BRATISLAVA. Podľa novely zákona, ktorú začiatkom marca schválila vláda, kolektívne investovanie by sa malo riadiť novými pravidlami.
"Rekodifikácia zákona o kolektívnom investovaní bola v prvom rade vyvolaná záväzkom SR implementovať smernicu UCITS IV, ktorá je ďalším krokom pre odstraňovanie bariér na jednotnom trhu EÚ. Popri tejto motivácii sa stala legitímnou aj potreba zmodernizovať slovenskú národnú legislatívu tak, aby sa posilnila konkurencieschopnosť slovenských hráčov na trhu kolektívneho investovania," uviedol začiatkom marca pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) Ivan Znášik.
Asociácia pritom predpokladá, že nový zákon o kolektívnom investovaní umožní správcovským spoločnostiam využiť nové legislatívne prostredie na úspešné pôsobenie na jednotnom európskom trhu. "Je škoda, že podobné prokonkurenčné prostredie nie je budované aj na úrovni daní a poplatkov," dodal Znášik.
Nová legislatíva prinesie podľa SASS na strane odstraňovania bariér pomocou smernice nové inštitúty cezhraničného poskytovanie služieb súvisiacich s kolektívnym investovaním. Ide hlavne o cezhraničnú správu fondov, cezhraničné zlučovanie fondov, možnosť vytvárania aj cezhraničných "master-feeder" štruktúr, či celkovú reformu cezhraničného predaja fondov. "Pre slovenských podielnikov budú tieto zmeny viditeľné cez možnosť vytvárania strešných podielových fondov (s podfondami) a vydávania samostatných tranží podielových listov," uviedol Znášik.
Poslanci v pléne schválili novelu zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva. Na základe nej správy o čerpaní peňazí z fondov Európskej únie (EÚ) sa majú zverejňovať až po ich definitívnom preskúmaní. "Ustanovujú sa podmienky sprístupnenia, respektíve fáza, v ktorej je možné správy o zistených nezrovnalostiach sprístupniť, nakoľko nie je vhodné sprístupňovať automaticky všetky správy," uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec, ktorý novelu do pléna predložil.
Poslanci schválili aj návrh na novelizáciu zákona o cenných papieroch a investičných službách. Cieľom navrhovanej novely zákona je implementovať eurosmernicu o konečnom zúčtovaní v platobných systémoch a zúčtovacích systémoch cenných papierov a smernicu o dohodách o finančných zárukách, pokiaľ ide o prepojené systémy a úverové pohľadávky.
Slovenský parlament súhlasil aj s návrhmi zmlúv o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi Slovensko a Tureckom, Kanadou, Macedónskom a Vietnamskou socialistickou republikou.