BRATISLAVA. Kúpiť Panadol či kvapky do nosa v sobotu večer môže byť problém. Jediným miestom, kde sa lieky, aj tie bez receptu, dajú zohnať, sú lekárne. Cez víkend sú však väčšinou otvorené len doobeda, výnimkou sú pohotovostné lekárne.
Mohlo by sa to zmeniť. Ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša (SDKÚ) v Národnom programe reforiem navrhuje, aby sa mohli lieky bez predpisu predávať aj v iných obchodoch.
„Rozšíril by sa počet miest, kde by boli dostupné, a v čase, ktorý by bol pre používateľov komfortnejší,“ povedal hovorca ministerstva Martin Jaroš.
Uhliarikovi sa to nepáči Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Ivan Uhliarik z KDH, je proti. Aj lieky bez predpisu sú podľa jeho rezortu tovar, ktorý potrebuje osobitný režim pri skladovaní či likvidácii.
„Uvoľnenie predaja týchto liekov mimo lekární je neprijateľné aj preto, že je nevyhnutné zabezpečiť odborné poradenstvo pri ich výdaji,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.
Mimo lekárne Kde sa dajú voľnopredajné lieky kúpiť aj v obchode:
Austrália, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Kanada, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Švédsko, USA, Veľká Británia, Taliansko, Česká republika, Poľsko. Zdroj: ministerstvo financií
Lekárnici sa návrhu bránia. Znamenal by pre nich väčšiu konkurenciu, teda aj menej predaných liekov a ich nižšie ceny. Manželka ministra Uhliarika prevádzkuje lekáreň. Ministerstvo odmieta, že by s tým ich odmietavý postoj nejako súvisel.
Slovenská lekárnická komora nesúhlas vysvetľuje ohrozením pacientov. „To, čo ministerstvo financií nazýva zvýšenou dostupnosťou, predstavuje zníženie bezpečnosti pacienta degradáciou lieku na obyčajný spotrebný tovar,“ povedal Ondrej Sukeľ, viceprezident komory.
Ministerstvu financií odporúča, aby si „pri príprave návrhov mimo kompetencií rezortu dôkladne naštudovalo problematiku“.
Ceny by mohli byť nižšie Miklošov rezort vylučuje, že by sa ohrozilo zdravie či bezpečnosť pacientov. Už to, že tieto lieky nemusí odporučiť lekár, je podľa ministerstva financií dostatočný argument nato, aby mohli byť dostupné aj mimo lekární.
Skladovanie chce rezort financií vyriešiť zavedením podmienok, ktoré sú podobné ako pri lekárňach.
„Predajne voľnopredajných liekov by boli registrované a podmienky v nich overené a pravidelne kontrolované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv,“ povedal Jaroš.
Predajom liekov mimo lekární by sa okrem toho zvýšila aj konkurencia, čo by viedlo k zníženiu cien liekov predávaných bez predpisu. Ministerstvo financií odhaduje, že ceny by šli dolu asi o 10 percent.
Zámer ministerstva financií podporuje aj poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ). Najlepšie by podľa neho bolo, ak by rezort zdravotníctva zapracoval návrh do novely zákona o lieku, ktorá je v pripomienkovom konaní. „Ak to tam nebude, pokúsim sa presvedčiť kolegov v parlamente,“ povedal.
Obchody to chcú Obchodné reťazce by zmenu privítali. Dôležité však budú aj podmienky, prevádzkové či technické, ktoré budú musieť splniť, tvrdí Martin Katriak, podpredseda COOP Jednoty Slovensko.
Lieky by do ponuky zaradili okrem COOP Jednoty aj predajne Kaufland, Hypernova či Albert. Tesco si počká na konkrétny návrh, Lidl to neplánuje.