BRATISLAVA. Študenti, ktorí si počas minulého roka zarábali na brigádach, peniaze za odvedenú prácu už dostali. Teraz môžu dostať ešte niečo navyše. Ak zoženú potrebné potvrdenia a podajú daňové priznanie, štát im vráti takmer pätinu ich zárobku. Často sú to stovky eur.
Mladí ľudia sa svoje odvedené dane snažia získať späť. Potvrdzujú to aj skúsenosti personálnych agentúr.
„Študenti o tejto možnosti vedia a väčšina z nich to aj robí. Tí, ktorí o tom nevedia, tým to naša agentúra odporúča," hovorí Darina Mokráňová, organizačná riaditeľka agentúry Index Nosluš, ktorá ponúka aj brigády pre študentov.
Bez potvrdenia to nejde Výpočet i samotné vyplnenie daňového priznania nie sú príliš komplikované. Problémom bývajú skôr potvrdenia od zamestnávateľov, u ktorých študenti počas roka brigádovali.
Niekedy sú to desiatky firiem za rok, ak ide len o krátkodobé brigády na pár dní. Rozhodujúce je však to, s kým mal študent podpísanú zmluvu.
Študent a dane Najčastejšie podávajú
priznanie študenti, ktorí:
brigádovali na Slovensku alebo v zahraničí a žiadajú o vrátenie daní,
sú zároveň živnostníkmi,
prenajímajú nehnuteľnosť,
žiadajú podaním priznania o vrátenie zrazených úrokov z vkladov v banke.
„Ak študenti brigádujú cez agentúru a majú s ňou podpísanú zmluvu, potvrdenie o príjme, ktoré študent prikladá k daňovému priznaniu, vystaví agentúra," vysvetľuje Mokráňová.
Ak si študent zohnal brigádu sám, potvrdenie žiada priamo od firmy, v ktorej si privyrábal.
Nulová daň Študentom sa s daňami potrápiť oplatí. Ich šanca na daňový preplatok býva zvyčajne vysoká.
Vo všeobecnosti platí, že daňové priznanie je výhodné podať vtedy, ak mal daňovník príjmy za minulý rok nižšie ako 4025,70 eura, má nárok na zníženie základu dane, neuplatňoval si ho a odvádzal preddavky na daň. Študenti väčšinou všetky tieto podmienky spĺňajú.
„Ide napríklad o príjmy zarobené na rôznych brigádach, pri ktorých majú študenti uzatvorenú dohodu o vykonaní práce a zamestnávateľ im zrazil z vyplatených príjmov daň," vysvetľuje Beáta Uhrinová z daňového riaditeľstva.
Keď si uplatnia nezdaniteľnú časť, vyjde im nulová daňová povinnosť a zrazené dane im vrátia späť.
Na účet alebo poštou Šancu na preplatok a teda vrátenie peňazí majú aj študenti, ktorí zhodnotili svoje úspory na vkladných knižkách, prípadne vkladových účtoch, z ktorých banka strhla zrážkovú daň. Podobne ako ostatní daňovníci majú nárok na vrátenie takto zrazených úrokov.
Ak študentovi vznikol v daňovom priznaní preplatok, bude mať naň nárok iba v prípade, že všetko vyplnil správne – dátum, podpis pri počte príloh od všetkých zamestnávateľov, ktorých kópie prikladá k daňovému priznaniu, ale aj vyplnená a znova podpísaná žiadosť o vrátenie daňového preplatku.
Ak na nič nezabudnú, daňový preplatok im úrad vráti do 10. mája. Buď na účet, alebo domov poštovou poukážkou. Podľa toho, ktorú z možností si zvolili v daňovom priznaní.
Daňové priznanie v skratke
Študenti, ktorí podaním daňového priznania požiadajú o vrátenie daní, dostanú peniaze do 10. mája.
Čo sa nepočíta Do daňového priznania študenta nevstupuje sirotský dôchodok, pretože patrí k oslobodeným príjmom. Medzi príjmy sa nezapočítavajú ani štipendiá poskytované z peňazí štátneho rozpočtu alebo tie, ktoré poskytujú vysoké školy, ani podobné štipendiá zo zahraničia.
Rozhoduje vek Pri študentoch a daňovom priznaní je dôležitý ich vek. Ak študent dosiahol plnoletosť, teda 18 rokov, daňové priznanie už podáva sám. Ak plnoletý zatiaľ nie je, podáva daňové priznanie za fyzickú osobu – maloleté dieťa jeho zákonný zástupca. Zvyčajne rodič v takom prípade uvedie do daňového priznania svoje osobné údaje aj osobné údaje dieťaťa.
Ako je to s peniazmi Daňové priznanie treba na daňový úrad podať osobne alebo zaslať poštou do 31. marca. Dovtedy treba daň aj zaplatiť. Naopak, ak vznikne študentovi preplatok, daňový úrad ho vráti do 10. mája.
Neskôr za pokutu Ten, kto podá priznanie po termíne, zaplatí pokutu najmenej 33,19 eura, ak daňovníka vyzval na podanie daňový úrad, ale ten to neurobil, pokuta je od 331,93 eura.
Ako zdaniť príjmy z brigády na Slovensku a v zahraničí
Ak študent zarobil vlani menej ako 4025,70 eura, pri výpočte dane mu vznikne preplatok.
Ako študent vysokej školy som počas letných prázdnin brigádoval. Podpísal som dohodu o brigádnickej práci, peniaze som dostal už zdanené. Musím podávať daňové priznanie?
V prípade, ak zdaniteľné príjmy študenta boli v roku 2010 nižšie ako 2012,85 eura, nie je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov. Ak tieto príjmy boli vyššie ako 2012,85 eura, je povinný podať daňové priznanie a to na tlačive typu A. Urobiť to môže aj vtedy, ak mu táto povinnosť nevyplýva zo zákona, ale je to pre neho výhodné.
V zásade platí, že ak študent podá daňové priznanie a príjem nemal vyšší ako 4025,70 eura, uplatní si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, ktorá v roku 2010 bola 4025,70 eura, pri výpočte dane mu vznikne preplatok. Ten mu po vyplnení žiadosti uvedenej v daňovom priznaní úrad vráti.
Ako sa zdaňujú príjmy z brigádnickej práce študentov v zahraničí? Daň v zahraničí mi bola zrazená.
Aj na študentov sa vzťahuje ustanovenie, podľa ktorého predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je príjem plynúci zo zdrojov na území Slovenska aj zo zdrojov v zahraničí. Takýto daňovník je povinný všetky príjmy dosiahnuté v zdaňovacom období vyrovnať na Slovensku podaním daňového priznania.
Na zamedzenie dvojitého zdanenia sa uplatní metóda podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a štátom, v ktorom bol daňovník zamestnaný. Alebo metóda vyňatia, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým má Slovensko uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
Platí to vtedy, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší. Prílohou daňového priznania sú doklady preukazujúce výšku príjmov zo zdrojov v zahraničí a výšku zaplatenej dane. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2010 nevzniká študentovi, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za rok 2010 nepresiahli 2012,85 eura.
Zdroj: daňové riaditeľstvo
Študent vysokej školy Ján Šikovný v lete brigádoval. Najprv pomáhal v kníhkupectve v obchodnom dome, zarobil si 640 eur, z nich mu strhli 121,60 eura.
Potom pracoval ako pomocná sila v grafickom štúdiu a ostal tu na občasnú výpomoc aj počas roka. Tu si zarobil 1150 eur a zrazili mu 218,50 eura. Iné príjmy nemal.
Povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok síce nemá, pretože jeho príjmy neprekročili za minulý rok sumu 2012,85 eura, oplatí sa mu to však, pretože podaním priznania mu zrazené dane vrátia naspäť.
Daňové priznanie podá na tlačive typu A s modrým pásikom.
Strana 1
Na prvej strane priznania vypisuje študent svoje osobné údaje. Na riadok 01 rodné číslo, riadok 02 ostáva prázdny. Pri druhu daňového priznania krížikom zaškrtne, že ide o daňové priznania (prvý krížik), vypĺňa ho za rok 2010. Ďalej vypisuje priezvisko, meno a adresu trvalého pobytu, prípadne telefónne číslo. Ostatné riadky nechá prázdne. Strana 2
V záhlaví znova vypíše rodné číslo, urobí tak v záhlaví na všetkých stranách daňového tlačiva. Na druhej strane potom vypisuje až položku 32 na spodku strany. Spočíta v nej príjmy zo všetkých dohôd, na základe ktorých pracoval, teda príjmy z kníhkupectva aj grafického štúdia. Sumu 1790 eur zapíše do riadku 32. Príjmy z dohôd zapisuje na základe potvrdení od zamestnávateľov a kópie týchto potvrdení potom k daňovému priznaniu aj priloží. Strana 3
V riadku 34 bude základ dane. V prípade študenta, za ktorého zamestnávateľ neplatil poistné, to bude rovnaká suma ako v riadku 32, teda 1790 eur. Rovnakú sumu zapíše aj na riadok 36. Aj študent má nárok na odpočet nezdaniteľnej časti na daňovníka, konkrétne na sumu 4025,70, tú zapíše na riadok 37. ´ Odpočet na manželku či životné poistenie si uplatňovať nebude, keďže ich nemá, odpočíta si teda spolu iba 4025,70 eura, zapíše to na riadok 43. Znížený základ dane bude u študenta nulový (na riadok 44 napíše nulu), pretože daňový odpočet je vyšší ako základ dane. Preto mu vyjde aj nulová daň, zapíše ju na riadok 45. Strana 4
Na riadky 54 a 56 zapíše študent takisto nulu. Nakoniec dopíše do priznania úhrn preddavkov, ktoré z brigád zaplatil. Na riadok 62 zapíše sumu 340,10 eura. Vznikne mu tak daňový preplatok v rovnakej výške ako zaplatené preddavky. Zapíše ho na riadok 65. Strana 5
VII. oddiel, ktorý slúži na uplatnenie podielu z dane v prospech neziskových organizácií sa študenta Šikovného netýka – má nulovú daň, nemá z čoho odviesť percentá. Krížikom vyznačí možnosť „neuplatňujem postup podľa paragrafu 50 zákona". Na piatej strane ešte vyplní riadok 78, na ktorom sa uvádza počet všetkých príloh, ktoré sú súčasťou daňového priznania Zároveň uvedie dátum a tlačivo podpíše. Strana 6
Na poslednej strane tlačiva požiada študent o vrátenie daňového preplatku, vyplní XII. oddiel tak, že zaškrtne krížikom druhé políčko – „žiadam o vrátenie daňového preplatku". Takisto krížikom vyberie možnosť, či má peniaze vyplatiť daňový úrad poštovou poukážkou, alebo priamo na účet, v takom prípade treba uviesť číslo účtu. Aj v tejto časti tlačiva treba znova uviesť dátum a opäť sa podpísať. Daňový preplatok by mal úrad vrátiť do 10. mája.