Agentúrne spravodajstvo sme o 19:34 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Štátne teplárne vo Zvolene, Žiline, Bratislave, Košiciach, Trnave a Martine prejdú kompletne do súkromných rúk.
Po chvíli nejasností, či by určité podiely v teplárňach nemali prevziať mestá a obce, už v tom má vláda jasno. „Je evidentné, že ako najlepšia alternatíva sa javí privatizácia 100 percent akcií a túto alternatívu vláda aj schválila,“ povedal v stredu minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Premiérka Iveta Radičová povedala, že výnos z privatizácie sa použije na oddlžovanie nemocníc a krytie dlhu, ktorý vzniká pre druhý dôchodkový pilier.
„Volebný podvod bol zavŕšený," komentoval rozhodnutie expremiér Robert Fico.
Všetci sú zaNaposledy nemali v predávaní teplární úplne jasno v strane Most–Híd. Preto chceli vidieť, čo prinesie predaj 51 percent alebo 66 percent teplární a či by sa mal zvyšok previesť na mestá.
Čo sa predáva
Teplárne v Martine, Žiline, Bratislave, Košiciach, Trnave a vo Zvolene
Zostávajúci 49-percentný podiel v Slovak Telekome.
Podiely v 17 SAD, Bardejovských kúpeľoch, Poliklinike Tehelná, Kúpeľoch Sliač, Burze cenných papierov v Bratislave, DMD Group.
„Povedali sme, že chceme vidieť, aké majú výhody alebo úskalia rôzne varianty. Z týchto variantov vyšiel najlepšie stopercentný predaj,“ povedal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most–Híd).
Nedávno svoje námietky proti stopercentnému predaju stiahla KDH. Po novom by sa prostriedky z predaja mali použiť aj na zdravotníctvo z rezortu KDH.
„Chceme výnos zamerať na vykrytie dlhov v zdravotníctve alebo na dôchodkovú transformáciu,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ).
Obce a mestá tak stratili akúkoľvek šancu nájsť podporu v koalícii pre prevod podielov teplární do ich rúk. Generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič pripomenul, že mestá stále budú vlastniť rozvodné siete, čo veští konflikty so súkromníkom.
Predaj je dobrý nápad, ale má slabiny, myslí si Peter Schutz.
Tiež prídu o prostriedky z únie na podporu zelených energií. Vláda odkázala, že vyše 700 miliónov eur na tieto ciele by mestá nedokázali získať ani s fondmi, zato súkromník áno.
Predaj by mal byť realitou zhruba o rok. Výnos z neho odhaduje minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) na 160 až 200 miliónov eur. Ak predajná cena nedosiahne spodnú hranicu, predaj sa zruší.
Na rade sú ďalšíVláda sa v stredu zaoberala aj privatizáciou zvyšných 49 percent akcií Slovak Telekomu. Podľa analýzy Fondu národného majetku chce predajom získať takmer miliardu eur. Pre štát sa vraj neoplatí držať minoritu, keďže trh už nie je monopolný a štátu by dividendy nevyniesli viac než priamy predaj.
V tomto prípade treba ešte určiť, akým spôsobom sa bude zvyšok Telekomu predávať. Jeho 51percentný vlastník – nemecký Deutsche Telekom – má totiž na štátne akcie predkupné právo.
Akcie sa buď umiestnia na burzy alebo sa na ne vypíše súťaž. Výsledky súťaže sa predložia Deutsche Telekomu, aby sa rozhodol, či je ochotný toľko ponúknuť. Predaj má byť hotový do jesene 2012.