BRATISLAVA. Založiť si rodinu by už nemalo byť veľkou prekážkou v kariére. Zákonník práce má byť k rodičom ústretovejší, ako je to v súčasnosti.
Už od apríla bude účinná malá novela Zákonníka, ktorá prinesie rodičom prichádzajúcim z materskej alebo z rodičovskej dovolenky väčšiu istotu, že sa môžu vrátiť na svoje pracovné miesto a za výhodnejších podmienok, ako sú nastavené dnes.
Nie menej priaznivé Aj dnes pri opätovnom nástupe do práce po rodičovskej dovolenke musí zamestnávateľ vrátiť zamestnancovi po rodičovskej dovolenke jeho pôvodné miesto, ak ho nezrušil alebo nezaniklo celé pracovisko.
Kedy nastanú zmeny Menšia novela Zákonníka práce bude účinná už od 1. apríla 2011. Veľká novela Zákonníka práce by mala byť účinná od 1. septembra 2011. Niektoré ustanovenia veľkej novely Zákonníka práce budú platné až od 1. januára 2012.
„Po starom mohol zamestnávateľ účtovníka, ktorý vykonával prácu pri došlých faktúrach, preradiť napríklad do tímu, ktorý robí vyšlé faktúry. Po novom ho však zamestnávateľ musí opätovne prideliť do tímu, ktorý spracúva došlé faktúry," vysvetľuje advokátka Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie BNT.
Zároveň mu musí poskytnúť „najmenej rovnako priaznivé podmienky ako pred nástupom na materskú či na rodičovskú dovolenku," vysvetľuje Andrea Hajdúchová z tlačového odboru ministerstva práce.
Zamestnávateľ totiž musí zabezpečiť matke alebo otcovi po rodičovskej dovolenke všetky výhody, na ktoré by mal nárok, ak by pre starostlivosť o dieťa prácu neprerušil.
Ak napríklad každý rok počas vašej rodičovskej dovolenky valorizoval platy, musí ho zvýšiť aj vám. V prípade, že poskytol aj iné benefity, nemôže ich odoprieť ani vám.
„Musia mať právo na prospech z akéhokoľvek zlepšenia, ktoré by vo vzťahu k ich pracovným podmienkam nastalo, ak by nenastúpili na materskú a rodičovskú dovolenku," hovorí Hajdúchová.
Neznamená to však, že zamestnanec, ktorý bol doma, dostane automaticky po návrate rovnaké bonusy a plat ako zamestnanec, ktorý sa za ten čas vzdelával a zvyšoval si kvalifikáciu a na základe toho mu bol priznaný napríklad vyšší plat alebo iné benefity, dodáva Hajdúchová.
Ako to bude fungovať? „Ťažko vopred odhadnúť, aký efekt bude mať takáto zmena v oblasti postavenia rodičov v zamestnávateľskej praxi," konštatuje Rastislav Haluška z Národného inšpektorátu práce.
Obavy o reálne napĺňanie týchto výhod má aj právnička Kristína Ďuračková.
„Je otázne, ako budú predmetné ustanovenia v praxi fungovať, a to najmä v prípade, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov a pracovné podmienky, najmä mzda a odmeny, sú individuálne dohodnuté s každým zamestnancom," povedala.
Najjednoduchšie sa podľa nej budú výhody preukazovať, ak budú vyplývať priamo zo zákona, z kolektívnej zmluvy alebo z vnútorných predpisov zamestnávateľa.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) vyslovil pri prijatí zmien obavy, že by sa mohli negatívne dotknúť zamestnávateľov. „Zmeny však prijať musel, pretože ide „o jedno z opatrení Európskej únie," vysvetľuje Hajdúchová.
Mihál však dúfa, že im to vynahradia iné zmeny týkajúce sa pracujúcich rodičov, napríklad rozdelenie rodičovskej dovolenky. Tie má priniesť veľká novela Zákonníka práce. Ak ju poslanci schvália načas, platiť by mala začať od septembra tohto roku.
Otec už nemusí byť manžel
Výhodnejšie postavenie dá Zákonník práce partnerom čerstvých mamičiek.
1. Zmena v súvislosti s novým znením Zákonníka práce nastane od septembra pri čerpaní voľna s náhradou mzdy pri prevoze matky do pôrodnice a späť. Novela už nebude viazať nárok na toto voľno len pre manžela matky. Zamestnávateľ bude povinný poskytnúť voľno s náhradou mzdy aj zamestnancovi – otcovi dieťaťa, bez ohľadu na to, či je s jeho matkou zosobášený.
2. Veľká novela Zákonníka práce tiež umožní presun čerpania rodičovskej dovolenky na neskoršie obdobie, ak sa nevyčerpala do troch, respektíve do šiestich rokov veku dieťaťa, ak ide o choré dieťa. Samotná dĺžka rodičovskej dovolenky ostane zachovaná a len ak si ju rodič nevyčerpá celú v priebehu stanoveného obdobia, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie. A to do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa.
3. Zákonník práce tiež zavedie 'zdieľané pracovné miesto'. Môže to rodičom pomôcť lepšie skĺbiť rodinné a pracovné povinnosti. 'Zdieľané pracovné miesto' je pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto.
Otázky a odpovede
Zákonník práce po schválení umožní presunúť si rodičovskú dovolenku na neskoršie obdobie. Môže rodičovi v prípade, ak si nevyčerpá celú dĺžku dovolenky, prepadnúť rodičovský príspevok?
Čerpanie rodičovskej dovolenky je právom a nie povinnosťou rodiča. To znamená, že s nevyčerpaním zákonného nároku nie sú spojené žiadne negatívne sankcie. Od 1. januára 2011 je rodičovský príspevok poskytovaný rodičom bez ohľadu na to, či pracujú, alebo podnikajú a odvíja sa od veku dieťaťa. Rodič ho môže poberať dokonca aj vtedy, keď je dieťa v jasliach či v materskej škole. Posunutie rodičovskej dovolenky na neskôr, ktoré v prípade prijatia umožní novela Zákonníka práce, nebude mať preto žiadnu súvislosť s nárokom rodiča na rodičovský príspevok, rodičia o príspevok neprídu.
Musí zamestnankyňa v skúšobnej lehote oznámiť zamestnávateľovi svoje tehotenstvo? Čo jej hrozí, ak počká, do skončenia skúšobnej lehoty?
Zamestnankyňa by mala zamestnávateľovi povedať o tehotenstve okamžite, ako sa o ňom dozvie. Len tak bude požívať zvýšenú ochranu, ktorú pracovnoprávne predpisy s tehotenstvom spájajú. Ide napríklad o zakázané práce.
Zamestnankyni samozrejme nehrozí žiadna sankcia, pokiaľ v rámci skúšobnej lehoty neoznámi svoje tehotenstvo. Ak o ňom však vie už pri prijímaní do zamestnania, musí informovať zamestnávateľa o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce. Pokiaľ by takýmto konaním spôsobila zamestnávateľovi škodu, je oprávnený ju od nej vymáhať.
Ako môže zamestnanec zistiť, že jeho kolegom napríklad valorizovali mzdy, alebo získali iné výhody, na ktoré bude mať od apríla nárok každý, kto sa vráti z rodičovskej dovolenky?
Na zisťovanie informácií ohľadom zmien pracovných podmienok u zamestnávateľa počas čerpania rodičovskej dovolenky nebolo prijaté žiadne špeciálne ustanovenie. Zamestnanec takéto informácie môže už dnes získavať najmä prostredníctvom svojich zástupcov na pracovisku a už existujúcich inštitútov, a to v kolektívnej zmluve, od odborového orgánu, zamestnaneckej rady či zamestnaneckého dôverníka prípadne z vnútorných predpisov zamestnávateľa.
Katarína Babiaková, advokátska kancelária BNT
Tehotenstvo nemá byť dovôdom na výpoveď
Ženy v skúšobnej dobe by sa už nemali báť oznámiť zamestnávateľovi svoje tehotenstvo. Navrhované znenie zákona je však deravé.
BRATISLAVA. Zákonník práce by mal od septembra priniesť vyššiu ochranu tehotným ženám, tvrdí ministerstvo práce. V súčasnosti ich môže zamestnávateľ prepustiť počas skúšobnej lehoty bezdôvodne.
Rastislav Haluška z Národného inšpektorátu práce potvrdzuje, že tehotné zamestnankyne nemajú dnes v skúšobnej lehote žiadnu ochranu.
„Zamestnávateľ môže v skúšobnej lehote ukončiť pracovný pomer aj s tehotnou zamestnankyňou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu. V praxi zvyčajne zamestnávateľ neoznámi, že s ňou končí pracovný pomer pre jej tehotenstvo," dodáva Haluška.
Ochrana má otázniky O pár mesiacov to môže byť inak. Podľa zmien, ktoré navrhuje minister práce Jozef Mihál, bude musieť tehotnej zamestnankyni písomne oznámiť dôvod prepustenia.
„Inak bude skončenie pracovného pomeru neplatné," dôvodí ministerstvo práce. Rôzne organizácie, ktoré sa zaoberajú ženskými právami však hovoria, že ak sa novela Zákonníka práce prijme v navrhovanej podobe, diskriminácia sa neodstráni.
„Zákonník ani v súčasnom, ani v navrhovanom znení nehovorí jasne, že tehotenstvo nemôže byť dôvodom prepustenia zo zamestnania," vysvetľuje Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.
Porušujeme dohovor Pritom podľa nej tak smernica Európskej únie, ako aj dohovor Medzinárodnej organizácie práce hovorí o tom, že tehotnú ženu možno prepustiť zo zamestnania len z vážnych dôvodov nesúvisiacich s tehotenstvom.
Tieto medzinárodné dokumenty sú účinné už niekoľko rokov a Slovensko ich malo implementovať najneskôr pri vstupe do Európskej únie. „Ministerstvo aj teraz akceptovalo iba časť našich pripomienok," dodáva Debrecéniová. Myslí si, že ak nebude v Zákonníku práce striktne uvedené, že pre tehotenstvo nemôže byť žena prepustená, tak zamestnávatelia budú uvádzať ako dôvod výpovede tehotenstvo a pritom neporušia zákon.
„Navrhované znenie vo zvýšenej miere neochráni tehotné zamestnankyne v skúšobnej lehote. Nijakým spôsobom totiž neobmedzuje zamestnávateľa," kontruje aj právnička Kristína Ďuračková.
Debrecéniová však dúfa, že by sa to mohlo v pripomienkovom konaní alebo v parlamente ešte doplniť.
Ktorú zmenu vo veľkej novele Zákonníka práce považujete za najprínosnejšiu pre zamestnancov a ktorú pre zamestnávateľov?
Marek Gešo, marketingový riaditeľ, Accenture
Tak pre zamestnávateľov,ako aj pre zamestnancov môže byť prospešné sprehľadnenie ustanovenia o tom, čo sa považuje za výkon práce, či zavedenie zdieľaných pracovných miest. Z pohľadu zamestnávateľského vítame aj umožnenie doručovania písomností či výplatnej pásky elektronicky.
Marta Vrtáková, poverená vedením HR, Skanska SK
Ako výhodu pre zamestnanca vidím to, že po novom dostane automaticky päť týždňov dovolenky, ak dovŕši 33 rokov a nemusí predkladať ďalšie dokumenty na jej priznanie. Pre zamestnávateľa za najprínosnejšiu zmenu považujem zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného a rozšírenie podmienok na určitú lehotu, čím by sa mal vytvoriť pružnejší pracovný trh.
Mária Rusková, manažérka ľudských zdrojov OTP Banka
Zaujímavou časťou pripravovanej novely Zákonníka práce je pre zamestnancov možnosť päťtyždňovej dovolenky po dovŕšení 33 rokov bez dokazovania odpracovania rokov, rovnako zaujímavá je oblasť čerpania materskej dovolenky, ktorá sa, podľa všetkého, bude môcť rozložiť na päť rokov. Zamestnávatelia určite oceňujú možnosť flexibility zamestnávania, napríklad v časti variabilnej dĺžky skúšobnej lehoty, v závislosti od charakteru pracovnej pozície. Rovnako významnou časťou je zrušenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného.
Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie
Odstránenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného a viac priestoru na dobrovoľné dohody a kolektívne vyjednávanie na podnikovej úrovni považujem za spoločnú výhru zamestnávateľov, zamestnancov i ľudí bez práce. Zamestnávatelia budú profitovať najmä z nižších nákladov spojených so zamestnávaním ľudí, čo zvýši ich ochotu tvoriť štandardné pracovné miesta. Zamestnanci a nezamestnaní teda môžu čakať postupne viac pracovných ponúk, lepšie pracovné podmienky, intenzívnejší rast platov aj životnej úrovne.