BRATISLAVA. Sony, Panasonic, Canon, Toshiba. Tak menoval firmy, ktoré sa po cunami v Japonsku ocitli v problémoch, podnikateľ Tomio Okamura.
Nejde pritom len o firmy, ktoré sú v postihnutej oblasti. Živel zasiahol aj spoločnosti a fabriky, ktoré nemajú dostatočný prísun elektriny na plnú výrobu, alebo majú v postihnutej zóne svojich subdodávateľov, tvrdí Okamura.
Japonská vláda by teraz mala minimalizovať škody. Kým totiž firmy nevyrábajú, netvoria zisk a rozpočet prichádza o peniaze.
„Prvotná obnova infraštruktúry by mala trvať štvrťrok, maximálne dva," vraví analytik Unicredit Bank Dávid Dereník.
„Odhaduje sa, že škody by mohli byť 34 miliárd dolárov," povedal analytik Privatbanky Richard Tóth. To sú však len škody na poistenom majetku v postihnutej oblasti. V skutočnosti budú asi oveľa vyššie.
Obnovu ekonomiky bude musieť Japonsko z niečoho zaplatiť. Po zemetrasení v Kóbe v roku 1995 to vyšlo na 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Japonsko si však pri obnove nevystačí len so svojimi podnikateľmi. „Takéto negatívne katastrofy spôsobia aj nárast iných ekonomík tým, že vláda bude financovať obnovu. Ľudia, čo prišli o autá a domy, do nich budú musieť investovať," vraví Dereník.
Slovenska by sa to však týkať nemalo. „Ak by sa export zo Slovenska v reakcii na situáciu v obnovujúcom sa Japonsku zvýšil, tak skôr sprostredkovane, cez našich obchodných partnerov," povedala analytička Poštovej banky Eva Sárazová.
Cena ropy klesla Na obnovu si japonská vláda bude musieť požičať. Už teraz sa však jej dlh pohybuje asi na úrovni 200 percent HDP. Úver sa jej môže predražiť. Ročne spláca úvery vyše polovicou svojich príjmov.
Analytici vidia pozitívum katastrofy v Japonsku v tom, že znížila cenu ropy. Sčasti sa tak kompenzuje tlak na rast cien, ktorý pred časom vyvolali nepokoje v Líbyi.
Čo s ňou súvisí Postihnutá oblasť zahŕňa 16,5 % ekonomiky Japonska a 20 % obyvateľstva. Japonsko si na obnovu bude musieť požičať, už teraz má dlh asi 200 percent HDP. Zdroj: Unicredit Bank, internet
Včera sa v Singapure predával barel americkej ropy po 99,53 dolára (72,26 eura). To je podľa agentúry TASR o 1,18 eura menej oproti piatku.
Podľa analytikov však ide len o dočasnú záležitosť. „Krátkodobo Japonsko zníži spotrebu ropy, keďže teraz podniky nemôžu vyrábať," povedal Dereník.
Keď sa produkcia závodov obnoví, môže spotreba ropy v Japonsku prekonať súčasné úrovne. Dnes sa krajina podiela na svetovej spotrebe ropy piatimi percentami, tvrdí Dereník.
Tovary môžu zdražieť Cenové výkyvy na benzínových pumpách nemusia byť jedinou zmenou, ktorá sa dostane až k nám. V prípade nedostatku niektorých japonských výrobkov môže byť ich náhrada už drahšia. Pre japonské firmy to znamená aj stratu trhových podielov.
Podľa Tótha sa však prípadné zvýšenie cien týka len tých tovarov, ktoré sa vyrábajú priamo v postihnutej oblasti. Tie pritom môžu Japonci nahradiť výrobou inde.
„Japonské firmy zvyčajne nemajú závody na jednom mieste, a tak výpadky výroby v Japonsku sa dajú často nahradiť z iných trhov," hovorí Tóth.
Zemetrasenie v krajine však môže spôsobiť otrasy v dodávateľských reťazcoch. Okamura tvrdí, že problémom sú čipy, lionové batérie či kvalitné fotoaparáty. Čipy si od Japoncov ako súčiastky kupujú napríklad aj elektrofirmy z Taiwanu či z Kórey.
Na Slovensku pôsobí napríklad firma Panasonic. Tá tvrdí, že materská firma z Osaky jej hlási týždňové meškanie dodávok. Nemalo by to byť nezvyčajné.
Akcie zažili pád
Na akciových trhoch stratili najmä firmy z oblasti energetiky a poisťovne.
BRATISLAVA. Akciový index Nikkei sa včera ocitol na najnižšej úrovni od začiatku novembra minulého roka.
„Stratil 6,2 percenta," povedal analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. Pri zemetrasení v Kóbe v roku 1995 bol prepad akcií výraznejší. „Vtedy klesli počas šiestich mesiacov o viac než 20 percent," povedal analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Väčšiemu poklesu akcií zabránilo podľa Markéty Šichtařovej z NextFinance aj to, že zničené výrobné závody majú globálny charakter. Časť vypadnutej výroby teda môžu vykompenzovať z inej časti sveta.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full N225 chart at Wikinvest
Najviac stratili firmy z oblasti energetiky a poisťovne. „Akcie spoločnosti Tokyo Electric Power, ktorá vlastní jadrovú elektráreň Fukušima, sa prepadli o 24 percent," povedal Tomčiak.
Vzhľadom na zásahy centrálnej banky analytici zatiaľ ďalší výrazný pokles akcií neočakávajú. „Mohli by klesnúť o jedno až dve percentá," vraví Šichtařová.
Andrej Korim
Centrálna banka stláča silný jen
BRATISLAVA. Japonský jen sa po katastrofe posilňoval. „Krajina má veľké rezervy v cudzích menách. Trh očakával, že ich použije na odstránenie škôd po zemetrasení," tvrdí analytik Privatbanky Richard Tóth.
Za posledných niekoľko dní sa jen posilnil oproti americkému doláru o 1,5 percenta. Pre japonské firmy to nie je priaznivá informácia, tamojšiu ekonomiku totiž ťahá export.
Národnú menu včera oslabila Japonská centrálna banka, keď na trhy naliala 15 biliónov jenov (zhruba 130 miliárd eur).
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full USDJPY chart at Wikinvest