Ľudia, ktorých vedomosti a zručnosti predurčujú pre automobilový, elektrotechnický priemysel alebo strojárstvo. To sú tí, ktorí dnes majú väčšiu šancu nájsť si prácu.
Okrem operátorov výroby, technikov, zváračov, vodičov vysokozdvižných vozíkov či iných robotníckych profesií sa firmy tradične zaujímajú o IT odborníkov a dobré východiská majú účtovníci, finanční kontrolóri, audítori a obchodní zástupcovia.
Trh práce, na ktorý stále vplýva kríza, je zložitý. Profesionáli z personálnych agentúr preto upozorňujú – ide o boj a ešte stále majú navrch zamestnávatelia.
Mierny optimizmus zo štatistík nezamestnanosti z konca vlaňajška ochladzujú januárové zistenia – ústredie práce poukázalo na rekordnú nezamestnanosť – 12,98 percenta.
Na tomto výsledku sa podpísalo viacero faktorov (tradične napríklad sezónnosť), no aj to, že čo koncom roka zamestnal priemysel, prepustila neskôr verejná a štátna správa.
Hoci pribúdajú firmy, ktoré avizujú nábor ľudí, analytici, personálne agentúry aj ústredie práce nie sú vo výhľadoch na ďalší vývoj príliš optimistickí.
„Postupné zotavovanie sa ekonomiky, ktoré sa prejavuje aj v oživení priemyselnej výroby, by malo v tomto roku priniesť len veľmi pozvoľný rast zamestnanosti," povedal Luboš Sirota zo spoločnosti Trenkwalder.
Radikálne zlepšenie sa však nielen podľa neho očakávať nedá. Firmy budú pri naberaní ľudí naďalej opatrné a trh práce sa na predkrízovú úroveň len tak nevráti.
Kto sa chce zamestnať, musí sa uspokojiť s tým, že nemôže mať prehnané mzdové nároky. „Najmä v malých firmách treba počítať s kumulovanými pracovnými miestami," dodáva Darina Mokráňová z Indexu nosluš. Viac ako kedysi sa napríklad núka len práca na určitý čas.
O kvalitách hovorí doterajšia prax
Najviac zamestnaní majú za sebou záujemcovia o prácu vo vrcholovom manažmente.
BRATISLAVA. Uchádzači by mali pamätať na to, že dnes zamestnávateľ ide omnoho viac na kvalitu ako kvantitu. Preto je proces výberu náročnejší. Hovorí to Lucia Burianová z portálu práce Profesia.sk.
Zamestnávatelia v súčasnosti častejšie žiadajú referencie od uchádzačov ako kedykoľvek predtým. Majú záujem si overiť schopnosti uchádzačov, ich zručnosti, ale si aj overujú reálne výsledky, ktoré záujemca dosiahol.
O tom, čo všetko už človek absolvoval, vypovedajú napríklad predchádzajúce zamestnania. Podľa analýzy 90–tisíc životopisov zverejnených na portáli uchádzači do 30 rokov majú v súčasnosti za sebou v priemere dve predchádzajúce zamestnania, uchádzači do 40 rokov tri zamestnania.
Najviac zamestnaní majú za sebou záujemcovia o prácu vo vrcholovom manažmente. „Ľudia uchádzajúci sa o pozície ako výkonný riaditeľ, generálny riaditeľ, country manager, výrobný, technický či obchodný riaditeľ majú za sebou v priemere štyri predchádzajúce zamestnania," hovorí Burianová.
Medzi pozície, o ktoré sa uchádzajú ľudia bez praxe, patria hygienik, kozmetička alebo dentálny hygienik.
Čo najviac pomôže ľuďom nájsť si prácu?
Luboš Sirota, Trenkwalder
Najdôležitejšia je aktivita, odhadnutie svojich možností a schopnosť presvedčiť zamestnávateľa o vlastných kvalitách. Veľkou výhodou sú najmä dobré referencie, kvalitné vzdelanie, skúsenosťami získaná odbornosť a potrebná prax. Môže pomôcť aj registrácia v personálnej agentúre. Ak hovoríme o prípade kvalifikovaných zamestnancov s potrebnou špecializáciou, ktorí sa chcú uplatniť napríklad vo výrobe, platí, že najrýchlejšou cestou je využitie dočasného pridelenia.
Jaroslava Rezlerová, Manpower
Zdravé sebavedomie a ochota na sebe pracovať. Požiadavky zamestnávateľov sa menia, ale na trhu práce nie je dostatok ľudí s potrebnými schopnosťami a zručnosťami. Preto dochádza k paradoxu, že stále viac zamestnávateľov nemôže obsadiť svoje pracovné pozície i v dobe rastúcej nezamestnanosti.
Darina Mokráňová, Index nosluš
Rozhýbanie sa ekonomiky nielen u nás, ale na najväčších odberateľských trhoch v zahraničí. Následne to môže byť mobilita pracovnej sily, prípadne rekvalifikácia zamestnancov na najžiadanejšie pozície - zvárač, frézar, lisiar a podobne. Z pohľadu samotných uchádzačov je najdôležitejšie nestrácať pri hľadaní práce nádej. Aj keď vás jeden zamestnávateľ odmietne, lebo nemáte dostatočnú kvalifikáciu, môžete nakoniec uspieť u iného. O prácu sa bojuje s množstvom iných uchádzačov. A často len jeden môže vyhrať.