BRATISLAVA. Apetít investorov po riziku pokračoval aj počas včerajšieho obchodovania a hlavné akciové indexy, ktoré sú barometrom nálady investorov, pokračujú v zmazávaní marcových strát, o ktoré sa postaralo zvýšené geopolitické napätie v dôsledku nepokojov v arabských krajinách a japonskej katastrofy. Paneurópsky akciový index si včera pripísal EuroStoxx 50 +0,88 % a širší americký index S&P 500 vzrástol o 0,67 %.
Z nových ekonomických ukazovateľov priniesol včerajšok len marcový ADP report z amerického trhu práce, podľa ktorého vzniklo v končiacom sa mesiaci v americkej súkromnej sfére 201 tis. pracovných miest.
V posledných mesiacoch sa však tento ukazovateľ výrazne odchyľuje od oficiálnej vládnej správy, keď vykazuje podstatne viac vzniknutých pracovných miest, a tak si obchodníci budú podstatne viac všímať práve vládnu správu, ktorá bude zverejnená v piatok, a od ktorej sa očakáva 191 tis. vzniknutých pracovných miest.
Na devízových trhoch hrajú naďalej prím komentáre centrálnych bankárov. Euro podporil člen výkonnej rady ECB Lorenzo Bini Smaghi, ktorý v rozhovore pre ruskú televíziu RT naznačil, že ECB môže zvyšovať úrokové sadzby v nasledujúcich mesiacoch viacnásobne. Spoločná európska mena sa tak dnes v ranných hodinách na páre s dolárom vo vidine vyššieho úročenia prepracovala k úrovniam 1,4170 eura za dolár.
Na viacerých menových pároch, predovšetkým voči japonskému jenu, si však svoje pozície drží aj americký dolár. Dôvod je potrebné hľadať v zmene rétoriky predstaviteľov FEDu ohľadom ďalšieho vývoja monetárnej politiky v Spojených štátoch.
K predsedovi saintlouisského FEDu Bullardovi, ktorý v utorok vyhlásil, že FED sa znovu začne zaoberať stratégiou na ukončenie súčasných mimoriadnych stimulov, sa pridal aj jeho kolega z Dallasu Fisher, ktorý vyhlásil, že bude hlasovať voči ďalšiemu uvoľňovaniu monetárnej politiky, teda prípadnej tretej vlne kvantitatívneho uvoľňovania.
Dnešné obchodovanie bude na nové dáta bohatšie, na devízových trhoch sa bude sledovať predovšetkým odhad marcového indexu spotrebiteľských cien v eurozóne (11:00), ktorého medziročný rast by mal stagnovať na úrovni 2,4 %.
Akákoľvek vyššia hodnota by bola ďalším impulzom k nákupom eura, keďže práve inflačné tlaky a s nimi súvisiace očakávania vyšších úrokových sadzieb v súčasnosti pomáhajú euru. Eurom môžu zahýbať aj výsledky záťažového testovania írskych bánk (16:30), ktoré by mal oukázať potrebu dodatočného kapitálu vo výške zhruba 20 mld. eur.
Spojené štáty ponúknu minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30), tie by mali podľa očakávaní klesnúť z 382 tis. na 379 tis., a sledovať sa bude aj marcový index výrobnej dôvery v regióne Chicaga (16:00), tomu sa prognózuje mierny ústup z dvadsaťdvaročných maxím 71,2b. na 70,1b.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers