Nedávny snem zaviazal nepredávať budovu. Vedenie syndikátu novinárov zháňa peniaze a potrebuje ju založiť.
BRATISLAVA. Dvadsiate prvé narodeniny Slovenského syndikátu novinárov v januári boli možno posledné. „Syndikát je chorý, podobá sa na žobráka a čochvíľa môže byť bezdomovcom,“ napísala v syndikátnom vestníku členka jeho predstavenstva Ivana Potočňáková.
Predseda syndikátu Peter Kubínyi, ktorý je vo funkcii piaty mesiac, vyzýva členov na zvolanie záchranného snemu. Záchranu, i keď neistú, vidí v založení Domu novinárov banke výmenou za požičanie peňazí. Dom patrí syndikátu a je na lukratívnom pozemku v centre Bratislavy.
Chiméry na sneme
No predaj i použitie novinárskeho domu ako úverovej zábezpeky vylúčil ostatný snem syndikátu v novembri minulého roka. Kubínyi to považuje za kliatbu a hovorí, že treba rýchlo zvolať ďalší snem, ktorý zákaz zruší. „Snem nám zviazal ruky a musí to byť snem, ktorý nám ich rozviaže,“ napísal na titulnej strane syndikátneho mesačníka Fórum.
Novembrový snem sa podľa Kubínyiho zaoberal skôr „chimérami“ a tému finančnej hrozby ignoroval. Tá sa medzičasom ďalej zhoršovala, takže dnes zostáva na účte syndikátu posledných niekoľko tisíc eur, s ktorými vyžije približne do jesene.
„Informácie o tom ako na tom presne sme, vyvolali spočiatku medzi členmi mierny šok, potom zdesenie, a nakoniec zapracovali tamtamy a dozvedeli sme sa, že vraj robíme nejaké machinácie, alebo na predaji budovy chceme zbohatnúť. Nie je to pravda,“ povedal Kubínyi.
Považuje za férové oznámiť členom, ktorých má syndikát 2500, v akom stave sa ich organizácia nachádza. Denníku SME finančné údaje neposkytli s odôvodnením, že syndikát sa zodpovedá len svojim členom.
Ak bol za posledných 21 rokov syndikát v niečom úspešný, tak v odrezaní sa od médií píše Juraj Javorský
Zarábať na tlačovkách
Ak by syndikát zanikol, bola by to škoda, hovorí jeho predseda. Novinári podľa neho musia pochopiť, že organizáciu potrebujú, keď treba, aby sa niekto postavil za ich záujmy.
„Z pohľadu novinárov sme neurobili vlastne možno nič, na druhej strane sa snažíme zachrániť syndikát, čo nie je málo,“ povedal predseda.
Jeho ambíciu po zvolení za predsedu bolo pomôcť postaviť silnú stavovskú organizáciu. „Priznám sa, som teraz dosť zaskočený, pretože musím robiť iba manažéra a ekonóma,“ povedal. Okrem burcovania členskej základne za založenie budovy škrtá výdavky syndikátu. Dúfa, že od banky získa pôžičku v hodnote desiatok tisíc eur a že syndikát začne zarábať na organizovaní tlačoviek či konferencií.
Trošku zaspal
Kubínyi nechce viniť zo zlého stavu predchádzajúcu šéfku Zuzanu Krútku, pretože je podľa neho výsledkom kolektívneho vedenia.
„Je dôležité, že syndikát nemá ani jeden cent dlžoby, toto by mala byť prvá pôžička,“ povedala Krútka, dnes podpredsedníčka. „Situáciu môžeme nazvať aj krízou, ale nepozerala by som sa na to skepticky, vlastne nás to mobilizuje,“ dodala.
Syndikátu sa podľa nej nikdy nedarilo udržať vyrovnaný rozpočet. „Za môjho vedenia syndikát aspoň ožil. Keď chcete niečo robiť, musíte investovať,“ dodala Krútka.
Ďalší expredseda syndikátu Ján Füle hľadá príčiny v pôsobnosti syndikátu. „Atmosféra v tomto povolaní sa zmenila a syndikát trošku zaspal, zaoberáme sa sami sebou a nie ľuďmi, ktorí sú v redakciách,“ hovorí Füle.
Zvolanie záchranného snemu podporujú regionálne zložky syndikátu v Košiciach aj v Banskej Bystrici.
„Syndikát by mal zmeniť štruktúru, v takejto takmer skostnatenej podobe nič nové neprinesie. Vidíme jeho budúcnosť napríklad vo forme komory,“ povedala Mária Tolnayová, šéfka syndikátu v Banskej Bystrici.
Vysokú pre novinárov posúdi vláda
Akadémia médií má od roku 2007 súhlas akreditačnej komisie. Exminister jej garantom neveril.
BRATISLAVA. Slovenskému syndikátu novinárov by s financovaním mohla pomôcť aj súkromná Akadémia médií, teda vysoká škola, ktorá by vychovávala novinárov.
„Od roku 2007 máme akreditáciu na súkromnú vysokú školu, kde je syndikát spolumajiteľom. Pán minister Mikolaj to však nikdy nepredložil na rokovanie vlády,“ hovorí Ján Füle, niekdajší predseda syndikátu, bývalý šéf volebnej kampane Ivety Radičovej a riaditeľ neziskovej organizácie Akadémia médií.
„Máme teraz uznesenie Najvyššieho súdu, že je to vláda povinná prerokovať. Potešilo by ma, ak by to schválila,“ dodal Füle.
Vysoká novinárska
„Bola by to podľa mňa veľmi dobrá novinárska škola, nie klasické akademické vzdelávanie,“ vysvetlil Füle s tým, že študenti by sa po jej absolvovaní stali bakalármi. „Začala by tým, ako sa píšu noviny,“ dodáva Füle.
Škola by okrem výchovy novinárov mala súčasne riešiť existenčné problémy syndikátu novinárov. Ten by jej totiž prenajímal svoju budovu – Dom novinárov. „Veľmi nám uškodilo, že to päť rokov stálo,“ myslí si Füle. Bývalá šéfka syndikátu Zuzana Krútka vyrátala ušlé nájomné na 200tisíc eur.
Mikolaj neveril
Bývalý minister Ján Mikolaj z SNS nápad v minulosti odmietol. Škola pre 320 žiakov mala podľa neho problém s personálnym obsadením učiteľov.
„Ak si dobre pamätám, bola tam len jedna profesorka a jeden docent. To je, samozrejme, na vysokú školu málo,“ povedal Mikolaj. Füle hovorí, že s tým problém nebol a škola požiadavky spĺňala. „A prečo práve Slovenský syndikát novinárov, keď existuje neďaleko na Univerzite Komenského riadne akreditovaný študijný program,“ hovorí exminister.
Projekt bol podľa neho zlý aj z formálnej stránky. „Ani minister sa nemôže zosmiešniť a predkladať veci, na ktoré nie sú jednoznačné stanoviská,“ povedal Mikolaj.
Súčasné vedenie ministerstva školstva umožní nápadu, aby sa dostal na rokovanie vlády. „Spis sa dostal na posúdenie ministrovi a je pravdepodobné, že bude v najbližších týždňoch predložený na rokovanie vlády,“ tvrdí ministerstvo školstva.
Michal Trško