BRATISLAVA. Zúčtovanie zdravotných odvodov by malo tento rok podať vyše pol milióna poistencov. Ide najmä o živnostníkov, bez ohľadu na to, aké mali vlani príjmy a o zamestnancov s príjmami kolísa-júcimi okolo 2169,09 eura, ak nepožiadali zamestnávateľa, aby sa s poisťovňou vyrovnal za nich.
U samoplatiteľov a poistencov štátu podanie zúčtovania závisí od toho, koľko si zarobili, zúčtovanie si vyžadujú príjmy, ktoré boli za minulý rok vyššie ako 2479,20 eura.
„Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia každoročne podávajú sami najmä živnostníci a samoplatitelia,“ uviedla Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Najprv dane
Tí, ktorých sa to týka, majú zákonnú povinnosť podať ročné zúčtovanie do 31. marca. „Majú to urobiť v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej boli vlani poistení,“ uviedla Monika Laciková z Dôvera zdravotnej poisťovne.
Pri živnostníkoch pritom platí, že najprv musia spraviť daňové priznanie, pretože do zúčtovania zdravotných odvodov z neho budú potrebovať doplniť údaje.
Zamestnanci, ktorí si zúčtovanie robia sami, zasa budú potrebovať potvrdenie o výške príjmu a o preddavkoch na poistné od zamestnávateľa.
Osobne alebo poštou
Poistenci, ktorí si podanie ročného zúčtovania nechali na poslednú chvíľu, musia počítať s tým, že s blížiacim sa posledným marcovým dňom sú rady pred pobočkami stále dlhšie a dovolať sa na informačné linky zdravotných poisťovní stále ťažšie.
Služby navyše, ktoré poisťovne počas marca ponúkali, keď vám elektronicky zaslané vyplnené tlačivá skontrolovali alebo ich na základe zadaných údajov vyplnili za vás, už neposkytujú.
Máte tak v podstate len dve možnosti. Ísť osobne na pobočku, kde vám s vyplnením pomôžu, často ho urobia za vás, ale zrejme si budete musieť vystáť rad, alebo zúčtovanie vyplníte sami a zašlete ho do poisťovne poštou.
„Rozhodujúci je dátum poštovej pečiatky, ten by mal byť najneskôr 31. marec,“ uviedla Judita Smatanová z Union zdravotnej poisťovne. Na poštu teda stačí ísť v posledný marcový deň.
Posledný marcový týždeň budú mať zdravotné poisťovne predĺžené otváracie hodiny na svojich pobočkách. Pobočky budú otvorené od 8. do 18. hodiny.
Chýbajúci podpis, nesprávne tlačivo
Chyby v zúčtovaniach odvodov sú každý rok rovnaké. „Ak poistenec tlačivo ročného zúčtovania zasiela poštou, nemal by zabudnúť ho podpísať,“ upozorňuje Laciková.
Častou chybou je tiež vyplnenie úplne iného tlačiva, ako poistenec vyplniť mal. Zdravotné poisťovne pritom na svojich stránkach majú aj kalkulačky pre správny výber tlačiva. Občas chýbajú v tlačivách rodné čísla, či čísla účtov na zaslanie preplatku.
„Je veľmi užitočné, ak v tlačive ročného zúčtovania poistenec vyplní meno a kontakt na osobu (telefonický, e-mailový), ktorá ročné zúčtovanie vykonala,“ hovorí Laciková.
A to pre prípad následnej komunikácie s poisťovňou, ak zistia nedostatky, upozornia na opravu tlačiva. Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne všetkým radí: pred odovzdaním tlačiva by si mal každý ešte raz skontrolovať všetky údaje, lebo za ich správnosť zodpovedá.
Zdravotné zúčtovanie v skratke
1. Zamestnanci
- Zamestnancov sa týkajú tlačivá A, S a X.
- Tlačivo A je urèené pre zamestnancov, tlaèčivo S je súbehové, to znamená, že okrem zamestnania bol poistenec napríklad živnostníkom alebo mal honoráre.
- Tlačivo X použijú zamestnanci, ktorým sa zmenila sadzba poistného, napríklad ak sa poistenec stane zdravotne ažko postihnutou osobou.
2. Živnostníci
- Pre poistencov, ktorí vlani iba podnikali, je určené tlačivo B. Rovnaké tlaèivo vypĺňajú aj tí, ktorí podnikali a zároveň boli poistencami štátu.
- Ten, kto podnikal a mal aj zamestnanie alebo bol èas roka samoplatiteľom, potrebuje typ S.
- Ten, komu sa počas roka zmenila sadzba poistného, vypĺňa tlačivo typu X.
3. Dôchodcovia
- Do úvahy pripadajú všetky typy tlačív, výber je odvodený najmä od druhu príjmu.
- Dôchodca živnostník bude vypĺňa tlačivo B, dôchodca s honorármi typ C, zamestnaný dôchodca, ak si robí zúčtovanie sám, použije tlačivo S alebo X (podľa výšky príjmu).
- Pri výbere tlačív nie je dôležité, či ide o invalidného, alebo o starobného dôchodcu, ak celý rok boli dôchodcami.
- Iné je to v prípade, že sa poistenec stal invalidným počas roka. Vtedy sa mení poistná sadzba a ročné zúčtovanie sa podáva na tlačive typu X.
4. Študenti
- Najčastejšie vypĺňajú tlačivo B alebo C.
- Typ B vyplní ten študent, ktorý sa na účely zdravotného poistenia považoval čo i jeden deň za samostatne zárobkovo činnú osobu. Nemusí ísť vždy len o osobu, ktorá má živnostenský list, týka sa to napríklad aj sprostredkovateľov, ktorí majú uzatvorené zmluvy o sprostredkovaní.
- Typ C vypĺňajú väčšinou študenti, ktorí mali príjem z honorárov.
- Typ A vyplní v prípade povinnosti zamestnaný študent.
- Typ S či X vyplní v prípade povinnosti študent, ktorý má viacero príjmov (okrem takých, ktoré sa nezapočítavajú, napríklad z dohody) v rámci jedného roka.
Čo si zapamätať
- Príjem z dohody, odstupné či príjem z prenájmu sa do zúčtovania zdravotných odvodov nezapočítava. Napríklad príjmy z honorárov, ktoré neboli zdanené zrážkou, áno, takisto príjmy plynúce zo zmluvy o sprostredkovaní.
- Zúčtovanie robí aj ten, kto mal vlani živnosť čo i len jeden deň a je jedno, či dosiahol nejaký príjem, alebo nie.
- Zamestnanec, ktorý si zúčtovanie podáva sám, je povinný o výsledku zúčtovania informova svojho zamestnávateľa do konca apríla.
Najčastejšie chyby v ročnom zúčtovaní
- neúplne vyplnené tlačivo, napríklad vyplnená iba prvá strana,
- priložené nesprávne tlačivá, potom chýbajú tie správne,
- nesprávne uvedená výška uhradených preddavkov u samoplatiteľov,
- nesprávne označený výsledok z ročného zúčtovania znamienkom -/+,
- v tlačivách nie je uvedený spôsob vrátenia preplatku,
- prípadne je uvedené nesprávne číslo účtu, na ktoré poistenec žiada vyplatiť preplatok,
- tlačivá ľudia často zabúdajú podpísať.
Zdroj: zdravotné poisovne
Pokuty a exekúcia
Ak zdravotné zúčtovanie odignorujete, hoci sa vás týka, riskujete pokutu.
BRATISLAVA. Pokuta hrozí poistencom za nepodanie zúčtovania, za jeho podanie po termíne, sankcie sú aj za neuhradenie nedoplatku, ktorý zo zúčtovania vznikol. Pritom na to, aby ste si splnili povinnosť, v podstate stačí, aby ste vyplnili prvú stranu s osobnými údajmi, podpísali sa a tlačivo zaslali poštou. Niektorí ľudia si čísla jednoducho vymyslia. Ako však tvrdia zdravotné poisťovne, takých ľudí je stále menej.
Určené je maximum
Za nepodané zúčtovanie je pokuta do 165 eur, udeľuje ju Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Úrad pri ukladaní pokút berie do úvahy závaž-nosť, čas trvania a dôsledky nesplnenia povinnosti,“ uviedla Radoslava Miklášová, hovorkyňa úradu.
Pokuta sa samozrejme vzťahuje aj na tých, ktorí zúčtovanie podajú po termíne, teda neskôr ako 31. marca. Výška pokuty bude v takom prípade závisieť od toho, ako dlho budete meškať.
„Výnimku tvoria tí, ktorí majú odklad daňového priznania. Tí sú povinní podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia v rovnakej lehote ako odložené daňové priznanie,“ vysvetlila Miklášová.
Poisťovňa dlžníka nahlási
Ešte horšie môže dopadnúť ten, kto zúčtovanie síce podá, ale nedoplatok z neho do konca júna neuhradí. „Zdravotná poisťovňa je povinná oznámiť úradu všetkých, ktorí neuhradili tento nedoplatok riadne a včas,“ povedala Miklášová. Okrem pokuty hrozí aj exekúcia.
„V prípade evidovania nedoplatku na poistnom voči platiteľovi poistného si tento nedoplatok poisťovňa uplatní vystavením výkazu nedoplatkov, prostredníctvom ktorého má nárok okrem úhrady nedoplatkov na poistnom, aj na úrok z omeškania,“ potvrdila Zuzana Rusinková z Union zdravotnej poisťovne.
V prípade, že platiteľ ani na základe vystaveného výkazu nedoplatkov dlh nezaplatí alebo voči nemu nepodá námietky včas a so zdôvodnením, stane sa právoplatným a vykonateľným exekučným titulom. Dlžník znáša aj trovy exekúcie, ktoré je povinný uhradiť súdnemu exekútorovi.