Bratislava 24. júna (TASR) - Aj keď sa splnili mnohé ciele z programového vyhlásenia súčasnej vlády SR v oblasti bytovej politiky, prax kombinácie bytových asociácií s asociáciami vlastníkov bytov uplatňovaná v Holandsku, môže byť pre Slovensko v niektorých smeroch inšpiratívna.
Uviedol to dnes počas medzinárodnej konferencie venovanej budúcnosti družstevného a neziskového sektora v bývaní štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR Peter Mattoš. "Po absolvovaní privatizácie bytového fondu funguje u nás systém stavebného sporenia, Štátny fond rozvoja bývania i hypotekárne úverovanie." V spolupráci s obcami podľa jeho slov rezort uplatňuje dotačné nástroje rozvoja bývania v oblasti výstavby nájomných bytov a infraštruktúry k nim, ako aj pri odstraňovaní systémových porúch na budovách s panelovou technológiou. "Tým sa zlepšuje kvalita bývania i potenciál regiónov, viac občanov má zabezpečené bývanie a rozvíjajú sa aktivity i pracovné príležitosti odvetví, nadväzujúcich na stavebníctvo."
V súčasnosti Holandsko eviduje viac ako 6,5 milióna domov. "Z nich je 3,5 milióna nájomných, pričom až 70 % tohto portfólia vlastnia neziskové bytové zväzy, zvyšok patrí ziskovým zväzom," konštatoval vo svojej prednáške poradca Ministerstva bývania, územného plánovania a životného prostredia Holandského kráľovstva Geert ter Weeme. Neziskové zväzy sú zamerané na obnovu a modernizáciu existujúceho bytového fondu, menej pri novej výstavbe.
Podľa jeho informácií na trhu operuje 620 Bytových asociácií spravujúcich 2,5 milióna bytov. Štát im poskytuje daňové výhody pri kúpe pozemkov a lepší prístup k úverom s garanciou štátu. Aj keď mesačné nájomné predstavuje 450 EUR, ak je v hre dotácia štátu, táto suma klesne na 330 EUR. V správnej rade bytových asociácií sú zastúpení i odborníci z ministetrsva bývania. Tí sa vyjadrujú k pôžičkám so štátnou zárukou, projektom renovácií bytov, ale aj k opatreniam na podporu sociálneho bývania. Nájomníci bytov, ktoré zastrešujú bytové asociácie, môžu požiadať štát o dotácie k nájomnému. Holandská vláda očakáva, že do roku 2010 bytové asociácie 10 až 20 % bytového fondu odpredajú svojim nájomníkom, oznámil poradca.
Súbežne s bytovými asociáciami v intenciách legislatívy časť holandského bytového fondu vlastní Asociácia individuálnych vlastníkov bytových domov. Majiteľ bytového domu má vlastnícke práva nielen k bytu, ale aj k pozemku. Prostredníctvom finančných i nefinančných výhod môže individuálnemu vlastníkovi zabezpečiť kúpu domu alebo bytu, napríklad uplatnením hypotekárneho úveru. Tento úver nie je adresovaný spoločenstvu vlastníkov, podotkol G. Weeme. Holandská vláda teda nestanovuje mimoriadne štandardy na podporu bývania, slabším sociálnym skupinám obyvateľstva však umožňuje odpredaj bytov pri zvýhodnených podmienkach, čo realizuje asociácia vlastníkov domov.
Počas dvodňovej konferencie vystúpia odborníci na problematiku družstevného a neziskového sektora v bývaní zo Švajčiarska, Maďarska, ČR, Rakúska, Nemecka a Poľska i MVRR SR. Ich príspevky adresujú približne 50 účastníkom podujatia, ktoré pripravilo MVRR.
* ku zll