Agentúrnu správu sme o 20:49 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Keď minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) vlani v októbri predstavil projekt bleskového zlúčenia Slovenskej televízie a rozhlasu, s koncesionárskymi poplatkami rátal už len na tento, krízový rok.
V apríli už rušenie poplatkov na programe dňa nie je, odkladá sa na rok 2013. To, že diváci a poslucháči už nebudú platiť, si dala koalícia do programového vyhlásenia vlády. Krajcerova SaS to sľubovala aj pred voľbami a bol to aj jeden z bodov jej neúspešného referenda.
Koncesionárske poplatky pre RTVS, ktorú trápi zlý hospodársky aj programový stav, však prináša úľavu pre štátny rozpočet. V roku 2009 vybrali na koncesiách pre rozhlas a televíziu dovedna 75 miliónov eur.
Telerozhlas sa udrží Vedenie RTVS o odklade konca poplatkov v pondelok oficiálne nevedelo, v krátkej reakcii len odkázalo, že to pre nich znamená len udržanie momentálneho stavu.
Koncesie pre RTVS výška poplatku na domácnosť je 4,64 eura mesačne, v roku 2009 štát pre televíziu a rozhlas vybral 75 miliónov eur, Krajcer odhaduje, že na budúci rok RTVS potrebuje 95 miliónov eur.
„Ministerstvo kultúry dostalo návrh východísk rozpočtu na roky 2012 – 2014, z ktorého vyplýva, že ministerstvo financií pre zlý stav verejných financií nepočíta na budúci rok s rušením koncesionárskych poplatkov,“ oznámila hovorkyňa ministerstva Eva Chudinová.
Ministerstvo financií odkázalo, že zámer zrušiť poplatky v tomto volebnom období stále platí. Či sa to urobí od roku 2012, alebo 2013, to má vyplynúť z diskusií pri príprave rozpočtu na budúci rok.
Krajcer už vo štvrtok hovoril o rozpočte RTVS a jeho výrok o koncesiách bol dátumovo opatrnejší ako vlani. „Som presvedčený, že je lepšie pristúpiť, či už od januára 2012, alebo 2013, k zmene modelu financovania tak, že drvivá väčšina prostriedkov bude prichádzať prostredníctvom štátneho rozpočtu.“
Ministerstvo kultúry chce predložiť návrh zákona o zrušení koncesionárskych poplatkov a novom modeli financovania verejnoprávnych médií ešte tento rok bez ohľadu na to, od ktorého termínu bude zákon účinný.
Pošlú peniaze na výrobu Šéfka RTVS Miloslava Zemková zároveň s ministrom podpísala dodatok ku zmluve so štátom, prostredníctvom ktorého do výroby programu televízie natečie desať miliónov eur.
Zemková za tieto peniaze plánuje vyrábať vlastné projekty a dovybaviť štúdiá. Externí producenti to kritizovali. Peniaze boli podľa nich určené na výrobu programu práve v externom prostredí.
„Ministerstvo pripravuje aj dodatok číslo dva vo výške osem miliónov eur.
Dva milióny pôjdu na externú výrobu a šesť na investície. Externé projekty budú musieť byť verejne odprezentované a potrebovať budú medzinárodnú koprodukciu.