Dražba má ukončiť príbeh predražených pilotných sociálnych podnikov.
BRATISLAVA. Viac ako jedenásť miliónov chcelo ministerstvo práce naspäť od pilotných sociálnych podnikov. Tie vznikli za exministerky Viery Tomanovej (Smer). Peniaze boli podľa dnešného vedenia rezortu podnikom pridelené neoprávnene.
Minister práce Jozef Mihál z SaS chce získať aspoň časť týchto peňazí ich vydražením. „Ministerstvo si ide uplatniť záložné práva. Majetok bude ocenený a prostredníctvom transparentnej dražby odpredaný,“ povedala Daniela Šulcová z mediálneho odboru.
Dražiť sa bude len polovica
Sociálne podniky
- Spišskogemerský: 1, 2.
- Horehronský: 1, 6.
- Revúcky: 1, 7.
- Mesto Krompachy: 0,35.
- Gemerský: 1,9.
- Veľkokrtíšsky: 1 ,7.
- Agentúra rozvoja Slovenska - Východ: 0,6.
- Arvik: 2,1.
Ministerstvo od dražby nečaká, že by dostalo celých jedenásť miliónov. „Vzhľadom na fakt, že nákup zariadení bol značne predražený, neočakávame, že sa nám podarí zabezpečiť stopercentnú návratnosť preinvestovaných peňazí,“ povedala hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová.
Koľko z dražby ministerstvo získa, si zatiaľ netrúfa odhadnúť. Oceňovanie by sa malo začať do dvoch týždňov.
Výrobné stroje nechce ministerstvo predávať na kusy, ale ako celé linky. Cieľom má byť udržanie pracovných miest.
Dražiť sa budú len fungujúce podniky, teda veľkokrtíšsky, gemerský, humenský (Agentúra rozvoja Slovenska-východ) a Sociálny podnik mesta Krompachy.
Takéto riešenie sa nepozdáva exministerke Tomanovej. „Ak to má byť výnosné niekde inde, mohlo to fungovať pod štátom,“ povedala.
Ostatné štyri podniky už nefungujú. Spišsko-gemerský a horehronský sú v konkurze - v oboch si ministerstvo uplatňuje svoju pohľadávku. Tú si chce ministerstvo uplatniť aj v prípade sociálneho podniku ARVIK a revúckeho, tvrdí Sélešová.
Dražba môže byť podľa Ctibora Košťála, výkonného riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, správna cesta, ako sa dostať k neoprávnene vyplateným peniazom.
„Je to jeden z mála spôsobov, ako štát dostane z neúspešných a tunelovaných sociálnych podnikov nejaké zdroje späť,“ povedal.
Problémy od začiatku
Sociálne podniky vznikli za exministerky Viery Tomanovej. Až 95 percent nákladov im malo byť preplatených z Európskeho sociálneho fondu, spolu asi 24 miliónov eur.
Európska komisia urobila audit v dvoch podnikoch a prišla na nehospodárnosť, netransparentný postup pri verejnom obstarávaní či čerpaní štátnej pomoci. Na sociálne podniky boli napojení ľudia blízki Smeru.
Európska komisia odmietla financovať sociálne podniky. Ministerstvo práce ešte po audite rozviazalo zmluvy so všetkými ôsmimi sociálnymi podnikmi.