BRATISLAVA. Vláda sa už rozhodla, že si nenechá štátne teplárne. Teraz rozmýšľa, aký podiel z teplární vo Zvolene, Žiline, Bratislave, Košiciach, Trnave a Martine predá. O podiely v teplárňach totiž bojujú aj mestá a obce.
Rezorty financií a hospodárstva s Fondom národného majetku tvrdia, že najlepším riešením je predať 100 percent teplární.
S klesajúcim predávaným podielom sa totiž znižuje aj výnos z každej akcie. S ubúdajúcim podielom súkromník stráca aj cennú kontrolu nad podnikom.
Mestá a obce podľa analýzy, ktorou sa má v stredu zaoberať vláda, nie sú správnym spolumajiteľom teplární.
Hrozí vraj, že nebudú schopné spolupodieľať sa oslabenými rozpočtami na investíciách súkromníkom riadenej firmy. Boli by tak tlačené svoje podiely predať, ale už omnoho lacnejšie.
Podnikanie s mestom Mestá analýze oponujú. Peniaze na investície nebudú až taký vážny problém, tvrdí generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič. „Sú na to grantové zdroje, domáce, ale aj európske," vraví.
Koľko predať 51 percent
najnižšia hodnotacza získané akcie, čím nižší podiel sa predáva, tým je výnos z akcie nižší. 66 percent
dá sa očakávať, že investor sa bude snažiť kúpiť aj zvyšný podiel, ale už lacnejšie. 100 percent
maximálny výnos, dnes sa odhaduje na 200 miliónov eur. Zdroj: analýza FNM, MH SR, MF SR
Nemusí byť celkom pravda ani to, že by sa predajom menšieho balíka prípadný záujemca demotivoval. Mestá vlastnia rozvodové siete, takže aj pre súkromného vlastníka teplárne je lepšie byť spojený s vlastníkom rozvodov, tvrdí Minarovič.
Primátor Martina Andrej Hrnčiar súhlasí s tým, že súkromníkovi sa oplatí podnikať s mestom. V Martine napríklad aktuálne podporujú centrálne vykurovanie. Mesto preto nevydáva súhlasy na odpájanie či budovanie vlastných kotolní.
„Akú záruku bude mať investor, že bude mať komu predávať teplo, keď sa mesto rozhodne, že bude podporovať plynové kotolne?" pýta sa primátor Martina.
Firmy chcú 100 percent Potenciálni investori však v takýchto formách spolupráce zrejme výhody nevidia.
„Spoločnosť Cofely považuje za najtransparentnejší a najefektívnejší spôsob privatizácie predaj 100-percentného podielu v teplárenských firmách," tak odpovedala na otázku, o aký podiel má záujem.
Dodala však, že bude rešpektovať rozhodnutie vlády a vie si predstaviť aj spoluprácu s mestami.
Investorov však spolupráca s mestami zrejme nečaká. Vládne strany sa čoraz viac zhodujú v tom, že by sa mali teplárne predať vcelku. KDH si nedávno vedelo predstaviť prevod podielov na mestá.
V stredu už jeho predseda Ján Figeľ podporoval iné riešenie. „Vyjadrili sme pripravenosť na zvažovanie rôznych alternatív. Keďže sa ukazuje, že celkový odpredaj môže znamenať efektívnejší krok z hľadiska štátu, tak ho vieme podporiť," povedal.
Z peňazí by rád podporil nemocnice v rezorte straníckeho kolegu Ivana Uhliarika.
Presvedčení o výhodnosti predaja celých teplární nie sú v strane Most-Híd. Obávajú sa, že by privatizácia mohla naštartovať rast cien. „Sme však ochotní rokovať o všetkom," povedal poslanec strany Ivan Švejna.
Na ceny by mal dohliadať regulačný úrad a trhové prostredie. Aj investor si bude chcieť navrátiť vynaložené investície.