TOKIO. Hlavnou príčinou prepadu na burze sú správy o zvýšení radiácie v Tokiu a o ďalších výbuchoch v elektrárni Fukušima-I. To signalizuje, že každá zlá správa z jadrovej elektrárne zasiahnutej zemetrasením zrejme vyvolá ďalší panický výpredaj predovšetkým zo strany hedžových fondov.
Kľúčový japonský index Nikkei 225 dnes oslabil o 1105,34 bodu alebo 10,55 percenta a uzavrel na 8605,15 bodu. Širšie poňatý index Topix klesol o 9,47 percenta na 766,73 bodu. V priebehu obchodovania oba indexy dočasne stratili viac než 14 percent. Už v pondelok Nikkei padol o viac než 6 percent.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full N225 chart at Wikinvest
"Aj keby sme dnes chceli predávať, nemohli sme prakticky nič urobiť," uviedol manažér japonského fondu pre agentúru Reuters, ktorý nechcel byť menovaný, pretože nie je oprávnený hovoriť s médiami. "Nepredávali sme a čakali sme, pretože hedžové fondy v panike predávali pod cenou."
Banka pumpuje peniaze do ekonomiky Japonská centrálna banka pokračovala vo finančných injekciách do systému, aby upokojila trhy. Z dôvodu vysokého dopytu po likvidite zo strany domácich finančných inštitútov napumpovala do bankového systému ďalších 8 biliónov jenov, pričom už v pondelok bankám poskytla rekordných 15 biliónov jenov.
Bank of Japan v utorok bankovému systému krajiny poskytla 8 biliónov jenov s cieľom upokojiť nervozitu na trhu. Tento jej krok nasleduje po tom, ako v pondelok do sektora napumpovala 15 biliónov jenov.
"Japonská výroba a ekonomická sila sa nezrútili. Domnievam sa, že zmätok na trhu sa čoskoro utíši," povedal minister hospodárstva Kaoru Josano.
Naznačil však, že vláda by mohla v nasledujúcom mesiaci zhoršiť svoje hodnotenie hospodárstva, keď povedal, že aprílová mesačná správa sa sústredí na analýzu vplyvov zemetrasenia a jadrových havárií.
Klesli aj burzy v Európe V Európe a Spojených štátoch ťahali akciové trhy nadol predovšetkým akcie zaisťovní, ktoré sa budú počítať straty z japonského nešťastia v miliardách, a aj akcie výrobcov elektrickej energie, ktorí majú vo svojom portfóliu aj jadrové elektrárne, ktorých budúcnosť bude po udalostiach v Japonsku mimoriadne diskutovaná.
Z Nemecka už stihla doraziť správa, že vláda zruší predlženie životnosti jadrových elektrární v krajine. Panuerópsky akciový index EuroStoxx 50 tak včera stratil 1,1 % a širší americký index S&P 500 0,60 %.
Mimoriadne volatilné boli aj devízové trhy. Japonský jen najprv pokračoval v úvodných hodinách včerajšieho obchodovania v piatkovom posilňovaní v špekuláciách, že japonské domácnosti a spoločnosti začnú pri zvýšenej potrebe hotovosti zo zahraničia sťahovať investície, ktoré doma pri minimálnych výnosoch v posledných pätnástich rokoch kvôli mimoriadne nízkym úrokovým sadzbám nedokázali umiestniť.
Jen sa na páre s dolárom po štyroch mesiacoch nakrátko dostal pod úroveň 81 jenov za dolár, vzápätí však časť svojich ziskov odovzdal, keď Bank of Japan rozhodla o napumpovaní ďalších 20 biliónov jenov do japonského finančného sektora, 15 biliónov prostredníctvom krátkodobých pôžičiek a 5 biliónov prostredníctvom nákupu aktív, známeho aj ako kvantitatívne uvoľňovanie.
Dnes v ranných hodinách sa jen na páre s dolárom obchoduje okolo úrovne 81,5 jenu za dolár.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full USDJPY chart at Wikinvest
Dohoda pomohla euru Rušno bolo aj na eurových pároch, keď spoločnej európskej mene pomohla víkendová predbežná dohoda predstaviteľov Európskej únie ohľadom ďalšieho postupu voči dlhovej kríze.
Kapacita súčasného záchranného fondu, známeho aj ako euroval, by sa mala vzrásť zo súčasných zhruba 250 miliárd eur na 440 miliárd eur, aby zvládol aj prípadný nápor ďalších krajín, ako je Španielsko, a zároveň by sa mal zmeniť aj jeho mandát, aby mohol priamo kupovať dlhopisy problémových krajín na primárnych trhoch.
Euroval by mal podľa tejto dohody byť od roku 2013 nahradený permanentným mechanizmom s kapacitou 500 miliárd eur. Zároveň boli dohodnuté aj lepšie podmienky pre pomoc, Grécku, ktoré bude platiť úroky za zahraničnú pomoc o 100 percentuálnych bodov nižšie ako doteraz.
To sa odrazilo aj na dlhopisových trhoch, kde výnosy z periférnych dlhopisov eurozóny výrazne klesali, napr. výnosy z desaťročných gréckych dlhopisov klesli o 36 percentuálnych bodov, zo španielskych a portugalských o 16b., a euro sa na páre s dolárom po minulotýždňových stratách vrátilo nad úroveň 1,39 eura za dolár.
Večerný Fed Pozornosť bude dnes vo večerných hodinách pútať aj zasadnutie americkej centrálnej banky FED. Úrokové sadzby z historických miním 0,25 % určite neporastú, výstup zo zasadnutia centrálnej banky (19:15) však môže vrhnúť viac svetla ohľadom ďalších plánov americkej centrálnej banky.
V posledných týždňoch sa ozývajú hlasy, že by FED mohol pristúpiť aj k tretiemu kolu kvantitatívneho uvoľňovania, naopak na ďalšie nenalievanie dolárov do amerického finančného sektora tlačí rastúca inflácia, ktorá sa začína premietať už aj do spotrebiteľskej dôvery.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers