BRATISLAVA. oločnosti Cushman & Wakefield, ktorá sleduje investičné toky do komerčných nehnuteľností v 56 krajinách.
Objemy transakcií vlani dosahovali len polovičné hodnoty z predkrízového obdobia, avšak oživenie už bolo cítiť predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch v Ázii a Latinskej Amerike. V Európe dopyt rástol až koncom minulého roka, keďže na trhu naďalej pretrvávali obavy z vládnych dlhov.
Najviac investícií v minulom roku podľa štúdie prilákala Ázia, kam už druhý rok za sebou smerovala viac ako polovica svetových obchodov. Lídrom v regióne bola Čína s investíciami v objeme takmer 200 mld. USD. Na druhom mieste skončili Spojené štáty americké a na treťom Veľká Británia, kde vlani do komerčných nehnuteľností pritiekli investície v hodnote 90 mld. USD, respektíve 60 mld. USD.
Vedúcim mestom investičného sveta bol v minulom roku Londýn, nasledovali ho Tokio, New York a Paríž. V Európe sa ponuka orientovala na trhy s najväčším objemom likvidity, keď najvýraznejšiu aktivitu a agresívne cenové ponuky zaznamenali trhy vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku a Švédsku. Miera výnosnosti v týchto krajinách sa však podľa štúdie znížila a tak sa začali niektorí investori orientovať na trhy v Poľsku, Rusku a Turecku.
V aktuálnom roku by podľa Cushman & Wakefield mali globálne investície do komerčných nehnuteľností stúpnuť o 5 až 10 % na 485 mld. eur, keď vedúcim regiónom bude Severná Amerika a rozvíjajúce sa trhy v Latinskej Amerike. "Jednotlivé krajiny sa však budú rozvíjať rôznou rýchlosťou a investori by si mali dávať dobrý pozor na riziká, ktoré podstupujú. Mali by sa viac zamerať na diverzifikáciu či už regiónov, štátov, odvetví ale aj devíz," uviedol riaditeľ pre segment globálnych investícií Cushman & Wakefield Greg Vorwaller.