BRATISLAVA.
Návrh novely riešiacu tú istú problematiku však už na aktuálne rokovanie parlamentu predložili poslanci za Občiansku konzervatívnu stranu (OKS), ktorí kandidovali za Most-Híd. Ako uviedol hovorca rezortu dopravy Martin Krajčovič, novela z dielne ministerstva je legislatívne presnejšia.
Predseda OKS Peter Zajac pre agentúru SITA uviedol, že o možnom riešení tejto situácie už rokujú s ministerstvom dopravy. Svoj návrh zákona sa však nechystajú stiahnuť.
"Nie sme za to, aby sa to riešilo cez vládny návrh. Z časového hľadiska je najlepšie schváliť našu novelu v parlamente," povedal Zajac.
Hovorca rezortu dopravy si to však nemyslí, podľa neho sa návrh zákona z dielne ministerstva stihne prijať v dostatočnom čase, aby zachytil predĺženie licencií. "O týždeň chceme už túto novelu predložiť vláde," doplnil Krajčovič.
Ministerstvo dopravy chce predloženou novelou jasne zadefinovať povinnosť Telekomunikačného úradu (TÚ) SR vyberať poplatok za predĺženie licencií na využívanie frekvencií.
"Novelu predkladáme preto, lebo dnes Telekomunikačný úrad môže spoplatniť predĺženie licencie, podľa predloženej novely ich však spoplatniť bude musieť," povedal Krajčovič.
Nejasnosť v súčasnosti platného zákona pripúšťa aj hovorca TÚ Roman Vavro. "Súčasné znenie zákona neurčuje explicitný postup pre úrad pri ukončení platnosti licencií, akokoľvek by sa teda rozhodol, je možné, že by bol napadnutý na súde," upresnil Vavro.
Predkladaná novela sa aktuálne týka spoločností Slovak Telekom, ktorá pod značkou T-Mobile poskytuje služby mobilnej komunikácie a prevádzkuje služby mobilných dátových sietí a Orange Slovensko, ktorým platnosť terajších licencií vyprší koncom augusta tohto roka.
S novelou zákona súhlasí podľa odborného poradcu OKS Jána Králika aj Telekomunikačný úrad. Ten momentálne eviduje žiadosť len od jedného operátora, pričom podľa zákona musí o žiadosti rozhodnúť do 6 týždňov od jej predloženia.
"V odôvodnených prípadoch však má úrad možnosť predĺžiť si túto lehotu," vysvetlil Králik. Podľa neho je tak teoreticky možné, že v prípade, ak novelu parlament neschváli, operátorovi, ktorý už žiadosť predložil, môže byť licencia predĺžená zadarmo.
Podľa bývalého štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Martina Chrena (SaS) má návrh OKS isté rácio.
"Treba o tom diskutovať, aj preto, že ako liberálna strana presadzujeme trhové spôsoby rozdeľovania napríklad licencií alebo vysielacích frekvencií. Je teda logické, že trhové nástroje na alokáciu týchto vzácnych statkov sme pripravení podporiť aj v takejto oblasti," reagoval na predloženie novely.
Podotkol však, že SaS odmieta akýkoľvek spôsob dodatočného zdaňovania telekomunikačných spoločností, ako sa to robilo v Maďarsku.
Minister dopravy Ján Figeľ súhlasí s tým, aby bolo predĺženie licencií mobilných operátorov spoplatnené. "Som za to, aby to bolo spoplatnené, je to bežná prax, považujem to za dôležitý stimul a prínos pre spoločnosť, ktorá umožňuje a vytvára prostredie pre podnikanie a zisky v tomto dôležitom sektore," uviedol na margo novely Figeľ.