ŽENEVA.
Oznámilo to dnes Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA), podľa ktorého oživenie bude závisieť od toho, ako sa vyvinie situácia okolo jadrových elektrární. Nepočíta však veľmi s tým, že by k oživeniu mohlo dôjsť ešte v 1. polroku.
Na problémy Japonska doplatia najviac rýchlorastúce trhy Číny, Taiwanu a Kórejskej republiky, kde až pätinu príjmov z leteckej dopravy zabezpečujú linky do a z Japonska. Na celosvetovej leteckej preprave sa japonský trh podieľa približne 6,5 % a na príjmoch tohto sektora 10 %.
Najviac je s ním previazaná Čína. Tejto krajine až 23 % z príjmov z medzinárodnej leteckej prepravy zabezpečuje spojenie s Japonskom. V prípade Taiwanu a Kórejskej republiky je to okolo 20 %.
Ďalšími krajinami, ktoré v nemalej miere doplatia na dôsledky zemetrasenia v Japonsku, budú Thajsko (prepojenie s japonským trhom 15 %), USA (12 %), Hongkong (11 %) a Singapur (9 %). Z európskych krajín je najviac s japonským leteckým trhom previazané Francúzsko (7 %), nasledujú Nemci (6 %) a Británia (3 %).
V dlhodobom horizonte IATA zatiaľ dôsledky prírodnej katastrofy a škôd na reaktoroch na svetovú leteckú dopravu odhadnúť nevie. Očakáva však rast cien leteckého paliva v dôsledku poškodenia japonských rafinérií. Tie sa na celosvetových dodávkach leteckého paliva podieľajú zhruba 3 až 4 %.
Informovala o tom agentúra Reuters.