BRATISLAVA. Ako informovala Republiková únia zamestnávateľov, európske zamestnávateľské organizácie združené v rámci BusinessEurope vyzvali vlády členských krajín únie na realizáciu zásadných úsporných opatrení s cieľom dosiahnuť stabilitu verejných financií.
"Práve verejné financie, politiku trhu práce a kvalitnejšie podmienky pre výskum a vývoj považujú zamestnávatelia za kľúčové oblasti, ktoré by mali byť predmetom záujmu jednotlivých národných vlád," informuje RÚZ.
BusinessEurope vydala pravidelný jarný Európsky reformný barometer, ktorý mapuje názory najvýznamnejších firiem na aktuálne dianie v únii a hodnotí ekonomickú kondíciu jednotlivých krajín únie. Hlavným posolstvom európskej biznis komunity voči európskym inštitúciám a národným vládam je potreba prehodnotenia úlohy štátu ako takého.
"Požiadavka na zásadné prehodnotenie úloh štátu pramení z mimoriadne nepriaznivého vývoja situácie vo verejných financiách mnohých členských krajín únie, ktorá má následne veľmi negatívny vplyv i na podnikateľské prostredie. Zamestnávatelia preto označili za prioritu číslo jeden zásadné obmedzenie verejných výdavkov a zefektívnenie činnosti verejného sektora,“ dodáva RÚZ.
Za ďalšie oblasti, ktorými by sa inštitúcie Európskej únie i národné vlády mali prioritne zaoberať zamestnávatelia označili spružnenie politík trhu práce, vytvorenie vhodného prostredia pre rozvoj výskumu a vývoja, odstraňovanie regulačnej záťaže, rozvoj efektívnych verejných investícií, reformu dôchodkového systému a nastavenie lepších systémov mzdového vyjednávania.
BusinessEurope reprezentuje 40 popredných podnikateľských zväzov z 34 krajín, ktorí reprezentujú malé, stredné a veľké spoločnosti. Republiková únia zamestnávateľov je ako jediná zamestnávateľská organizácia zo Slovenska členom tohto klubu.