ROHOŽNÍK. Spoločnosť Holcim Slovensko, a.s., ktorá prevádzkuje cementáreň v Rohožníku, plánuje v tomto roku investovať 11 miliónov eur. Približne tretinu z tejto sumy už firma použila na zvýšenie spoľahlivosti výroby cementu.
Zvyšných okolo 7 miliónov eur chce najväčší domáci dodávateľ stavebných materiálov a služieb preinvestovať do konca roka na ďalšie zvýšenie efektivity výroby, informoval Holcim agentúru SITA v súvislosti s piatkovou návštevou premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) v cementárni.
Spoločnosť pri tejto príležitosti predstavila predsedníčke vlády aj svoje návrhy ako pri výstavbe a prevádzke diaľnic usporiť 40 % až 60 % nákladov a ako stimulovať rozvoj recyklácie a energetického využitia odpadov.
Holcim Slovensko momentálne rokuje s vedením skupiny Holcim aj o ďalších investíciách v hodnote do 40 miliónov eur. Plánované investície sú založené na inováciách a majú zlepšiť ochranu životného prostredia. Rohožnícka cementáreň by sa po ich realizácii mala stať technologickou špičkou v rámci celej Európy.
"Predchádzajúce investície do cementárne Rohožník a nasadenie našich ľudí urobili z tohto závodu najefektívnejšiu prevádzku vo východoeurópskom portfóliu skupiny Holcim. Aj preto sa dnes tešíme dôvere z jej strany a môžeme aj v čase ekonomickej krízy realizovať investičné projekty," povedal predseda predstavenstva Holcim Slovensko Alan Šišinački.
Investície zlepšia spoľahlivosť
Realizované projekty podľa neho ešte viac zlepšia spoľahlivosť dodávok výrobkov zákazníkom a podporia konkurencieschopnosť firmy.
Holcim patrí podľa premiérky Radičovej k úspešným firmám, ktoré okrem toho, že produkujú 50 % na export, investovali významne do technológií, ktoré zmenili Rohožník a celé okolie.
"Ako dieťa si pamätám, keďže som vyrastala cez prázdniny na Záhorí, že kto navštívil Rohožník, tak odchádzal biely. Dnes už to nie je pravda, vďaka veľkej modernizácii celého závodu. Holcim je jedna z firiem, kde sa ukazuje, že spojenie zahraničných investícií, kvalifikovaných ľudí a otvoreného priestoru pre nové technológie je nielen prínosom pre daný región, ale aj pre celú Slovenskú republiku a otvára nám to aj cestu pre export do zahraničia," uviedla Radičová po návšteve cementárne Holcim v Rohožníku.
Výrazne zníženie nákladov na výstavbu diaľnic, rýchlostných ciest či kruhových objazdov môže podľa Holcimu umožniť použitie cemento-betónových vozoviek.
Diaľnice z betónu
"V porovnaní s živičnými povrchmi sú totiž tieto vozovky na cestách s vysokou intenzitou dopravy bezpečnejšie a hlavne trvácnejšie a menej náročné na údržbu a opravy. Ich použitím by mohlo prísť k výraznej úspore na verejných výdavkoch, nakoľko náklady na cemento-betónové vozovky sú z hľadiska životného cyklu až o 40 % až 60 % nižšie," uviedol Šišinački.
"Zaujali ma informácie o možnosti stavby diaľnic z betónu, ktoré prinášajú výhodu finančnú, ale aj z hľadiska údržby,“ dodala Radičová.
Vedenie Holcimu hovorilo s premiérkou aj o odpadovom hospodárstve, v ktorom sa Slovensko zaviazalo do roku 2020 zhodnocovať aspoň polovicu komunálneho odpadu. V súčasnosti však až okolo 80 % komunálneho odpadu končí na skládkach.
"Nízka cena skládkovania totiž neumožňuje rozvoj recyklácie alebo energetického zhodnocovania domácich odpadov, napríklad v cementárňach. Pri konkurenčných cenách sa totiž neúnosne predlžuje návratnosť investícií do takýchto zariadení," povedal ďalej Šišinački.
Zmena tohto stavu by podľa neho mohla viesť k vytvoreniu nových pracovných príležitostí v oblasti dotrieďovania a predúpravy odpadov, ale aj k zníženiu závislosti od dovozu zemného plynu a vytváraniu fondov na plánované odstraňovanie environmentálnych záťaží.