BRATISLAVA. Otvorenie pracovného trhu v Rakúsku od 1. mája tohto roka môže byť veľkou šancou nájsť si prácu aj pre Slovákov. Trh sa otvára po siedmich rokov od vstupu pre obyvateľov nových členských štátov Európskej únie (EÚ) Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska, Estónska, Litvy a Lotyšska.
Až 62 % rakúskych spoločností pritom nevylučuje, že po uvoľnení pravidiel prijme zamestnancov pochádzajúcich z týchto krajín. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala personálna spoločnosť Trenkwalder Personaldienste GmbH medzi 395 rakúskymi podnikmi vo februári tohto roka.
Dve tretiny rakúskych spoločností sú podľa prieskumu presvedčené, že z pripravovanej liberalizácie pracovného trhu dokážu profitovať. Najvyšší dopyt avizujú po kvalifikovaných robotníkoch, ktorých je na rakúskom trhu momentálne nedostatok.
Až 40 % opýtaných spoločností uviedlo ako dôvod pre zamestnanie ľudí z nových členských krajín práve dopyt po kvalifikácii, v prípade 30 % to bol dopyt po ich jazykových schopnostiach. Iba 14 % respondentov uviedlo ako dôvod úsporu nákladov.
Záujem zo zahraničia o vysokoškolsky vzdelanú pracovnú silu s dobrou jazykovou výbavou eviduje aj slovenské zastúpenie koncernu Trenkwalder. Ide o predbežný dopyt zo strany sesterských spoločností pôsobiacich v Rakúsku a Nemecku v objeme približne 450 pracovných miest.
"Je možné očakávať, že prostredníctvom našej spoločnosti dokážeme na pracovnom trhu týchto krajín umiestniť ročne okolo tisíc záujemcov," avizoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ firmy Luboš Sirota.
Dôležitú úlohu pri rozhodovaní rakúskych spoločností zohráva aj geografická poloha nových členských štátov EÚ.
Priemysel, obchod a stavebníctvo
Najatraktívnejší pre zamestnávateľov sú ľudia zo susedných krajín - Maďarska (58 %), Slovenska (50 %) a Slovinska (44 %). Najvyšší dopyt po pracovníkoch zo zahraničia deklarovali rakúske spoločnosti pre sektory priemyslu a obchodu. Dobré šance zamestnať sa môžu mať aj technici a pracovníci zo stavebného sektora.
"Z pohľadu nášho sektora to vnímame pozitívne. Napriek tomu sa na vznikajúce príležitosti pozeráme realisticky a neočakávame masový prílev zahraničných pracovníkov do Rakúska," konštatoval marketingový riaditeľ Trenkwalder International AG Hermann Mairhofer.
Obavy zo zaplavenia rakúskeho trhu pracovníkmi zo zahraničia sú podľa neho neopodstatnené. Dôvodom sú legislatívne opatrenia, ktoré od zamestnávateľov vyžadujú rovnoprávnosť pri odmeňovaní domácich a zahraničných zamestnancov.
"Zamestnávanie pracovníkov z nových členských štátov EÚ za horších podmienok je jednoducho nemožné," upozornil Mairhofer. Naopak, rakúske spoločnosti budú musieť počítať s vyššími nákladmi spojenými napríklad s ubytovaním zahraničných zamestnancov.