BRATISLAVA. Uviedol to dnes na stretnutí s programovým riaditeľom Národnej akadémie vied USA Charlesom Wessnerom.
Slovensko v oblasti inovácií podľa štatistík stále hlboko zaostáva za priemerom Európskej únie (EÚ), kritická je aj nízka úroveň investícií do vedy a výskumu. Minister si Wessnera prizval, aby v tejto oblasti Slovensku pomohol. Podľa Wessnera je plusom Slovenska kvalitný ľudský potenciál a vzdelávací systém. "Je potrebné urobiť nový branding Slovenska," odporučil.
Rezortu hospodárstva zostalo podľa jeho šéfa v súčasnosti na inovačnú politiku asi 20 miliónov eur a európska iniciatíva JEREMIE by mohla priniesť ďalších 100 miliónov eur. "Chceme, aby to nebolo len míňanie peňazí, je potrebné nastaviť politiku, ktorá bude efektívna," zdôraznil Miškov.
Slovensko patrí do skupiny miernych inovátorov s podpriemernou výkonnosťou, upozornil poradca ministra pre podnikateľské prostredie a inovácie Miroslav Poláček. Podľa neho chýba motivácia podnikov oslovovať univerzity, medzi firmami a akademickou sférou treba vylepšiť ich vzájomnú komunikáciu.
Nedostatky Slovenska sú vo výskumnom systéme, podpore vedy a výskumu a firemných investíciách do tejto oblasti. Na nízkej úrovni sú aj väzby medzi podnikaním a vedou a výskumom, ochrana duševného majetku a inovátorov. Pozitívny rast existuje vo verejno-súkromných publikáciách, využívaní ochranných známok a vzorov Spoločenstva. Rast výkonnosti je aj v ľudských zdrojoch.
Návrh Inovačnej politiky na roky 2011 až 2013 v rezorte hospodárstva vypracovalo ministerstvo vlani na konci roka. Rezort chce do roku 2013 dosiahnuť, aby sa inovácie stali jedným z hlavných nástrojov rozvoja znalostnej ekonomiky a zabezpečovania vysokého hospodárskeho rastu.