BRATISLAVA.
To je v súčasnosti vo výške takmer 162 miliónov eur. O akú sumu by sa imanie prípadne mohlo znížiť, zatiaľ nie je známe. Ako pre TASR ozrejmila hovorkyňa poisťovne Petra Balážová, či sa takýto krok využije, by mohlo byť známe najskôr v júli.
Pokiaľ akciová spoločnosť potrebuje znížiť základné imanie, môže tak urobiť buď znížením menovitej hodnoty akcií, alebo tým, že zoberie z obehu určitý počet akcií.
Podmienkou je, že túto skutočnosť oznámi dopredu veriteľom a uzavrie s nimi dohodu o dostatočnom zabezpečení ich pohľadávok, ktoré vznikli v čase, keď základné imanie bolo v pôvodnej výške. Veritelia by teda v takomto prípade museli túto formu znižovania dlhu najprv odsúhlasiť.
"Tento krok je jedným z možných riešení bez nutnosti ďalšej dotácie zo štátu. O jeho realistickosti alebo rizikách však toho veľa povedať neviem, vzhľadom na fakt, že detailne nepoznám hospodárenie tejto spoločnosti," povedal pre TASR analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Juraj Karpiš. Poznamenal, že dôležité je vyrovnať hospodárenie poisťovne a zastaviť tak tvorbu nového dlhu.
Bývalá šéfka VšZP Zuzana Zvolenská, ktorá v súčasnosti pracuje v súkromnej poisťovni Dôvera, sa nechcela k téme vyjadriť, nakoľko to považovala za nekorektné vzhľadom na jej súčasné zamestnanie v konkurenčnej poisťovni.
Strata VšZP sa ku koncu roka 2010 vyšplhala na 69,66 milióna eur. Bývalé vedenie poisťovne je zároveň podozrivé, že skresľovalo účtovnú evidenciu, vďaka čomu vylepšilo hospodársky výsledok poisťovne v rokoch 2007, 2008 a 2009 o viac ako 50 miliónov eur.
Poisťovňa deklarovala, že v žiadnom prípade nebude riešiť starý dlh na úkor poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.