BRATISLAVA. Slovensko plánuje predať tento rok 27 miliónov ton emisných kvót oxidu uhličitého. Zatiaľ nie je jasné, za koľko ich rezort životného prostredia predá. Cenu však ovplyvní situácia v Japonsku.
Cena (ne)bude vyššia
Trhy už na katastrofu v Japonsku zareagovali. Ceny emisných povoleniek po zemetrasení a problémoch v atómových elektrárňach vzrástli. „Za posledné dva týždne asi o šesť percent,“ vraví analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Dôvodom sú podľa neho predovšetkým očakávania ústupu od využívania jadrových elektrární a rozsiahlejšie využitie fosílnych palív a alternatívnych zdrojov energie.
Ak by atómové elektrárne vo svete nahradili napríklad tepelné elektrárne, rast cien emisií očakáva aj minister životného prostredia József Nagy. Zároveň však pripúšťa, že zemetrasenie môže mať aj opačný efekt.
„Japonci môžu povedať, že nie sú v pozícii, aby dodržiavali záväzky Kjótskeho protokolu, v dôsledku čoho by cena emisií poklesla,“ povedal pre TASR.
To, že by sa Japonsko zrieklo svojich povinností v boji proti globálnemu otepľovaniu, neočakáva Vojtěch Kotecký z Hnutia Dúha. „Japonci sú na Kjótsky protokol hrdí,“ povedal.
České ministerstvo životného prostredia, ktoré rokuje s kupcami, zatiaľ nechce nad vývojom cien emisií špekulovať. Za koľko chce emisie predávať, neprezradilo „Cena je prísne dôverná,“ povedala Michaela Jendeková z tlačového oddelenia.
Ako ďalej s elektrárňami
Havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima zvýšila obavy verejnosti o bezpečnosť jadrovej energetiky. Nemecko zaradilo spiatočku a prehodnocuje predĺženie prevádzky starších atómových reaktorov. Šéf Európskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Sugeň si však myslí, že postoj Nemecka je zlý.
„Ostatné krajiny vrátane Japonska neplánujú odstaviť všetky elektrárne, maximálne podrobne prehodnotia ich bezpečnosť,“ tvrdí.
Znížením jadrových kapacít by však musela stúpnuť výroba elektriny v iných elektrárňach vrátane tých, ktoré spaľujú plyn alebo uhlie a vypúšťajú emisie. „Dopyt po emisných povolenkách tak pravdepodobne stúpne, čo bude tlačiť cenu nahor,“ povedal Tomčiak.
Slovensko naposledy predalo 15 miliónov ton emisií v roku 2008 cez firmu Interblue Group. Ficova vláda prerobila na obchode desiatky miliónov eur.