BRATISLAVA. Tipos zatiaľ neuspel s pokusom o vyhlásenie reštrukturalizácie, ktorou sa chce zbaviť sporného dlhu k cyperskej spoločnosti Lemikon.
V stredu vyšlo v Obchodnom vestníku uznesenie staromestského okresného súdu v Bratislave, ktorým odmietol návrh Tiposu.
Pod rozhodnutie sa podpísala sudkyňa Edita Sahánková, ktorá napríklad v roku 2004 rozhodovala v kauze Transpetrol. Firme podnikateľa Ignáca Ilčišina vtedy umožnila zvolanie valného zhromaždenia Transpetrolu.
Zlyhali právnici Tiposu? Súd odmietol reštrukturalizáciu lotérie pre procesné pochybenia. „Súd zistil, že návrh nespĺňa predpísané náležitosti,“ povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak. Chyba bola v zozname záväzkov, kde chýbali niektoré informácie o dlhoch a sporoch lotérie.
Tipos a Lemikon v roku 2000 podala Športka žalobu na Tipos za neoprávnene využívanie know-how, 6. júla 2004 priznal Športke krajský súd 109,4 mil. korún, v roku 2007 priznal krajský súd Športke vyše miliardu slovenských korún, koncom roka 2008 mala pohľadávku k Tiposu kúpiť od Športky cyperská firma Lemikon Limited, 20. novembra 2008 poslal Tipos Lemikonu prvú splátku vo výške 400 miliónov korún , 30. novembra 2010 priznal Najvyšší súd Lemikonu ďalších 14 miliónov eur, 31. marca 2011 požiadal Tipos o reštrukturalizáciu.
Zoznam záväzkov a ďalšie podklady k návrhu, okrem reštrukturalizačného posudku, vypracovával samotný Tipos. Za chybu preto zodpovedajú právnici, ktorí pre štátnu firmu návrh kompletizovali.
V minulosti zastupoval Tipos v spore s Lemikonom Ernest Valko, ktorého zavraždili. Na poslednom pojednávaní Najvyššieho súdu, z ktorého pre Tipos vyplýva povinnosť zaplatiť cyperskej firme 14 miliónov eur, zastupovala lotériu Alexandra Čižmáriková.
Právo doštudovala v roku 2004 na Univerzite Komenského, spolupracuje s advokátskou kanceláriou Baducci Legal. Pracuje v nej aj jej brat Martin Čižmárik. Ten cez Baducci Funds spravoval jeden z fondov Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktoré boli podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) tunelované.
Tipos jednoznačne neodpovedal na otázku, či reštrukturalizačný návrh kompletizovala Čižmáriková. „Zastupuje nás v tomto spore, tak, ako to bolo na jeseň,“ reagoval hovorca Tiposu Rastislav Čépe. S Čižmárikovou sa nám nepodarilo spojiť.
Lemikon asi neobídu Šéf Tiposu Miloš Ronec sa vlani o Čižmárikovej vyjadril, že v prípade Lemikonu prišla „s novou stratégiou, ktorá presahuje rámec rozhodovania Najvyššieho súdu“.
Keby súd reštrukturalizáciu umožnil, mohol by Tipos spochybniť pohľadávku Lemikonu. Reštrukturalizačný správca by ju poprel, pretože Tipos si ešte neprevzal rozsudok Najvyššieho súdu.
Teraz to už zrejme nevyjde. Kým totiž súd rozhodne o novom návrhu Tiposu, rozsudok súdu bude právoplatný. Lemikon sa tak stane riadnym veriteľom štátnej akciovky, nie však najväčším.
Tým bude štát, čo si zmenou zákona o hazardných hrách vytvoril k lotérii pohľadávku 40 miliónov. Vlani Tipos zaplatil štátu 20 miliónov eur, zvyšnú sumu môže zaplatiť v splátkach. Štát si zvyšok pohľadávky zabezpečil takmer všetkým majetkom Tiposu, čo ho uprednostňuje pri uspokojovaní dlhov.
Tipos chce čo najrýchlejšie opätovne navrhnúť reštrukturalizáciu. Zatiaľ podľa šéfa firmy Roneca nehrozí tipujúcim žiadne riziko a firme krach. „Plynulo prijímame stávky a vyplácame výhry, takže dianie sa našich hráčov nedotkne,“ povedal Ronec.
Zdroj: Obchodný vestník