LISABON. Prechodná vláda nemá po rezignácii premiéra Josého Sócratesa legitimitu na takýto krok, vyhlásil dnes minister financií Fernando Teixeira dos Santos. Dodal, že vláda urobí "všetko preto, aby zabezpečila financovanie krajiny".
Portugalsko je považované za ďalšieho kandidáta na finančnú pomoc. Mnohí finanční experti predpokladajú, že krajina skôr alebo neskôr bude nútená požiadať o podporu z eurovalu. Teixeira dos Santos priznal, že situácia je dnes ešte "výrazne horšia než pred týždňom". Minulú stredu (23. 3.) rezignoval premiér Sócrates potom, čo parlament neodsúhlasil nové úsporné opatrenia.
Lisabonu sa nepodarilo vlani splniť plánovaný rozpočtový schodok, ktorý odobril aj Brusel. Deficit v roku 2010 dosiahol 8,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), informoval dnes portugalský štatistický úrad INE. Vláda pritom plánovala deficit na úrovni 7,3 %. INE zároveň revidoval aj schodok za rok 2009 na 10 % z pôvodne uvádzaných 9,3 % HDP.
Verejný dlh Portugalska vlani vzrástol na 92,4 % HDP, uvádza sa v správe štatistického úradu.
V tomto roku INE počíta s deficitom na úrovni 4,6 % a verejný dlh by mal na konci roka dosiahnuť 97,3 % HDP.
Výnosy 10-ročných bondov portugalskej vlády vyskočili na nové historické maximum od vzniku eurozóny. Výnosy 10-ročných portugalských dlhopisov prekročili 8,5 %, 5-ročných vzrástli na 9,3 % a riziková prirážka voči referenčným nemeckým Bundom sa zvýšila nad 500 bázických bodov.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.