník s cestovnou kanceláriou, je možné dohodnúť, že cestovná kancelária môže aj bez súhlasu zákazníka zvýšiť cenu zájazdu, ak je zároveň presne určený spôsob výpočtu zvýšenia ceny.
Takáto jednostranná zmena je možná len v troch zákonom vymedzených prípadoch, medzi ktoré patrí zvýšenie dopravných nákladov vrátane cien pohonných látok.
Teda aj v prípade rastu cien ropy, zvýšenia platieb spojených s dopravou, napríklad letiskových a prístavných poplatkov, ktoré sú zahrnuté v cene zájazdu, a zmeny kurzu eura použitého na určenie ceny zájazdu v priemere o viac ako päť percent. Cena sa však nemôže zvýšiť ani z týchto dôvodov v priebehu 20 dní pred začatím zájazdu.
Cestovná kancelária, ktorá sa rozhodne jednostranne zvýšiť cenu zájazdu, má právo na zaplatenie vyššej ceny len vtedy, ak klientovi najneskôr 21 dní pred začatím zájazdu odošle písomné oznámenie o zvýšení jeho ceny.
Niektoré cestovné kancelárie však priamo v zmluve alebo v priložených zmluvných podmienkach zaručujú, že cenu zájazdu nezvýšia ani v prípade zvýšenia ceny pohonných látok.
Preto dovolenkárom odporúčame, aby si zmluvu pred jej podpisom vždy poriadne prečítali.
Ak cestovná kancelária zvýši cenu a klient s ňou nesúhlasí, aké má zákonné nároky? Môže stornovať zájazd aj bez sankčných poplatkov?
Ak cestovná kancelária zvýši cenu z dôvodu zvyšovania cien ropy, letiskových poplatkov alebo zmeny kurzu, klient musí pri stornovaní zájazdu uhradiť storno poplatok, ak mu vyššiu sumu oznámila cestovná kancelária v termíne najneskôr 21 dní pred začatím zájazdu.
Zvýšenie ceny z iných ako uvedených troch dôvodov si vyžaduje zmenu zmluvy. Tá je však možná len na základe súhlasu oboch zmluvných strán, teda cestovnej kancelárie aj zákazníka.
Ak zákazník so zvýšením ceny nesúhlasí, môže od zmluvy odstúpiť a nemusí platiť zmluvnú pokutu.
Svoje rozhodnutie o odstúpení od zmluvy je zákazník povinný oznámiť cestovnej kancelárii v lehote, ktorú si určí cestovná kancelária.
Nespokojný zákazník má zároveň právo žiadať o poskytnutie iného zájazdu na základe novej zmluvy.
Nový zájazd musí mať minimálne kvalitu zodpovedajúcu službám dohodnutým v pôvodnej zmluve, ak cestovná kancelária môže takýto zájazd ponúknuť.
Má klient cestovnej kancelárie nárok bez sankcií stornovať zájazd, ak sa vyskytnú v destinácii, ktorú si vybral, nepokoje? Podobne ako sa to stalo v Egypte či Tunisku.
Nepokoje v dovolenkovej destinácii nie sú dôvodom na to, aby objednávateľ mohol odstúpiť od zmluvy bez zmluvnej pokuty. Jedinou možnosťou, ako sa v takomto prípade vyhnúť storno poplatkom, je odstúpenie od zmluvy cestovnou kanceláriou z dôvodu zrušenia zájazdu pred jeho začatím.
Cestovné kancelárie v praxi rušia zájazdy do destinácií, v ktorých sú nepokoje, až vtedy, keď ministerstvo zahraničných vecí vydá oficiálne vyhlásenie, v ktorom neodporučí občanom Slovenskej republiky cestovať do konkrétnej krajiny. Cestovné kancelárie však ani po vydaní tohto vyhlásenia nemajú zákonnú povinnosť zájazd zrušiť.
Ak však cestovná kancelária zájazd ešte pred jeho začiatkom predsa len zruší a odstúpi od zmluvy, zákazník má právo žiadať o poskytnutie iného porovnateľného zájazdu na základe novej zmluvy, ak cestovná kancelária môže takýto zájazd ponúknuť.
Vo všeobecnosti navyše platí, že ak cestovná kancelária zruší zájazd v lehote kratšej ako 20 dní pred jeho začatím, objednávateľ má právo na primeranú náhradu škody.
V prípade politických nepokojov by sa však s najväčšou pravdepodobnosťou cestovná kancelária zodpovednosti za škodu zbavila, lebo škodu nezavinila a táto bola spôsobená udalosťou, ktorej nebolo možné zabrániť a vznikla v dôsledku neobvyklých a nepredvídateľných okolností.
Dávid Oršula, advokátska kancelária BNT
Egypt radikálne nezlacnie
Ani občianske nepokoje nestlačia ceny zájazdov oveľa nižšie. Ceny sú vraj nízke už aj teraz.
BRATISLAVA. Egypt a Tunisko sú obľúbenou destináciou našich dovolenkárov. Pomer kvality a ceny je totiž veľmi dobrý. Pobyt v štvorhviezdičkovom hoteli je možný už za cenu okolo 500 eur.
Práve tieto destinácie však nedávno prešli občianskymi nepokojmi s následným zvrhnutím vlády. Situácia ešte stále nie je úplne stabilizovaná.
Zájazdy do týchto krajín však cestovné kancelárie nestiahli. Naopak, niektoré ponúkajú zvýhodnené ceny. „Práve v týchto dňoch sme dojednali v spolupráci so svojím obchodným partnerom lepšie cenové podmienky na ubytovanie v Egypte. Ceny teda čiastočne klesnú," hovorí Tibor Bajaník z CK Fifo.
Zľavu 25 percent budú mať však len ľudia, ktorí si dovolenku zakúpia v marci a apríli. „Deti pocestujú zdarma, neplatia ubytovanie, all inclusive ani letenku," dodáva Bajaník.
Výpredaj nebude Ak si však ľudia myslia, že sa začne veľký výpredaj zájazdov do Egypta a Tuniska, mýlia sa. Ceny zájazdov do týchto krajín sú už teraz veľmi nízke, tvrdí Oliver Kluch z CK Koala Tours. Z toho dôvodu sa ich už nechystajú znižovať.
„Už nemáme kam ísť s cenou dole a ani hotelieri nemajú kam znižovať," vysvetľuje Kluch. Toto potvrdili aj ďalšie cestovné kancelárie. Niektoré s tým, že stále ešte trvá ich ponuka niekoľkopercentných zliav pri kúpe dovolenky formou first moment.
Ak sa nebojíte navštíviť Egypt krátko po konflitoch, máte šancu zohnať ho za lacný peniaz. Napríklad CK Kartago Tours ponúka zaujímavé ceny na dovolenku v Egypte na prvé marcové odlety. Ceny osem dňového zájazdu v 5–hviezdičkovom hotely sa pohybujú od 229 eur do 289 eur.
Jedným z dôvodov, prečo nie sú cestovné kancelárie motivované znižovať ceny zájazdov do týchto krajín, je fakt, že ani v čase vyvrcholenia konfliktov našinci zájazdy neodriekali vo veľkom.
„Egypt a Tunisko, paradoxne, neodriekali, hoci sme dávali možnosť vymeniť ich za iný zájazd bez poplatku. Vymieňala ho minimálna časť klientov," hovorí Kluch. Takto sa to dialo vo všetkých oslovených cestovných kanceláriách.
Za zrušenie sa platí storno Ak však nevyužili dovolenkári možnosť zobrať náhradný zájazd a prípadne sa rozhodli zájazd zrušiť úplne, musia zaplatiť storno poplatok.
„Klient môže stornovať akýkoľvek zájazd, ale zaplatí príslušný storno poplatok. Storno sa nevzťahuje iba na zájazdy v období, keď ministerstvo zahraničných vecí vyhlási odporúčanie necestovať do danej krajiny," vysvetľuje Bajaník.
Poistiť sa dá rýchly návrat
BRATISLAVA. Istým druhom pomoci v núdzi je špeciálna poistka, vďaka ktorej sa urýchlene dostanete domov z rizikovej krajiny a neprídete pritom o peniaze pre nevyčerpanú dovolenku.
„Podľa poistných podmienok, ak nie je z bezpečnostných dôvodov možné zotrvať v destinácii a v každom prípade vtedy, ak ministerstvo zahraničných vecí vyhlási varovanie pred cestou do krajiny konfliktu, poisťovňa zabezpečí na vlastné náklady spätnú prepravu dovolenkárov a uhradí im aj nečerpané služby v rozsahu stanovenom poistnými podmienkami," povedala hovorkyňa Generali Slovensko Zuzana Hliváková.
Zranenie pri konfliktoch nepreplatia
Poisťovne neradi vidia dovolenkárov v nepokojných oblastiach.
BRATISLAVA. Dovolenka v nepokojných oblastiach prináša vyššie riziko úrazov. V prvom rade určite netreba cestovať do konfliktných oblastí, keď vyhlási ministerstvo zahraničných vecí, že to neodporúča.
„Poisťovňa má vtedy právo odmietnuť poistné plnenie, ak úraz alebo ochorenie nastali pri ceste, na ktorú dovolenkár nastúpil aj po takomto vyhlásení," tvrdí hovorca poisťovne Wüstenrot Šimon Kollár.
V takom prípade je lepšie zájazd stornovať, ak by ho aj daná cestovná kancelária nezrušila. „Ak má klient dojednané poistenie storna zájazdu, poisťovňa uzná za dôvod odstúpenia od zmluvy napríklad vojnový konflikt či teroristickú akciu v cieľovej oblasti zahraničného zájazdu," hovorí Kollár.
To však neplatí, ak bolo v čase uzavretia poistnej zmluvy známe a potvrdené miestnymi alebo medzinárodnými orgánmi či úradmi, že sa niečo takéto v danej krajine deje.
Problém s preplatením účtu od lekára či škôd na botožine však môžete mať aj vtedy, ak nastúpite na dovolenku v čase relatívneho pokoja a problémy sa začnú až po vašom príchode do letoviska.
Môže sa totiž udiať aj to, že sa stanete svedkami masívnych a emotívnych protivládnych demonštrácií proti svojej vôli.
Poisťovne upozorňujú, že si v takom prípade treba dávať na seba a svojich rodinných príslušníkov ešte väčší pozor.
„Škody vzniknuté v dôsledku vojnových udalostí, vnútorných nepokojov alebo represívnych zásahov štátnych orgánov nie je možné pripoistiť. Treba zvážiť cesty do krajín, kde hrozia podobné udalosti," zdôrazňuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.
Týka sa to tak aktívnej, ako aj pasívnej – nedobrovoľnej účasti na vzbure alebo verejných násilnostiach, dopĺňajú všetky oslovené poisťovne.