BRATISLAVA. Najväčší nápor daňovníkov očakávajú daňové úrady pravidelne v posledných marcových dňoch.
„Opakuje sa situácia, že ľudia odovzdajú podklady na spracovanie daňového priznania v relatívne dobrom čase, no po prvej kontrole zo strany účtovníka ten zistí, že podklady nie sú kompletné a ľudia na poslednú chvíľu zháňajú potvrdenia, žiadajú o opisy dokladov alebo bankových výpisov.
Samotné daňové priznanie je tak pripravené kompletne na odovzdanie až v posledných dňoch,“ vysvetlila Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.
Čakajú na viac ako milión tlačív Podaných daňových priznaní pritom úrady očakávajú viac ako milión. Kto však nebude stíhať, môže na rozdiel od vlaňajška oznámiť daňovému úradu, že priznanie podá a daň zaplatí neskôr. Doteraz mu odklad musel schváliť daňový úrad.
Využiť túto možnosť môžu všetci – firmy, živnostníci aj zamestnanci s vedľajšími príjmami.
„V novej lehote bude daň aj splatná,“ potvrdila Jana Gregorová z Daňového riaditeľstva. Daňovník si môže odložiť povinnosti najviac do konca júna. Ak mal príjmy zo zahraničia, najviac do konca septembra.
Bude tento rok menej pokút? S novou možnosťou jednoduchého odkladu bude zrejme aj menej pokút od daňových úradov. Medzi pokutami totiž tradične každý rok víťazí pokuta za oneskorené podanie daňového priznania.
„Táto pokuta vyplýva priamo zo zákona a nie je voči nej opravný prostriedok. To znamená, že ju správca dane musí uložiť,“ vysvetlila Dana Tonkovičová zo spoločnosti Lucra team.
K ďalším patrí napríklad pokuta za nezaregistrovanie sa na daňovom úrade z titulu vykonávania nejakej činnosti, napríklad pri prenajímaní nehnuteľnosti. Potom sú to pokuty za nepriznanie niektorých príjmov, či za uplatnenie daňových výdavkov, ktoré potom daňový úrad neuzná.
„V prípade živnostníkov je to hlavne uplatnenie výdavkov na ich osobnú potrebu, ktoré sa snažia považovať za výdavky na podnikanie,“ dodal Peter Pašek zo spoločnosti accace.
Kto sa priznaniu nevyhne Daňové priznanie musí tento rok podať každý, kto zarobil viac ako 2012,85 eura či vykázal stratu z podnikania.
V prípade zamestnanca podáva priznanie ten, komu zamestnávateľ nemohol vykonať ročné zúčtovanie daní alebo ho zamestnanec o to nepožiadal.
Takisto podávajú priznanie ľudia, ktorí zrušili životné poistenie či sporenie na dôchodok a musia vrátiť daňovú úľavu, prípadne tí, ktorí vlani pracovali v zahraničí.
Nie každému sa odklad daní oplatí
Zaslaním oznámenia o posunutí termínu na podanie daňového priznania daňovník získa legálny daňový úver.
BRATISLAVA. Špekulantov, ktorí si budú chcieť posunúť termín na podanie daňového priznania, aj tých, ktorí to jednoducho nestíhajú, bude aj tento rok dosť. Nie pre všetkých je to však rovnako výhodné. Závisí od preddavkov i aktuálnej hotovosti.
Ako na to Kto má povinnosť platiť daň a na preddavkoch nemá zaplatené viac, ako je jeho daňová povinnosť – oznámi radšej predĺženie lehoty. Kto má stratu a platil preddavky – podá priznanie do konca marca, pretože k 30. 4. sa preddavky počítajú z novej daňovej povinnosti.
Ako hovorí Peter Pašek zo spoločnosti accace, oznámenie o odklade podávajú najmä malé a stredne veľké spoločnosti, daňovníci sa snažia odložiť platby daňovej povinnosti na neskoršie obdobie.
Obzvlášť je to zreteľné v situáciách, pokiaľ daňovník za predchádzajúce zdaňovacie obdobie nemal povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu a vie, že na základe odloženého daňového priznania mu vznikne povinnosť tieto preddavky začať platiť.
„V tomto prípade sa snaží túto povinnosť o pár mesiacov posunúť,“ vysvetlil Pašek.
Dana Tonkovičová zo spoločnosti Lucra team hovorí, že posunutie termínu je v podstate legálny daňový úver. Napríklad daňovník, ktorý má príjmy zo zamestnania a prenajíma popritom byt, môže si posunúť podanie daňového priznania aj platenie daňovej povinnosti o celé tri mesiace.
O daniach
Dátumy
Do 31. marca treba podať daňové priznanie a zaplatiť daň, ak nevyužijete možnosť požiadať o odklad. Do 10. mája vráti daňový úrad prípadné preplatky. Tlačivá
K dispozícii sú dva druhy tlačív. Typ A vypĺňajú najmä zamestnanci, tí, ktorí mali príjmy z dohody či zo zahraničia. Typ B vypĺňajú hlavne živnostníci a potom všetci tí, ktorí mali príjmy navyše, ktoré treba zdaniť. Odpočty
Daň možno znížiť viacerými spôsobmi, kto spĺňa podmienky, môže si z daňového základu odpočítať 4025,70 eura na seba i na partnera bez vlastného príjmu. Daňový základ zníži aj zaplatená poistka či sporenie na dôchodok – 398,33 eura. Vypočítanú daň znižuje aj daňový bonus na dieťa, v tomto roku 240,12 eura za každé dieťa. Kedy sa neplatí
Daňovníci, ktorých daň na úhradu (nie skutočná daň) vypočítaná v daňovom priznaní nepresiahne sumu 3,32 eura, túto daň neplatia. Nie je to pritom vnímané ako nedoplatok, čiže to nemá prípadný vplyv na možnosť poukázať dve percentá z daní.