BRUSEL.
"Zaregistrovali sme tento krok, my však máme vlastné hodnotenie, ktoré sa nezhoduje s hodnotením ratingových agentúr. Tak Európska komisia, ako aj naši zahraniční partneri nesúhlasia s takýmto zavádzaním a preferujeme byť jasní vo veci verejných financií Grécka. MMF, EK a ECB zhodnocujú progres gréckej ekonomiky na štvrťročnej báze a naše zistenia sú zreteľné a publikované. Grécko je v štádiu implementácie plánu konsolidovania ekonomiky a počína si dobre. Ratingové agentúry hrajú dôležitú úlohu a majú aj dôležitý vplyv na situáciu na trhoch. Máme výhrady k ich fungovaniu, o ktorých sme sa už zmienili v minulosti," reagoval Amadeu Altafaj.
Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) znížila v utorok (29. 3.) rating Grécka o dva stupne a posunula ho tak hlbšie do špekulatívneho pásma. Agentúra znížila rating Grécka z BB+ na BB-, čo je už nižšie ako ratingy Turecka alebo Egypta, a varovala, že v prípade zhoršenia rozpočtového deficitu zníži rating o ďalší stupeň prípadne dva.
Agentúra konala iba krátko po tom, ako o jeden stupeň tesne nad špekulatívne pásmo znížila rating Portugalsku, pri ktorom sa obáva, že sa nevyhne žiadosti o zahraničnú pomoc. V prípade Grécka ako dôvod uviedla zasa obavy, že vzhľadom na výšku úverov, ktoré Grécko potrebuje, je tu vysoké riziko, že súčasný záchranný mechanizmus krajine nebude stačiť a bude prinútená požiadať o pomoc aj z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), ktorý začne platiť v roku 2013. Grécko momentálne čerpá postupne 110-miliardovú pôžičku zo zdrojov eurozóny a MMF.
Agentúra Moody's znížila úverové hodnotenie Grécka ešte na začiatku mesiaca z Baa1 na B1 s negatívnym výhľadom, teda na rovnakú úroveň, ako majú napríklad Bielorusko alebo Bolívia.