BRATISLAVA. Horko-ťažko ste vyplnili daňové priznanie. Radili ste sa s kdekým, hľadali ste informácie v novinách, čítali ste poradne na internete, nechali ste si tlačivo prezrieť pracovníčkou daňového úradu. Ale 100-percentne istí si výpočtom ani výsledkom nie ste.
Daňová kontrola, ktorá by vás preverila, vám môže zaklopať na dvere aj päť rokov po podaní priznania a dorubiť vám daň.
Výber podľa kritérií „S istotou je možné povedať, že nikto si nemôže byť istý tým, že k nemu daňová kontrola nemôže prísť,“ hovorí Beáta Uhrinová z daňového riaditeľstva. Daňové úrady tvrdia, že výber kontrol a kontrolovaných subjektov sa uskutočňuje automaticky, elektronicky na základe výberu podľa určitých zadaných kritérií.
Dokedy doklady odložiť Vo všeobecnosti treba doklady archivovať päť rokov od roku, v ktorom ste podali daňové priznanie. Ak ste mali príjmy aj v súlade s medzinárodnými zmluvami, treba doklady odkladať až desať rokov.
„Výber kontrolovaných subjektov závisí do určitej miery od toho, aké kritériá si daňové riaditeľstvo určí,“ hovorí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.
Napríklad niekedy to môže byť zameranie na novovzniknuté subjekty, niekedy sa zamerajú na daň z pridanej hodnoty v určitom roku, inokedy na kontroly subjektov, ktoré podnikajú ako samostatne zárobkovo činné osoby a zároveň majú podiel v obchodnej spoločnosti.
„Alebo sa zamerajú na určitý typ spoločností, napríklad stavebné firmy,“ doplnila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
V každom prípade, napríklad vzniknutý preplatok na dani z príjmov nemusí byť automaticky dôvodom na daňovú kontrolu. Na druhej strane prax vraví, že ak ide o vrátenie vyššej sumy pri dani z pridanej hodnoty, pravdepodobnosť kontroly je vyššia. Takže závisí aj od druhu dane.
„Kontrola sa môže uskutočniť aj na základe inštitútu súčinnosti tretích osôb či nahlásenia, kedy sa vykoná takzvaná krížová kontrola,“ hovorí Bednáriková.
Vo všeobecnosti kontrolu oznámia kontrolóri písomne, uvedú presný dátum a miesto jej začatia. Do ôsmich dní je možné zmeniť termín, ak kontrolovanému pôvodný nevyhovuje. Najneskôr však do 40 dní od doručenia oznámenia.
Áčka sa kontrolujú všetky „U bežného zamestnanca, ktorý podáva daňové priznanie typu A, je kontrola, dá sa povedať, u každého,“ hovorí Uhrinová z Daňového riaditeľstva.
Ide tu však väčšinou o technické kontroly dokladov, pretože tieto musia byť doložené priamo pri daňovom priznaní – na rozdiel od živnostníkov, ktorí k daňovému priznaniu nedokladajú žiadnu účtovnú knihu ani iný súpis príjmov či výdavkov okrem výkazov účtovnej uzávierky, ak majú túto povinnosť.
Na základe dokladov, ktoré zamestnanec povinne prikladá k priznaniu – potvrdenia od zamestnávateľa, potvrdenia preukazujúce daňový bonus, sa vykoná takzvaná kontrola od stola. „Až na základe nej sú vrátené daňové preplatky,“ vraví Uhrinová.
Výrazne pomôže internet
Chybám sa vyhnete pri vyplnení interaktívneho formulára.
BRATISLAVA. Na stránke Daňového riaditeľstva www.drsr.sk nájdu daňovníci užitočnú pomôcku – interaktívny formulár, ktorý možno priamo v počítači vyplniť, vytlačiť, podpísať a zaslať daňovému úradu. Najprv si treba do počítača stiahnuť aplikáciu eDane zo stránky Daňového riaditeľstva. Potom už formulár vypĺňate priamo vo svojom počítači.
Síce sa nedozviete, ktoré príjmy zdaniť a na ktorý riadok ich zapísať, ale program vás upozorní na vynechané políčko či sčítaciu chybu.
Výhodou je aj to, že systém na základe vložených údajov sám dopočíta napríklad základ dane, vypočíta výšku nezdaniteľnej časti na daňovníka aj v prípade, že je krátená pre takzvanú milionársku daň. Vypočíta samotnú daň, daňový bonus, preplatok či nedoplatok.
Ak potrebujete vedieť postup výpočtu, ako sa jednotlivé políčko priznania dopočítava, narolujete naň myšou. Ak chcete, aby za vás systém údaj dopočítal, na políčko dvakrát kliknete.
Na konci, po vyplnení všetkých údajov, vám systém ponúka kontrolu tlačív a na červeno vyznačí sčítacie chyby. Ale pozor! Neupozorní vás napríklad na to, že ste synovi zabudli napísať rodné číslo alebo ste pri firme, ktorej chcete darovať dve percentá svojich daní, neuviedli adresu.
Bez kompletných údajov pritom nezisková spoločnosť vaše peniaze nezíska. Za správnosť údajov aj tak zodpovedáte sami.
Všetko o pokutách
Daňovníci, ktorí daňové priznanie nepodajú načas alebo ho nepodajú vôbec, môžu dostať pokutu až do výšky niekoľko desiatok tisíc eur.
1. Neskoré podanie Termínom na podanie daňového priznania je posledný marcový deň. Ten, kto daňovému úradu ne〜oznámil, že bude daňové priznanie podávať neskôr a podá ho až po 31. marci, môže dostať pokutu od 33,19 eura až do 16 596,95 eura. Skutočná výška pokuty závisí od dĺžky trvania protiprávneho stavu.
2. Nepodanie priznania Sankcie sú až 10-násobné, ak daňovník nepodá priznanie vôbec, teda ani po termíne. Tiež závisia od toho, ako dlho stav trvá.
3. Nezaplatenie dane Ak daňovník nezaplatí daň v zákonnej lehote a v správnej výške, správca dane mu vyrubí sankčný úrok vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. A ak 4-násobok nedosiahne 15 percent, použije namiesto 4-násobku ročnú úrokovú sadzbu 15 percent.
4. Trestný čin Úmyselne nezaplatená daň je trestný čin. Podľa trestného zákona sa trestného činu nezaplatenia dane dopustí ten, kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň. Ide o sumu vyššiu ako 2660 eur. Do väzenia potom môžete ísť až na osem rokov, závisí to od rozsahu spáchanej škody.
Daňovníkom robia ťažkosti pojmy a povinné prílohy
Starosti pri priznávaní daní robia odpočítateľné položky i príjmy zo zahraničia.
BRATISLAVA. Podľa Daňového riaditeľstva majú ľudia najväčší problém správne určiť druh príjmu a potom ho zaradiť do jednotlivých paragrafov, podľa ktorých sa dané príjmy zdaňujú.
„Ďalej si nie sú istí, aký druh tlačiva daňového priznania majú pre svoj dosiahnutý príjem použiť, či A, alebo B,“ vraví Beáta Uhrinová z komunikačného odboru.
Príjmy z cudziny Problematické bývajú tiež príjmy zo zahraničia. „Tam majú problém s určením daňovej rezidencie, prepočtom príjmov z inej meny na euro a zistením metódy uplatnenia dane v rámci zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia,“ dodáva Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.
Jednoduché pre podnikateľov nie sú ani úpravy základu dane o položky uhradené po ukončení alebo prerušení podnikania, problémy majú aj s vypĺňaním tabuľky, ktorá sa venuje umorovaniu straty.
Niektorým daňovníkom môže robiť problém aj výpočet zdaniteľných príjmov z prenájmu po oslobodení príjmu a následné krátenie výdavkov vypočítaným percentom.
Daňovníci majú nárok na odpočet nezdaniteľnej časti na daňovníka, môžu si tak znížiť daň. Nie všetci však majú nárok na odpočet a nie všetci v plnej výške.
„V súčasnosti majú daňovníci stále problém pochopiť metodiku výpočtu tejto odpočítateľnej položky, ktorej výška závisí aj od výšky dosiahnutého základu dane za celý rok,“ hovorí o skúsenostiach Peter Pašek zo spoločnosti accace.
Dá sa to zvládnuť „Samotné tlačivo daňového priznania je síce hrôzostrašné samo osebe, ale dá sa zvládnuť,“ hovorí Dana Tonkovičová zo spoločnosti Lucra team. Živnostníci majú podľa nej skôr problém s dokladmi – povinnými prílohami k priznaniu, prípadne s výkladom pojmov.
„Napríklad nevedia, čo je vlastným príjmom manželky, ktorá bola v roku 2010 na materskej dovolenke a pokračovala na rodičovskej dovolenke, prípadne nevedia správne postupovať pri rozdeľovaní príjmov na manželku,“ povedala Tonkovičová.