BRATISLAVA.
Tento krok v rámci medzirezortného konania kritizovala Generálna prokuratúra SR, ktorá poukázala, že "odborné posúdenie veci príslušným poradným orgánom je svojím obsahom dokazovaním a preto predstavuje neoddeliteľnú súčasť správneho konania ministerstva o žiadosti".
Vyňatie činnosti Kategorizačnej komisie a Kategorizačnej rady, ktoré sa podieľajú na rozhodovaní o zaraďovaní liekov na trh a ich úhrade, spod správneho konania spôsobí podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) orientovaných na výskum a vývoj netransparentnosť tohto procesu. Asociácia kritizuje aj neverejnosť ich zasadnutí.
"Keď sa rozhoduje o 1,5 miliarde eur, tak by toto rozhodovanie malo byť čo najviac verejné. Je zjavné, že verejné nie je, lebo sa odohráva za zatvorenými dverami," poznamenala výkonná riaditeľka asociácie Soňa Strachotová.
Podľa nej minister zdravotníctva nebude mať po novom povinnosť zverejniť činnosť rady a komisie, ale iba výsledné rozhodnutie. Farmaceutické firmy preto prirovnala k účastníkovi konania, ktorý ostáva za dverami. "Myslíme si, že táto vec nie je aj z právneho hľadiska v poriadku," konštatovala.
Tvrdí preto, že by bolo vhodné, aby tieto procesy spadali pod správne konanie a boli verejne prístupné. Poukázala, že v súčasnosti platí povinnosť vytvárať zvukový záznam zo zasadnutia, podľa jej slov sa k však k nemu zástupcovia farmaceutických spoločností nie vždy dostali.
Asociácii sa zároveň nepáči, že členmi komisie aj rady sú zástupcovia zdravotných poisťovní, ktorí tak rozhodujú o vlastnom zisku. Ten budú môcť od augusta pravdepodobne opätovne tvoriť. "Ako budú rozhodovať?" pýta sa riaditeľ pre vonkajšie vzťahy SAFS Štefan Mesároš.
Ozrejmil, že farmaceutický priemysel nemá záujem o kreslo v Kategorizačnej komisii, ale o nezávislé riešenie celého procesu. SAFS preto navrhuje vytvorenie nezávislého regulačného a dozorného orgánu v oblasti zdravotníctva, ktorý funguje vo väčšine európskych krajín.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik chápe, že farmafirmy chcú byť pri rokovaniach o cenách liekov, ale poukazuje, že by nemalo byť cieľom, aby ich mohli ovplyvňovať. Pýta sa, ako by sa v takomto prípade zabezpečilo, aby ich zástupcovia na komisii neovplyvňovali.
"Myslím, že to nie je dobrý nápad," konštatoval s tým, že rozhodnutie komisie je zverejnené na webovej stránke rezortu. Deklaroval, že o otázke účasti poisťovní v procese je ochotný rokovať.
"Samozrejme, súhlasíme s tým, aby bola kategorizácia transparentná. Nesúhlasíme však s tým, aby zdravotné poisťovne nemali svojich členov v procese kategorizácie," reagovala pre TASR Monika Laciková zo súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera.
Poukázala na to, že poisťovne sú zo zákona povinné zabezpečovať a financovať zdravotnú starostlivosť, a je preto legitímne, že majú v procese kategorizácie zástupcov. Zároveň poznamenala, že komisia je pritom len poradným orgánom pre ministra.
"Zásadne odmietame náznaky alebo obvinenia z toho, že by pôsobenie v kategorizačnej komisii akýmkoľvek spôsobom slúžilo na tvorbu zisku. Úlohou zdravotných poisťovní je sledovať odbornosť, kvalitu a efektivitu liečby. Týka sa to aj kategorizácie," konštatovala Laciková.
Doplnila, že zástupcovia poisťovní boli členmi komisií a rád aj doteraz, aj v období pred novelou zákona, ktorou sa zakázala tvorba zisku. "Je prirodzené, že sa na rozhodovaní o kategorizácii zúčastňujú subjekty, ktoré následne znášajú náklady na lieky."