BRUSEL. Figeľ sa stretol na okraj zasadnutia Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku s komisárom pre životné prostredie Janežom Potočnikom.
"Komisár Potočnik chápe, že súčasný stav na úseku Turany-Hubová je dedičstvom bývalej vlády v zmysle otáznikov, nedostatočného dialógu a zložitého procesu, ktorý doteraz v tejto téme prevládal. Vyjadril porozumenie pre postoj, ktorý preferuje údolné, resp. povrchovo-tunelové riešenie, pretože má niekoľko dôležitých argumentov na svojej strane. Tento variant vyjadruje všeobecný verejný záujem, ktorý tlmočili nedávno aj predstavitelia samospráv," povedal Figeľ po stretnutí.
Minister argumentoval pred komisárom v prospech dostavania už začatého projektu okrem celkového verejného záujmu lepšou prepojiteľnosťou s paneurópskou diaľničnou sieťou. Zdôraznil aj to, že odťaženie súčasnej trasy v okolí Ružomberka by bolo intenzívnejšie v prípade, že EK povolí dostavanie pôvodného modelu trasy.
"Predstavil som aj nové informácie, ktoré vyplývajú z prehľadu dopravných tokov. Preferovaný variant v horizonte roku 2015 údolím Váhu stiahne na seba 78 % dopravy, teda len 22 % by pokračovalo na doterajšej ceste I. triedy. Tunelový variant je odlišný, ten na budúcu diaľnicu stiahne len 55 % dopravy, kým 45 % bude naďalej pretekať na pôvodnej trase. Keď investujeme stovky miliónov eur, je veľmi dôležité vnímať, aká je účinnosť, efektívnosť investície. Ďalším aspektom je prepojenie s diaľnicou v Poľsku. Pri základnom preferovanom variante je oveľa jednoduchšie, účinnejšie, pri tom tunelovom je limitované a komplikované," zhrnul Figeľ a pokračoval: "Aj Natura 2000 uznáva, že pri výbere variantov je rozhodujúci verejný záujem. V prípade Slovenska, je základný variant vzhľadom na konania, procesy a rozhodovania, vzhľadom na začatie výstavby, na ekonomické parametre, na dopravný dopad pre cestovanie Považím základnou alternatívou vyjadrujúcou verejný záujem. Ak má vplyv na životné prostredie, má byť kombinovaný s účinnými kompenzačnými opatreniami. Každý zásah do prírody má svoje účinky, ale aj neriešenie dopravnej situácie má výrazné účinky - na cestách je množstvo nehôd a tragédií. Verím tomu, že rozumné a účinné opatrenia prevládnu aj pre riešenie dopravy aj pre riešenie životného prostredia."
Výstupom z dnešných rokovaní je zloženie expertnej skupiny zo zástupcov komisie a slovenského ministerstva, ktorá bude postupne skúmať jednotlivé aspekty alternatív a predpripraví tak pôdu pre konečné rozhodnutie EK.
"Dohodli sme sa na zintenzívnení spolupráce a dialógu na pracovnej a odbornej úrovni. Pracovná skupina teraz bude postupne definovať a odobrovať kroky, ktoré vytvoria podmienky na definitívne stanovisko EK k projektu," opísal Figeľ s tým, že vytvorenie tejto kooperačnej platformy je otázkou nasledujúcich týždňov.
Potočnikov hovorca Joe Hennon zdôraznil, že pravidlá sú na európskej úrovni jasne dané a pokiaľ Slovensko komisiu nepresvedčí o neaplikovateľnosti alternatívneho prístupu vybudovania cestnej infraštruktúry, pozitívne rozhodnutie od nej v tejto veci očakávať nemôže.
"Hospodársky rozvoj nie je zakázaný v európskom práve, ale pri jeho dosahovaní musíte splniť potrebné požiadavky, teda, aké budú mať vaše kroky účinok na životné prostredie, musíte preukázať, že iná alternatíva neexistuje a musíte prijať kompenzačné opatrenia v prípade, že ovplyvníte životné prostredie. Takisto je nevyhnutné, aby sme vedeli o celkovom efekte takéhoto kroku na chránené územia, a to nielen čo sa týka jedného úseku diaľnice, ale zaujíma nás kumulatívny efekt," vysvetlil postoj komisie Hennon.