BRATISLAVA. Najvýraznejšie sa rast pracovných ponúk podľa spoločnosti Profesia prejavil pri ponukách práce na dohodu, ktoré medziročne stúpli o 49 percent.
Počet pracovných ponúk práce na živnosť medziročne vzrástol o 26 percent. Pomalšie vlani pribúdali pracovné ponuky na trvalý pomer a skrátený pracovný úväzok. Ponuky pre živnostníkov v kríze pritom utrpeli menší prepad ako ponuky na trvalý pracovný pomer.
"V roku 2010 bol vývoj ponúk pre živnostníkov tiež priaznivejší ako ponúk na trvalý úväzok. Forma živnosti umožňuje firmám flexibilnejšie reagovať na výkyvy na pracovnom trhu, a preto môže byť pre zamestnávateľov atraktívnejšia," uviedla výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.
Prevažná väčšina pracovných ponúk zverejnených cez pracovný portál Profesia.sk ponúka prácu na trvalý pracovný pomer. V minulom roku ponuky na trvalý pracovný pomer tvorili 90 percent zverejnených ponúk. Druhou najčastejšou formou pracovného úväzku bola vlani práca na živnosť, ktorá predstavovala 12 percent. Ponuky práce na dohodu tvorili vlani 9 percent spomedzi ponúk a ponuky na skrátený pracovný úväzok 5 percent.
Pred krízou však podiel pracovných ponúk na trvalý pracovný pomer tvoril 96 percent pracovných ponúk na Profesia.sk. Podiel pracovných ponúk na živnosť zverejnených cez najväčší slovenský pracovný portál Profesia.sk tvoril pred koncom roka 2008 približne 6- až 7-percentný podiel, odvtedy stúpli ponuky na živnosť na takmer dvojnásobný podiel.
Ako objasnila Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia, jedna pracovná ponuka od spoločnosti môže obsahovať ponuku na obsadenie viacerých pracovných miest, preto súčet pracovných ponúk presahuje 100 percent.