BRATISLAVA. Máte pocit, že od zavedenia eura platíte za potraviny viac, ako stáli v korunách? Nie je to však celkom tak. Začiatkom tohto roka sa totiž mnohé potraviny u nás predávali v priemere lacnejšie než na jeseň roku 2008.
Nákup zložený z 37 vybraných položiek, ktoré do spotrebného koša zaraďuje Štatistický úrad, stál v septembri 2008 v prepočte 94,67 eura.
V januári tohto roka by vyšiel ten istý nákup o viac ako tri eurá lacnejšie, a to 91,47 eura. Vyplýva to z prepočtov, ktoré urobila Poštová banka.
Cenami hýbu trhy Menej než pred 30 mesiacmi stála začiatkom tohto roka polovica z takmer štyroch desiatok potravín.
Ako sa zmenili
ceny komodít Január 2011/ September 2008
Cukor + 149 % Káva Arabica+ 88 % Kakao+ 31 % Sójový olej + 30 % Pšenica+ 24 % Ryža – 18 % Zdroj : Bloomberg
„O viac ako 15 percent lacnejšie sme v januári zaplatili za viaceré druhy mäsa. Za nižšiu cenu ako v septembri 2008 kupujeme aj cukor, múku, olej, ryžu či niektoré mliečne výrobky," vraví analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Najvýraznejšie naopak zdraželi zemiaky, maslo a vajcia.
Robert Fico (Smer) spája zdražovanie potravín so súčasnou vládou. Mnohé potraviny sú však dnes oproti roku 2008 lacnejšie aj preto, lebo pred krízou, teda počas Ficovej vlády, rástli ceny rýchlejšie.
Pripomenul to včera v diskusnej relácii O 5 minút 12 aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Podľa neho s tým Ficova vláda veľa nevedela urobiť, pretože rast bol daný vývojom cien na svetových komoditných trhoch.
„K výraznejšiemu zdražovaniu, v priemere o 7,7 percenta, došlo naposledy v roku 2008. Počas niektorých mesiacov sme pritom boli svedkami aj desaťpercentných medziročných nárastov cien potravín," hovorí Sadovská.
Neskôr sa však situácia na trhu zmenila. „Pre finančnú krízu, ale aj pre lepšiu úrodu ceny komodít prudko klesali, takže aj ceny potravín pôsobili výrazne protiinflačne, a to nielen na Slovensku," hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Cenám v našich obchodoch pomohlo aj to, že sa rozmohla nákupná turistika. Slovenskí obchodníci, ktorí si chceli udržať zákazníkov, museli ísť s cenami nadol. Ak ich zvyšovali, tak minimálne.
Percentá sú otázne V prvých mesiacoch tohto roka sa však podľa štatistikov ceny potravín zvýšili o viac ako šesť percent. Analytici očakávajú, že v najbližších mesiacoch zdražejú aj tie druhy potravín, ktoré rast cien zatiaľ obišiel, teda napríklad cukor či mäso.
Môžu za to, podobne ako pred krízou, opäť rastúce ceny komodít na svetových trhoch. Oproti septembru 2008 totiž stúpla cena cukru na trhu takmer o 150 percent. Káva je na svetových trhoch drahšia o 88 percent.
Mikloš včera priznal, že na tohtoročné ceny čiastočne vplýva aj vládny balíček a tiež zvýšená sadzba DPH.
Na ceny bude tlačiť aj vyšší záujem o potraviny. Zvýšený dopyt po mäse je napríklad v Brazílii, Indii či Číne, kde sa sformovala silná kúpyschopná vrstva spotrebiteľov.
„Na mimoeurópskych trhoch je už rast cien mäsa vidieť, v Európe ho trochu pribrzdila dioxínová aféra. Po nej sa objavili prebytky a zatlačili na ceny skôr opačne," vraví Stanislav Nemec, hovorca Slo〜venskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
O koľko percent sa v tomto roku ceny potravín zvýšia, je otázne. Poľnohospodárska komora predpokladá päť až sedempercentné zvýšenie. Analytik obchodu Ľubomír Drahovský odhadol, že ceny by mohli rásť až o 10 percent. „Myslím si, že niektoré druhy potravín zdražejú až o 12 percent," vraví Drahovský.
Budú kupovať inak Ak budú ceny výraznejšie stúpať, analytici očakávajú, že spotrebitelia zmenia stravovacie návyky. „Zmenia štruktúru potravinového koša. Priklonia sa k privátnym značkám a lacnejším výrobkom, ktoré spĺňajú požadovanú kvalitu, ale obchod ich ponúka za nižšie ceny než značkové produkty," povedal Drahovský.
Ani po zvýšení cien však analytici výrazný prepad tržieb neočakávajú, pretože potraviny ľudia nakupovať musia.
„No môže sa stať, že keď viac minú za potraviny, ostane im menej peňazí na ostatné tovary a služby," povedal Koršňák.
porovnanie ŠÚ SR - všetkych 37 potravin
//