BRATISLAVA. Štátna lotéria požiadala vo štvrtok súd o povolenie reštrukturalizácie. Chce sa tak brániť pred „špekulatívnymi nárokmi“ svojich veriteľov. Schválením ozdravenia súdom sa zastavujú exekučné a iné konania vedené proti nej.
Čo viedlo Tipos k tomu, aby priznal hrozbu krachu, nie je známe. „Informácie nemôžeme zverejniť, pretože nás znevýhodňujú v prebiehajúcom procese,“ reagoval hovorca štátnej firmy Rastislav Čépe na žiadosť o zoznam veriteľov či reštrukturalizačný posudok. Ten musela firma predložiť aj súdu.
Ministerstvo financií ako jediný akcionár tiež nepovedalo viac. Ochrana Tiposu pred „veriteľmi s pochybnými pohľadávkami“ si podľa neho vyžaduje opatrnosť a diskrétnosť. Zverejnenie informácií by ohrozilo „úspešné zvládnutie sporu“.
Len pre Lemikon? Ministerstvo tvrdí, že Tipos nie je v úpadku. Tipos k tomu pridáva, že výhry vždy vyplácal a nikdy s nimi nebol v omeškaní.
Ako Tipos hospodáril výsledky za rok 2010 sú nedostupné, rok 2009 skončil so ziskom 6,3 milióna eur, jeho majetok mal hodnotu 41 miliónov eur, koncom roka 2009 dlhoval veriteľom skoro 89 miliónov eur, v sume sú však započítané aj krátkodobé rezervy, napríklad na vyplácanie budúcich výhier, v hodnote 64 miliónov eur. Zdroj: Obchodný vestník
Zdroje z kuloárov hovoria, že návrhom na reštrukturalizáciu sa štát snaží chrániť pred nárokmi cyperskej firmy Lemikon, za ktorou má stáť český podnikateľ Radovan Vítek.
Najvyšší súd rozhodol, že Tipos musí Lemikonu v spore o knowhow na prevádzkovanie hazardných hier poslať vyše 14 miliónov eur.
Hlavnú úlohu má štát Ak súd reštrukturalizáciu povolí, významným veriteľom sa stane štát. Ten si totiž vlani zákonom z Tiposu zobral 40 miliónov eur na protipovodňovú ochranu.
Firma mu už 20 miliónov eur zaplatila, ďalších dvadsať spláca. Štát má preto záložné právo na majetok firmy zhruba za 20 miliónov eur. Bude mať preto prioritné právo na uspokojenie tejto pohľadávky.
Reštrukturalizácia podľa experta na konkurzné právo Juraja Alexandra opäť umožní štátu a Tiposu otvoriť oprávnenosť pohľadávky Lemikonu. „Ak ju správca poprie, zaradí ju do zvláštnej skupiny pohľadávok, ktoré budú mať iný režim uspokojenia ako ostatné pohľadávky,“ povedal Alexander.
Máme tu takto konflikt medzi legitimitou cieľa a legálnosťou prostriedkov na jeho dosiahnutie, píše Ivan Štulajter.
Správcu si vybral Tipos, jeho meno tají. „Nemáme problém zverejniť meno, zverejníme ho neskôr, pretože ho nechceme zo strategických dôvodov vystavovať zbytočnému mediálnemu tlaku,“ povedal Čépe. Správca však zodpovedá za škodu, ktorá vznikne neoprávneným vyhlásením reštrukturalizácie.
Opozičný Smer chce pre nedostatok informácií o situácii vo firme iniciovať na budúci týždeň poslanecký prieskum. Tipos má predložiť parlamentnému výboru pre financie správu o fungovaní. Šéf výboru Jozef Kollár (SaS) potvrdil, že sa tak zatiaľ nestalo.
Vývoj sporu
Česká Športka podala 7. januára 2000 žalobu na Tipos za bezdôvodné obohatenie a využitie jej know-how pri hazardných hrách. Od našej štátnej lotérie chcela okolo 300 miliónov korún, neskôr požadovala vyše miliardy. Nastali komplikované súdne spory.
V októbri 2008 odkúpila pohľadávku Športky cyperská firma Lemikon Limited, za ktorou má stáť český podnikateľ Radovan Vítek. Ten sa angažuje aj v krachu českej lotérie Sazka.
Tipos uzavrel v roku 2008 s Lemikonom mimosúdnu dohodu na vyše 60 miliónov eur.
Keď médiá upozornili, že rezort financií aj firma samotná tým prepásli posledné opravné prostriedky, ktoré mali k dispozícii, Ficova vláda urýchlene novelizovala Občiansky súdny poriadok. Iba tak mohol v decembri 2008 generálny prokurátor podať mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd.
Medzitým Tipos od dohody s Lemikonom odstúpil. Na účet Lemikonu so súhlasom vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka zo Smeru však už odišlo 400 miliónov korún ako prvá splátka dohody. Najvyšší súd dal už čiastočne za pravdu Lemikonu. clanku
Adam Valček