BRATISLAVA. Hoci japonské automobilky po prírodnej katastrofe pozastavili výrobu v krajine, náš ani európsky trh by to ohroziť nemalo.
Na Slovensko sa totiž autá japonských značiek dovážajú prevažne z európskych tovární týchto automobiliek.
Do Európy dovážajú málo Výrobcovia troch značiek, ktoré v Japonsku načas zastavili výrobu, teda Honda, Nissan a Toyota, vlani predali u nás spolu len 5217 osobných áut. Vyplýva to zo štatistík Združenia automobilového priemyslu.
Toyota dováža do Európy iba niektoré typy automobilov. Plánovaný týždňový výpadok výroby však podľa Mariána Hoffera, riaditeľa tejto značky u nás, nebude mať dramatický dosah.
„Hovoria o výpadku asi 40-tisíc vozidiel a to si myslím, že v ďalších dňoch dobehnú," povedal.
Koľko strácajú Toyota: zatvorila 12 závodov do 17. marca: 6 miliárd jenov (52,98 milióna eur) denne, Nissan: zatvoril závody do 16. až 18. marca: 2 miliardy jenov denne, Honda: zatvorila závody do 20. marca: 2 miliardy jenov denne.
Ak by však odstávky trvali dlhšie, mohlo by to predĺžiť čakacie lehoty na niektoré vozidlá, ktoré sa dovážajú z Japonska. „ Keď vypadnú všetky závody v Japonsku, tak sa to predsa len prejaví," povedal.
Nie všetky automobilové továrne však v Japonsku zatvorili preto, že boli poškodené.
„Niektoré nechcú odčerpávať elektrickú energiu zo sietí, aby sa mohla stabilizovať situácia," povedal PR manažér Hondy na Slovensku Ľubomír Konečný.
Jedna z troch vyváža Aj keď boli v Japonsku poškodené tisícky áut, z obnovy vozového parku zrejme naše automobilky profitovať veľmi nebudú. Na japonský trh totiž nevyvážajú autá vôbec, alebo ich exportujú minimálne.
Žilinská Kia ani trnavský závod PSA Peugeot Citroën do Japonska autá od nás neexportuje. „V bratislavskom závode sa vyrába Volkswagen Touareg a Audi Q7 aj pre japonských zákazníkov," povedal hovorca Vladimír Machalík.
Z takmer 145-tisíc áut, ktoré vlani vyrobili, sa do Japonska podľa Machalíka vyviezlo menej ako percento.